Strona główna Polityka Metaverse miał być Twoim nowym biurem. Nadal jesteś na Zoomie

Metaverse miał być Twoim nowym biurem. Nadal jesteś na Zoomie

91
0


Kiedy Mark Zuckerberg w 2021 r. zmienił nazwę Facebooka na Meta, he szacowany metaświat może dotrzeć do miliarda ludzi w ciągu dekady. Niedługo potem Bill Gates przewidywane że w ciągu dwóch lub trzech lat „większość wirtualnych spotkań odejdzie od siatek obrazu z kamer 2D – które ja nazywam Kwadraty Hollywood model, chociaż wiem, że to prawdopodobnie datuje mnie na metaświat, przestrzeń 3D z cyfrowymi awatarami”.

Jesienią 2022 r. Microsoft ogłoszony nawiązanie współpracy z firmą Meta, w wyniku której Mesh, platforma do współpracy w rzeczywistości mieszanej, wraz z zestawem aplikacji Microsoft 365, będzie dostępna w produktach Meta’s Quest. Meta została uruchomiona Pracownie Horyzont w celach spotkań. Zakup firmy informatycznej Accenture 60 000 zestawów słuchawkowych Oculus przeszkolić nowych pracowników w październiku 2021 r. i zbudować własny metawersum o nazwie N-te piętroktóra obejmowała cyfrowe bliźniaki niektórych biur, wraz z kawiarniami i awatarami bez nóg.

Mimo to, prawie trzy lata później, przeciętny pracownik biurowy nie zakłada zestawu słuchawkowego na twarz, aby spotkać się ze współpracownikami. Chociaż dziewięć na 10 firm potrafi zidentyfikować przypadki użycia rzeczywistości rozszerzonej w swojej organizacji, tylko jedna na pięć zainwestowała w tę technologię – wynika z badania przeprowadzonego wśród 400 dużych firm z różnych branż, opublikowanego przez Omdia w lutym.

Nie oznacza to jednak, że wizja umarła. Eksperci twierdzą raczej, że firmy szukają najlepszych przypadków użycia metaświata. Dodają, że sam metaświat – na razie nie monolit, ale koncepcja podzielona na wiele wirtualnych światów i platform – będzie wymagał pewnych zmian, aby dobrze działał dla różnych typów pracowników, a technologia, z której korzystają ludzie, aby uzyskać do niego dostęp, musi zostać udoskonalona.

Metaświat musi być zbudowany w sposób skupiający potrzeby prawdziwych ludzi, mówi Anand van Zelderen, badacz zachowań organizacyjnych i rzeczywistości wirtualnej na Uniwersytecie w Zurychu. Oznacza to ocenę tego, jak pracownicy czują się w metaświecie i podjęcie kroków w celu zwalczania samotności, której niektórzy doświadczają wchodząc do wirtualnych przestrzeni, które nie mogą się równać z fizycznymi spotkaniami. Obecna technologia „za bardzo odrywa ludzi od rzeczywistości, a ludzie nie chcą tego przez długi czas” – mówi van Zelderen.

Zamiast tego, mówi, metaświat musi „raczej wzmacniać naszą rzeczywistość niż ją zastępować”. Oznacza to, że powinno robić więcej niż tylko replikować biuro osobiście. Ludzie mogą korzystać z tej technologii, aby spotykać się w intrygujących wirtualnych lokalizacjach, takich jak szczyty gór czy Mars, lub projektować wirtualne miejsca pracy tak, aby odpowiadały konkretnym potrzebom ich zespołów – dodaje.

„Mamy szansę być tym, kim chcemy, pracować tam, gdzie chcemy i spotykać się w taki sposób, jaki chcemy” – mówi van Zelderen. „To nie powinno zależeć od przełożonych ani twórców technologii dyktowanie, w jaki sposób chcemy doświadczać metaświata — dać ludziom większą swobodę wyboru i budowania środowiska pracy”.

Ze swojej strony przedsiębiorstwa będą prawdopodobnie selektywnie korzystać z przestrzeni wirtualnych. „Firmy starają się określić, gdzie VR faktycznie wnosi wartość dodaną” – mówi Rolf Illenberger, dyrektor generalny i założyciel VRdirect, firmy skupiającej się na oprogramowaniu VR dla przedsiębiorstw. „Nie ma sensu wykorzystywać nowej technologii do czegoś, co doskonale sprawdza się w przypadku rozmów wideo”.

Ponadto przeszkodą pozostaje chęć przyjęcia technologii VR, ponieważ niektórzy ludzie uważają noszenie zestawów słuchawkowych za nienaturalne, a krzywa uczenia się technologii jest stroma. Nawet zestawy słuchawkowe Apple Vision Pro, które poczyniły ogromne postępy w zakresie funkcjonalności, są takie nie oczekuje się, że sprzeda więcej niż 500 000 urządzeń w tym roku w USA.

„W ciągu ostatniej dekady rzeczywistość wirtualna nie rozwinęła się w takim stopniu, jak ludzie sobie wyobrażali” – mówi JP Gownder, wiceprezes i główny analityk w zespole Future of Work w firmie badawczej Forrester. „Przez bardzo długi czas był on pełen niepowodzeń i oczekiwań, które przekraczały rzeczywistość. Wydaje się, że istnieje pewien stopień odrzucenia tej technologii przez ludzi”. Elegancki i lepszy sprzęt przypominający okulary może okazać się kluczem do szerszego zastosowania, ale technologia ta nie spełnia jeszcze tych potrzeb.

Illenberger twierdzi, że widzi, że firmy coraz częściej wykorzystują technologię VR do szkoleń w zakresie bezpieczeństwa oraz w dziedzinach, w których pracownicy bardziej praktycznie podchodzą do opracowywania produktów, takich jak inżynieria i produkcja samochodów. Firma UPS wykorzystała do tego technologię VR maszyniści pociąguFidelity korzystało z VR zdalne wdrożenie pracowników, podobnie jak Walmart korzystał z VR szkolić pracowników w swoich sklepach.

Ale dla niektórych wartość gromadzenia się w samym metaświecie sprawdziła się. Madaline Zannes, prawniczka z Toronto kancelarie prawnicze w metaświecie. Spotyka się ze współpracownikami i klientami w swoim pięciopiętrowym budynku w wirtualnym świecie Somnium Space.

Chociaż obecność w Metaverse była dla jej firmy doskonałym narzędziem do nawiązywania kontaktów i marketingu, które koncentruje się na prawie gospodarczym i Web3, Zannes twierdzi, że pomaga również w budowaniu „więcej emocjonalnego połączenia ze wszystkimi” dzięki wciągającemu charakter platform, z których korzysta. Ludzie mogą się poruszać lub używać emocji, a możliwość poklepania kogoś po ramieniu i rozpoczęcia rozmowy jest o wiele bardziej osobista niż ograniczenie się do kwadratu podczas rozmowy wideo w dużej grupie.

Dalszy rozwój i przyjęcie metaświata zostało w dużej mierze opóźnione z powodu wznowienia podróży służbowych od czasu wystąpienia Covid-19. Rok po tym, jak większość ludzi po raz pierwszy usłyszała termin metaverse, zetknęli się z ChatGPT. Sztuczna inteligencja stała się nowym, błyszczącym obiektem przyciągającym uwagę dyrektorów generalnych — nawet jeśli nie szkolą oni aktywnie pracowników w zakresie jej obsługi. Jednak Gownder twierdzi, że kolejny szok dla świata biznesu na wzór pandemii może pobudzić szybsze inwestycje i rozwój technologii wirtualnych do pracy.

Nawet gdy Web 2.0 popadł w koszmar dezinformacji i prywatności, wciąż jest czas, aby ocalić metaświat przed takim losem, jak napisała moja koleżanka Megan Farokhmanesh. Jednak sprawienie, aby rozwiązanie to służyło pracownikom, będzie wymagało od programistów spełnienia ich potrzeb. Do tego czasu ludzie albo zabiorą się za fizyczne biura, albo będą dalej korzystać z biur Kwadraty Hollywood Model.



Link źródłowy