Strona główna zdrowie Mężczyzna kaszle tak mocno, że doznaje dziwacznych obrażeń i wymaga częściowego usunięcia...

Mężczyzna kaszle tak mocno, że doznaje dziwacznych obrażeń i wymaga częściowego usunięcia części ciała

56
0


Lekarze ostrzegają przed niebezpieczeństwami związanymi z przewlekłym kaszlem po leczeniu mężczyzny, który złamał żebro w wyniku tak mocnego siekania.

U 54-letniego pacjenta konieczne było usunięcie części kości i zastąpienie jej metalowym prętem, ponieważ złamane żebro nie zgoiło się prawidłowo i uciskało nerw w klatce piersiowej.

Bezimienny mężczyzna pochodzący z Włoch był nałogowym palaczem, który wiele lat wcześniej brał udział w wypadku, w wyniku którego doznał osłabienia klatki piersiowej.

Kilka ataków kaszlu w 2023 r. spowodowało, że trafił na ostry dyżur, aż ból stał się tak nie do zniesienia, że ​​we wrześniu ubiegłego roku poszedł na operację.

Mężczyzna złamał na pół ósme lewe żebro, a ciągły kaszel uniemożliwiał jego zagojenie.  Tkanka kostna naciskała na nerw w jego klatce piersiowej, powodując rozdzierający ból

Mężczyzna złamał na pół ósme lewe żebro, a ciągły kaszel uniemożliwiał jego zagojenie. Tkanka kostna naciskała na nerw w jego klatce piersiowej, powodując rozdzierający ból

Kawałki tkanki kostnej uformowały się w zakrzepłą masę pomiędzy złamaną kością.  Został usunięty w celu zmniejszenia ciśnienia (pokazane powyżej)

Kawałki tkanki kostnej uformowały się w zakrzepłą masę pomiędzy złamaną kością. Został usunięty w celu zmniejszenia ciśnienia (pokazane powyżej)

Skany wykazały, że złamał ósme żebro po lewej stronie, pozostawiając półtoracalową szczelinę pośrodku kości.

Nie zagoiło się prawidłowo – częściowo z powodu ciągłego kaszlu pacjenta – co oznaczało, że kawałki tkanki kostnej uformowały się w zastygłą masę.

Ta masa tkanki naciskała na nerwy międzyżebrowe biegnące wzdłuż żeber, klatki piersiowej i żołądka.

Chirurdzy wykonali małe nacięcie w klatce piersiowej pacjenta i usunęli nadmiar kości, co uwolniło ucisk nerwu i złagodziło ból pacjenta.

Następnie zespół włożył cienki, trzycalowy, wkręcany metalowy pręt, zwany szyną, aby utrzymać złamane żebro w całości.

W ciągu 24 godzin od operacji pacjent całkowicie ustąpił z bólu, a sześć tygodni później nie odczuwał żadnych objawów.

Jego opowieść została ujawniona w American Journal of Case Reports przez chirurgów w Mediolanie, którzy go operowali.

W raporcie lekarze napisali: „54-letni mężczyzna cierpiał na przewlekły ból lewej ściany klatki piersiowej wywołany kaszlem.

„…prześwietlenie wykazało brak zrostu złamania lewego tylnego 8. żebra. Po niepowodzeniu leczenia zaproponowaliśmy podejście chirurgiczne mające na celu usunięcie tkanki tworzącej brak zrostu, uwolnienie nerwu i stabilizację kikutów kostnych.

Dodali: „Ból zniknął natychmiast po operacji. Pacjent został wypisany w ciągu 24 godzin.

„Po 6 tygodniach obserwacji nadal nie występowały objawy, a nowa tomografia komputerowa potwierdziła prawidłowe położenie szyny.

„Od bezpośredniej oceny pooperacyjnej aż do ostatniej wizyty kontrolnej konsekwentnie zgłaszał pełne zadowolenie”.

Zespół odetchnął z ulgą, że pacjent nie potrzebował środków przeciwbólowych podczas kontroli, ponieważ wcześniej uzależnił się od przepisanych mu opioidów po wcześniejszej wizycie w szpitalu.

Odkryto, że pacjent cierpiał na niedobór witaminy D, który może powodować osłabienie kości i prowadzić do osteoporozy, choroby kości, co zwiększa ryzyko poważnych złamań.

Lekarze zalecają wizytę u lekarza, jeśli masz kaszel utrzymujący się tygodniami, szczególnie taki, który powoduje plwocinę lub krew, zakłóca sen lub utrudnia naukę lub pracę.



Link źródłowy