Strona główna Biznes Meta wypuszcza najpotężniejszy jak dotąd otwarty model sztucznej inteligencji, prawdopodobnie ostatni wydany...

Meta wypuszcza najpotężniejszy jak dotąd otwarty model sztucznej inteligencji, prawdopodobnie ostatni wydany w Europie – Euractiv

46
0


Meta wydany we wtorek (23 lipca) zaprezentowali swój flagowy model tekstowy Llama 3.1, najskuteczniejszy jak dotąd model sztucznej inteligencji (AI) typu open source, który może być ostatnim modelem firmy dostępnym dla użytkowników w UE.

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, spotkała się z presją ze strony unijnych organów regulacyjnych w związku z tym polityki prywatności dotyczące sztucznej inteligencjia także jego „zapłać lub OK” model reklamowy, w ostatnich miesiącach. W odpowiedzi zdecydowała się nie wprowadzać do bloku swoich najnowszych produktów AI.

W zeszłym tygodniu Meta oświadczyła, że ​​nie opublikuje swoich najnowszych multimodalnych modeli sztucznej inteligencji w UE, powołując się na „nieprzewidywalny charakter europejskiego otoczenia regulacyjnego” – powiedział rzecznik powiedział Euractiv. Wcześniej firma wycofała się z planów uruchomienia Meta AI, która miałaby szkolić sztuczną inteligencję na podstawie publicznie dostępnych postów użytkowników.

Modele multimodalne oprócz tekstu obsługują formaty treści, takie jak wideo, obraz i dźwięk.

W obecnych warunkach Meta nie będzie udostępniać żadnych przyszłych modeli multimodalnych w UE i nie jest jasne, czy Meta zastosuje tę samą strategię do modeli tekstowych, powiedział Euractiv znający się na tym specjalista Meta.

Meta przekonuje, że odcięcie UE od jej modeli, do czego firma musi się zastosować ze względu na nieprzewidywalność regulacji, ostatecznie szkodzi europejskim przedsiębiorstwom i konsumentom.

Tworzy to „lukę między technologiami dostępnymi w Europie w porównaniu” z resztą świata, powiedział Rob Sherman, zastępca specjalisty ds. ochrony prywatności i wiceprezes ds. polityki Meta FT. Sherman zasugerował również, że do UE mogą nie trafiać już modele multimodalne ani tekstowe.

Programiści mogą pobierać modele typu open source, często bezpłatnie, i wdrażać je we własnych aplikacjach, co daje im również możliwość zmiany i audytu modelu. Modele o zamkniętym kodzie źródłowym, takie jak ChatGPT OpenAI, są dostępne poprzez subskrypcje lub podobne interfejsy.

Wiele firm stosuje te modele open source, aby obniżyć koszty i uzyskać większą kontrolę nad własnym oprogramowaniem i danymi.

Modele te są udostępniane na licencjach typu open source, które umożliwiają ich pobieranie i używanie pewne ograniczenia.

Aby uniemożliwić użytkownikom z UE korzystanie z multimodalnego modelu Meta, Meta może nałożyć pewne ograniczenia geograficzne na licencję lub zablokować dostęp dla europejskich adresów IP.

Niewystarczająco otwarty

To, jak otwarty jest rozwój sztucznej inteligencji Meta, jest przedmiotem debaty w branży. Chociaż Meta udostępniła więcej szczegółów technicznych na temat Lamy 3.1 niż programiści o zamkniętym kodzie źródłowym, firma nie ujawniła szczegółów na temat danych, na których model jest szkolony.

„Wstrzymywanie danych szkoleniowych nie jest zgodne z duchem rozwoju oprogramowania typu open source” – powiedziała Zuzanna Warso, dyrektor ds. badań w organizacji non-profit Open Future Przegląd technologii MIT w marcu. Warso uczestniczy w Open Source Institute, de facto arbitrze w sprawach open source.

Ideą oprogramowania typu open source jest udostępnienie technologii szerokiej rzeszy programistów spoza pierwotnego podmiotu, który coś stworzył, ale także umożliwienie programistom ulepszania oprogramowania.

Motywy Meta w otwieraniu swoich modeli dla programistów nie są całkowicie altruistyczne.

„Spodziewam się, że nasze modele będą jeszcze bardziej udoskonalane dzięki oprogramowaniu typu open source” – założyciel i dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg powiedział inwestorom w kwietniu.

W miarę ulepszania modeli sztucznej inteligencji Meta firma może w końcu „ludzie będą płacić za korzystanie z większych modeli sztucznej inteligencji i dostęp do większej mocy obliczeniowej” – powiedział Zuckerberg.

[Edited by Zoran Radosavljevic and Eliza Gkritsi]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy