Strona główna nauka/tech Megastudy testuje pochodzące z crowdsourcingu pomysły na zmniejszenie polaryzacji politycznej

Megastudy testuje pochodzące z crowdsourcingu pomysły na zmniejszenie polaryzacji politycznej

48
0


partie polityczne

Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

Pokazywanie sympatycznych postaci o różnych przekonaniach, omawianych przy drinku. Podkreślanie wspólnej tożsamości. Korygowanie błędnych wyobrażeń na temat poglądów przeciwstawnych partyzantów na demokrację. Oto kilka najskuteczniejszych strategii zmniejszania polaryzacji politycznej w USA, zidentyfikowanych w „megastudycie”, w którym wzięło udział ponad 32 000 Demokratów i Republikanów w celu przetestowania 25 pomysłów pozyskanych od socjologów i innych ekspertów z całego świata.

Badanie, prowadzone pod kierunkiem nowego członka wydziału Cornell, wskazuje na możliwości złagodzenia napięć, które obecny cykl wyborczy może zaostrzyć, jeśli uda się wdrożyć skuteczne strategie w sposób konsekwentny i na dużą skalę.

„Jest wiele podmiotów, które mają żywotny interes w ograniczaniu polaryzacji i wzmacnianiu postaw demokratycznych w USA” – powiedział Jan Voelkel, doktor habilitowany i nowy adiunkt polityki publicznej i socjologii w Cornell Jeb E. Brooks School of Public Polityka. „Zapewniamy wgląd w to, jakiego rodzaju mechanizmy psychologiczne musieliby uruchomić, gdyby mieli rozpocząć skalowalne interwencje”.

Voelkel jest pierwszym z ponad 80 współautorów badanie zatytułowany „Megastudy testujące 25 metod leczenia mających na celu zmniejszenie postaw antydemokratycznych i partyzanckiej animozji”, opublikowany 17 października w Nauka. Badania przeprowadzono w ramach programu Strengthening Democracy Challenge na Uniwersytecie Stanforda, gdzie Voelkel uzyskał stopień doktora.

Chociaż polaryzacja jest przedmiotem szeroko zakrojonych badań, stwierdził Voelkel, różne metody sprawiają, że porównywanie strategii jej ograniczania stanowi wyzwanie. Celem nowego badania było naprawienie tego problemu oraz – w następstwie bezpodstawnych twierdzeń o oszustwach wyborczych i ataku na Kapitolu w dniu 6 stycznia 2021 r. – poczynienie szybkich postępów poprzez poddanie jak największej liczby pomysłów bezpośredniemu testowi z tą samą populacją próbną, wynikami i warunkami kontroli.

Uczeni wystosowali otwarte zaproszenie do naukowców i specjalistów (np. ośrodków doradczo-rozwojowych, organizacji non-profit, dziennikarzy) w celu przedstawienia pomysłów na ograniczenie wrogości partyzanckiej oraz wsparcie dla postaw antydemokratycznych i przemocy politycznej. Napływały propozycje: 252 z 419 osób z 17 krajów na czterech kontynentach, co wskazuje Voelkel na znaczenie amerykańskiej demokracji dla świata. Panel doradczy pomógł wybrać 25 najbardziej obiecujących zgłoszeń – najwięcej, na jakie pozwoliło finansowanie.

Uczestnikami badania byli Demokraci i Republikanie, których liczebność odpowiadała wysokiej jakości próbom pod kątem czynników demograficznych, w tym płci, wieku, rasy, pochodzenia etnicznego, wykształcenia, siły identyfikacji partyzanckiej i regionu. Zostali losowo przydzieleni do grup kontrolnych lub do badań ankietowych, które przeprowadzono online i trwały do ​​ośmiu minut.

Jeśli chodzi o animozję partyjną, wyniki były zachęcające: 23 z 25 przetestowanych pomysłów znacznie ją zmniejszyło. Strategie leżące u podstaw zabiegów o największych efektach to:

  • Wyróżnij osoby, z którymi można się utożsamić i które są pełne współczucia, o różnych przekonaniach politycznych. Najbardziej udanym przykładem była reklama brytyjskiego Heinekena „Worlds Apart”, która zgromadziła pary nieznajomych o różnych przekonaniach na temat feminizmu, zmian klimatycznych i praw osób transpłciowych, pokazując, jak każda para łączy się, a następnie kontynuowała rozmowę przy piwie.
  • Podkreślanie wspólnej, ponadpartyjnej tożsamości. Jedno ze skutecznych sposobów leczenia sugeruje, że większość Demokratów i Republikanów stanowi wyczerpaną większość zmęczoną polaryzacją. Innych argumentowanych partyzantów łączy amerykańska tożsamość.

„Dobrze rozumiemy, jak zmniejszyć podstawową niechęć do wrogich partyzantów” – powiedział Voelkel, „a efekty były dość znaczne, więc pomyśleliśmy, że to świetna wiadomość”.

Mniej zrozumiałe jest to, jak ograniczyć praktyki antydemokratyczne; tylko sześć zabiegów ankietowych osiągnęło ten wynik w znaczący sposób. Najbardziej skuteczne strategie to:

  • Podkreślanie przesadnych stereotypów na temat drugiej strony. Dane pokazują, że faktyczne poparcie partyzantów dla niedemokratycznych praktyk jest znacznie mniejsze, niż myślą przeciwnicy.
  • Podkreślanie znaczenia demokracji: w opracowaniu obejmującym film przedstawiający materiały z krajów, w których upadła demokracja, oraz z zamieszek z 6 stycznia wykazano, że Stany Zjednoczone również są bezbronne.
  • Pokazanie elit popierających normy demokratyczne. Jednym z przykładów jest reklama z 2020 r. „Jeden naród”, w którym kandydaci na gubernatora stanu Utah zgadzają się uszanować wynik wyborów.

„Nadal musimy się wiele nauczyć na temat postaw antydemokratycznych, ale mamy kilka intrygujących odkryć, na których możemy się oprzeć” – powiedział Voelkel. „Nasze badania pokazują, że w zasadzie możliwe jest ograniczenie tych niepokojących postaw”.

Megabadanie zasugerowało również znaczenie oceny wpływu strategii na wiele wyników. Na przykład podkreślanie groźby upadku demokracji zmniejszyło poparcie dla niedemokratycznych postaw zarówno wśród Demokratów, jak i Republikanów – choć działało to lepiej dla Demokratów niż Republikanów – ale przyniosło to również efekt odwrotny do zamierzonego. Film zwiększył poparcie dla przemocy politycznej wśród najbardziej konserwatywnych Republikanów, prawdopodobnie dlatego, że nie postrzegają 6 stycznia jako działania niedemokratycznego.

Dwa tygodnie później, obserwując prawie 9 000 uczestników badania, naukowcy odkryli, że efekty depolaryzacyjne znacznie osłabły. Sugeruje to, że nawet najbardziej skuteczne strategie musiałyby być realizowane często lub z większą intensywnością. Obiecujące zastosowania mogą obejmować platformy mediów społecznościowych dostosowujące algorytmy w celu promowania powszechnych, a nie skrajnych głosów; szerszy krajobraz medialny narażający ludzi na przekazy bardziej prodemokratyczne; oraz elity polityczne promujące wartości i instytucje demokratyczne.

„Istnieją skuteczne sposoby na zmniejszenie polaryzacji, ale potrzebujemy interwencji systemowych, aby naprawdę wywrzeć trwały wpływ” – stwierdził Voelkel. „Przy tym badaniu współpracowało kilkudziesięciu naukowców. Teraz potrzebujemy także współpracy na dużą skalę, aby zastosować ustalenia w praktyce”.

Więcej informacji:
Jan G. Voelkel i wsp., Megastudy testujące 25 terapii mających na celu zmniejszenie postaw antydemokratycznych i partyzanckich animozji, Nauka (2024). DOI: 10.1126/science.adh4764

Dostarczone przez Uniwersytet Cornell


Cytat: Megastudy testuje pomysły pochodzące z crowdsourcingu w celu zmniejszenia polaryzacji politycznej (2024, 19 października) pobrane 19 października 2024 z https://phys.org/news/2024-10-megastudy-crowdsourced-ideas-political-polarization.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy