Strona główna nauka/tech Mayo Clinic odkryła 8 nowych mutacji genetycznych powiązanych z rzadkimi zaburzeniami poznawczymi

Mayo Clinic odkryła 8 nowych mutacji genetycznych powiązanych z rzadkimi zaburzeniami poznawczymi

39
0


Ewolucja genetyki ludzkiego mózgu
Mayo Clinic odkryła osiem nowych mutacji w genie CSF1R, co pogłębiło wiedzę i możliwości leczenia rzadkiego zaburzenia związanego z CSF1R. To globalne badanie podkreśla wyzwania związane z diagnozowaniem tego zaburzenia i konieczność kontynuowania badań.

Zaburzenie związane z CSF1R to rzadka choroba genetyczna powodująca pogorszenie funkcji poznawczych. Badacze z Mayo Clinic zidentyfikowali niedawno osiem nowych mutacji, torując drogę spersonalizowanym terapiom i ulepszonej diagnostyce. Konieczne są dalsze badania, aby udoskonalić poradnictwo genetyczne i opracować metody leczenia zarówno u objawowych, jak i bezobjawowych nosicieli.

Choroba związana z CSF1R (CSF1R-RD), rzadka przyczyna dziedzicznego pogorszenia funkcji poznawczych, została nazwana na cześć mutacji w genie CSF1R, zidentyfikowanych po raz pierwszy przez Mayo Clinic. Wczesne objawy często obejmują zmiany osobowości, lęk, depresję i utratę zahamowań, a utrata pamięci rozwija się w miarę postępu choroby. Chociaż badania genetyczne stały się bardziej dostępne, obecnie nie ma leku na tę chorobę.

W nowym badaniu opublikowanym w Neurologia: genetyka, Naukowcy z Mayo Clinic zidentyfikowali osiem nowych mutacji genetycznych u pacjentów z zaburzeniami związanymi z CSF1R na całym świecie.

Podkreśla to powszechność choroby i toruje drogę do przyszłego, zindywidualizowanego leczenia. Odkrycie sugeruje również, że na chorobę mogą wpływać czynniki genetyczne i środowiskowe. Na przykład steroidy stosowane w leczeniu stanów zapalnych i odpowiedzi immunologicznych mogą zmniejszać zapalenie układu nerwowego i zapobiegać występowaniu objawów u bezobjawowych nosicieli choroby. CSF1R Według zespołu badawczego mutacje genowe.

Wyniki badań i wpływ globalny

Naukowcy przeanalizowali szereg danych – dane demograficzne, genotyp, historię rodziny, stan kliniczny – zebrane od 14 rodzin z obu Ameryk, Azji, Australii i Europy. Znaleźli 15 CSF1R mutacje, w tym osiem nie zgłoszonych wcześniej. Istnieje prawie 200 znanych mutacji związanych z tą chorobą.

„Badanie to przyczynia się do ogólnego zrozumienia dziedziczenia i globalnej częstości występowania rzadkich chorób neurodegeneracyjnych u osób z wywiadem rodzinnym i bez tej choroby” – mówi starszy autor badania Zbigniew Wszołek, lekarz medycyny, neurolog i neurofizjolog kliniczny w Mayo Clinic. „Odkrycie umożliwi naukowcom ukierunkowanie terapii modyfikujących przebieg choroby, specyficznych dla tych mutacji CSF1R gen.”

Wyzwania w diagnostyce i przyszłych badaniach

Różnice genetyczne mogą komplikować rozpoznanie CSF1R-RD, ponieważ objawy mogą imitować inne schorzenia – mówi dr Wszołek. Dokładna diagnoza i leczenie choroby wymagają aktualizacji kryteriów diagnostycznych i możliwości leczenia – dodaje.

Zespół badawczy twierdzi, że potrzebne są dalsze badania, aby przyjrzeć się bezobjawowym i objawowym nosicielom wirusa CSF1R mutacje genów, aby lepiej zrozumieć chorobę. Zauważają, że wiedza zdobyta w wyniku tych badań usprawni doradztwo genetyczne, będzie wyznaczać kierunki rozwoju interwencji terapeutycznych i poprawi przewidywanie ryzyka wystąpienia choroby.

Doktor Wszołek i jego zespół badawczy odkryty the CSF1R gen w 2011 roku. Jeden z członków zespołu poprzednie badania w sprawie zaburzeń związanych z CSF1R, znanych również jako leukoencefalopatia związana z CSF1R, zbadali leczenie modyfikujące przebieg choroby.

Odniesienie: „Globalna obecność i penetracja zaburzeń związanych z CSF1R” autorstwa Jarosława Dulskiego, Matthew Bakera, Samanthy A. Banks, Michaela Bayata, Rose Bruffaerts, Gabrieli Ortiz Cruz, Caio C. Disserol, Kristen S. Fisher, Jainy N. Jose, Bernadette Kalman, Orhun H. Kantarci, Dmytro Maltsev, Catherine Middleton, Gabriela Novotni, Dijana Plaseska-Karanfilska, Salmo Raskin, Josiane Souza, Helio A. Teive i Zbigniew K. Wszołek, 13 września 2024 r., Neurologia: genetyka.
DOI: 10.1212/NXG.0000000000200187



Link źródłowy