Strona główna Polityka Mężczyzna skazany na dożywocie za zabicie dyrektora technologicznego z Baltimore, Pavy LaPere

Mężczyzna skazany na dożywocie za zabicie dyrektora technologicznego z Baltimore, Pavy LaPere

17
0


Urzędnicy podali, że mieszkaniec Baltimore został w piątek skazany na trzy wyroki dożywocia po przyznaniu się do morderstwa w 2023 r. przedsiębiorcy technologicznego Pavy LaPere.

Jason Billingsley został wkrótce zwolniony z więzienia po wyroku skazującym za napaść na tle seksualnym, po czym zabił 26-letnią LaPere, zgwałcił inną kobietę i próbował zabić tę ofiarę i jej przyjaciela. Przestępstwa te spowodowały zmiany w prawie stanowym.

Billingsley, lat 33, przyznał się do morderstwa pierwszego stopnia i dwóch zarzutów usiłowania morderstwa i został skazany na trzy wyroki dożywocia, z czego dwa mają zostać odbyte równolegle, – powiedział prokurator stanowy miasta Baltimore.

Pava LaPere.
Pava LaPere.Rodzina LaPere’ów

„Postawię sprawę jasno: pan Billingsley nie powinien już nigdy ujrzeć światła dziennego” – powiedział na konferencji prasowej prokurator stanowy Ivan J. Bates.

Billingsley był pracownikiem obsługi technicznej i przedstawił się jako taki 19 września, kiedy zapukał do drzwi mieszkania April Hurley. Następnie kopnął i trzymał ją i jej przyjaciółkę na muszce – podają urzędnicy.

Billingsley powstrzymał oboje, dokonał napaści na tle seksualnym Hurley i poderżnął jej gardło. Służby podały, że oblał ich oraz mieszkanie środkiem przyspieszającym i podpalił.

Tydzień później, 25 września, współpracownicy zgłosili zaginięcie LaPere’a. Jej ciało znaleziono później na dachu jej apartamentowca w centrum Baltimore. Urzędnicy powiedzieli, że na nagraniu z monitoringu widać, jak wpuszczała Billingsleya do holu, a ich oboje wsiedli do windy.

Według prokuratorów Billingsley wyciera ręce w szorty i opuszcza budynek sam.

Rodzina Hurleya i LaPere dołączyła do prokuratora na piątkowej konferencji prasowej, podczas której ogłosiła przyznanie się do winy i wyroki dożywocia.

„Gdyby nie Bóg i moja wola życia, nie stałbym tu dzisiaj” – powiedział Hurley. Powiedziała, że ​​obecnie żyje w ciągłym strachu i trudno jej przebywać w miejscach publicznych.

„Każdego dnia mam retrospekcje i wyzwalacze, które powodują straszny niepokój, ból i stres” – powiedziała. „Nigdy nie będę tą samą osobą”.

Rodzina LaPere stwierdziła, że ​​każdy z 342 dni od morderstwa LaPere’a był bolesny i trudny.

„Być może dzisiaj stała się akceptowalna sprawiedliwość. Ale nigdy nie wypełni ona pustki, nie wymaże żalu ani nie zastąpi wpływu, jaki wywarłaby Pava, gdyby miała pełnię życia, na którą tak zasługiwała” – powiedział jej ojciec, Frank LaPere. „Pełne życie, na które zasługuje każda niewinna osoba”.

LaPere był dyrektorem generalnym i współzałożycielem firmy EcoMap Technologies, która zapewnia platformę pobierającą dane i porządkującą je w celu zapewnienia wglądu i możliwości rozwoju.

Została nazwana jedną z „Forbesa” „30 poniżej 30 lat”, powołując się na wpływ społeczny.

Billingsley został wcześniej zwolniony z więzienia po tym, jak w 2015 r. skazano go za napaść na tle seksualnym pierwszego stopnia popełnioną w 2013 r. – wyrok wynosił 30 lat, z wyjątkiem 14 lat w zawieszeniu.

W 2022 r. został zwolniony pięć lat wcześniej dzięki „kredytom pomniejszającym”, które umożliwiają wcześniejsze opuszczenie więzienia za np. dobre zachowanie. Z akt wynika, że ​​datą rozpoczęcia wyroku był rok 2013, kiedy został aresztowany i osadzony w więzieniu.

W tym roku stan Maryland przyjął ustawę Pava Marie LaPere, która znosi ulgi dla osób skazanych za przestępstwa seksualne pierwszego stopnia.

Rodzina LaPere’a stwierdziła, że ​​powinny istnieć podobne przepisy, które uniemożliwiają przestępcom seksualnym pierwszego stopnia uzyskiwanie odliczeń za potrącenie także w innych stanach.

Billingsley został skazany na dwa dożywocie, jeden po drugim. Obydwa wyroki dożywocia za usiłowanie zabójstwa mają zostać odbyte jednocześnie, a wyrok dożywocia za morderstwo pierwszego stopnia ma zostać odbyty po sobie. Bates stwierdziła, że ​​Billingsley również naruszył warunki zwolnienia warunkowego.



Link źródłowy