Strona główna zdrowie Masz nadzieję, że Mounjaro trafi do NHS? Eksperci twierdzą, że miliony osób...

Masz nadzieję, że Mounjaro trafi do NHS? Eksperci twierdzą, że miliony osób mogą przegapić szczepionkę odchudzającą King Kong z powodu DUŻEGO błędu szefów służby zdrowia

30
0


Eksperci ostrzegają, że miliony osób chcących otrzymać w ramach NHS szczepionkę odchudzającą King Kong Mounjaro mogą stracić nadzieje z powodu lodowcowego planu wdrożenia NHS.

Szefowie służby zdrowia ogłosili wczoraj, że 250 000 otyłych pacjentów rocznie będzie otrzymywać lek, który pomoże odchudzającym się zrzucić nawet jedną piątą masy ciała.

Eksperci twierdzą jednak, że kryteria kwalifikowalności MailOnline są „bardzo rygorystyczne”, a proponowany harmonogram „zbyt powolny”.

Ekspert w dziedzinie leczenia otyłości, profesor Alexander Miras z Imperial College w Londynie, stwierdził, że należy podawać tę terapię dwukrotnie większą liczbę rocznie, aby uniknąć skierowania zdesperowanych na dietę osób do kosztownych prywatnych klinik lub ryzykownych wersji na czarnym rynku.

Powiedział: „Ja Rozumiem, że NHS nie ma wystarczających zasobów, ale nie zgadzam się z harmonogramem – liczba osób, które mają leczyć, jest zbyt mała.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi jedynie osoby chore na cukrzycę typu 2, u których choroba nie jest pod kontrolą, mogą otrzymać lek Mounjaro za pośrednictwem służby zdrowia

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi jedynie osoby chore na cukrzycę typu 2, u których choroba nie jest pod kontrolą, mogą otrzymać lek Mounjaro za pośrednictwem służby zdrowia

„Powinniśmy rozważyć dwukrotnie większą liczbę, jaką proponują, ze względu na bardzo duże zapotrzebowanie na te leki.

„Pierwotnie traktowali osoby z powikłaniami zdrowotnymi, które jako pierwsze otrzymały leki, co jest bardzo rozsądne.

– Ale tylko te z BMI [body mass index] 40 lub więcej, otrzyma to.

„To powinno zależeć wyłącznie od powikłań choroby, a nie od BMI”.

Prawie co trzeci dorosły w Anglii jest otyły – z BMI przekraczającym 30 – a dwie trzecie ma nadwagę.

JAK OBLICZYĆ WSKAŹNIK MASY CIAŁA I CO TO OZNACZA

Wskaźnik masy ciała (BMI) to miara tkanki tłuszczowej oparta na stosunku masy ciała do wzrostu.

W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 18 lat przy obliczaniu BMI uwzględnia się wiek i płeć, a także wzrost i masę ciała.

Pochodzenie etniczne może również wpływać na ryzyko niektórych schorzeń. Na przykład dorośli pochodzenia azjatyckiego mogą być narażeni na większe ryzyko problemów zdrowotnych przy poziomie BMI poniżej 25.

Standardowa formuła:

BMI = (waga w funtach / (wzrost w calach x wzrost w calach)) x 703

Wzór metryczny:

BMI = (waga w kilogramach / (wzrost w metrach x wzrost w metrach))

Wymiary:

Poniżej 18,5: Niedowaga

18,5 – 24,9: Zdrowy

25 – 29,9: Nadwaga

30 lub więcej: otyłość

W czerwcu Światowa Organizacja Zdrowia wydała ostrzeżenie w związku z niebezpiecznymi fałszywymi szczepionkami odchudzającymi, które wykryto w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

W niektórych przypadkach stwierdzono, że podróbki zawierają toksyczne składniki. Pojawiły się także liczne doniesienia o przypadkach bardzo złego stanu zdrowia użytkowników z Wielkiej Brytanii. W niektórych przypadkach okazało się to nawet śmiertelne.

Czarny rynek powstał w związku z ogromnym popytem i wynikającymi z tego powszechnymi niedoborami szczepionek odchudzających, w tym Ozempic i Wegovy.

Mieliśmy nadzieję, że wdrożenie Mounjaro to ułatwi.

Jednak dr Simon Cork, starszy wykładowca fizjologii na Uniwersytecie Anglia Ruskin, powiedział MailOnline, że kryteria dostępu do leku są „bardzo rygorystyczne, szczególnie w pierwszej fazie”.

Dodał: „Będzie to obejmować jedynie bardzo małą liczbę pacjentów, ale wskazuje na presję prawdopodobnie również mają dostęp do tego leku”.

Inni jednak sugerowali, że rozłożone w czasie wdrażanie było jedynie wynikiem „ograniczeń kosztowych NHS”.

Profesor Naveed Sattar, ekspert medycyny kardiometabolicznej na Uniwersytecie w Glasgow, powiedział MailOnline: „Wdrożenie etapowe to po prostu rzeczywistość, biorąc pod uwagę obecne koszty leków, biorąc pod uwagę ograniczenia kosztowe NHS.

„Istnieją lepsze sposoby osiągnięcia celu niż BMI powyżej 40 jako pierwsza granica ludzie w największej potrzebie, ale jest to proste i zrozumiałe.

„Musimy od czegoś zacząć, a z biegiem czasu zobaczymy coraz bardziej odpowiednie stosowanie tych leków odchudzających, co przyniesie korzyści znacznej liczbie osób rzeczywiście potrzebujących trwałej utraty wagi”.

Tyrzepatid działa poprzez hamowanie dwóch hormonów regulujących apetyt (GLP-1), dzięki czemu ludzie czują się pełniej na dłużej, a jednocześnie zmniejsza się apetyt.

Szczepionka powinna być dostarczana w czterodawkowym wstrzykiwaczu, który przy stosowaniu raz w tygodniu zapewnia miesięczne leczenie, powiedziała Nice.

Wcześniej był dostępny tylko w pojedynczych dawkach.

Oczekuje się, że Mounjaro będzie alternatywą dla Wegovy – czyli semaglutydu – którego również brakowało ze względu na ogromny popyt.

Eksperci ostrzegali jednak, że prywatny popyt na szczepionkę może wywrzeć „presję” na własne dostawy i wezwali producenta leku, amerykańskiego giganta farmaceutycznego Eli Lilly, do jego zwiększenia.

Doktor Carel Le Roux, konsultant ds. medycyny metabolicznej w Imperial College Healthcare NHS Trust, powiedział MailOnline: „Musimy wywrzeć większą presję na firmy, aby zwiększyły podaż.

Według najnowszych danych, najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi tyrzepatidu, aktywnego składnika leku Mounjaro, były problemy z trawieniem. Wśród nich znalazł się około jeden na pięciu uczestników cierpiących na nudności i biegunkę oraz około jeden na 10 zgłaszających wymioty lub biegunkę

Według najnowszych danych, najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi tyrzepatidu, aktywnego składnika leku Mounjaro, były problemy z trawieniem. Wśród nich znalazł się około jeden na pięciu uczestników cierpiących na nudności i biegunkę oraz około jeden na 10 zgłaszających wymioty lub biegunkę

Niektórzy Amerykanie już go używają „poza etykietą”.  Jednym z nich jest Matthew Barlow, 48-letni dyrektor ds. technologii medycznych mieszkający w Kalifornii, który stwierdził, że od listopada 2022 r. schudł ponad 50 funtów dzięki stosowaniu Mounjaro i zmianie diety

Niektórzy Amerykanie już go używają „poza etykietą”. Jednym z nich jest Matthew Barlow, 48-letni dyrektor ds. technologii medycznych mieszkający w Kalifornii, który stwierdził, że od listopada 2022 r. schudł ponad 50 funtów, stosując Mounjaro i zmieniając dietę

„Musimy leczyć więcej pacjentów, aby zapewnić optymalny stan zdrowia NHS”.

Tymczasem profesor Richard Holt, ekspert w dziedzinie cukrzycy i endokrynologii na Uniwersytecie w Southampton, powiedział MailOnline: „Nie jestem zaskoczony popytem ze strony NHS i sektora prywatnego.

„Zakłócenia w dostawie agonistów receptora GLP-1 w ciągu ostatniego roku wzbudziły zaniepokojenie zarówno osób chorych na cukrzycę, jak i pracowników służby zdrowia.

„Nigdy nie jest dobrze, gdy ludzie muszą „zaprzestać – rozpocząć” lub „przełączyć” leczenie ze względu na problemy z zaopatrzeniem. Jak dotąd firmie Eli Lilly udało się pomyślnie wprowadzić produkt Mounjaro w Wielkiej Brytanii, zmniejszając prawdopodobieństwo niedoborów.

„Jednak zaproponowane przez NHS wprowadzenie leku Mounjaro w leczeniu otyłości jeszcze bardziej zwiększy popyt, co może wywrzeć presję na podaż”.

Pacjenci w USA mogą już uzyskać od niektórych lekarzy szczepionkę odchudzającą „poza wskazaniami”, a wielu z nich dzieli się swoją niewiarygodną przemianą.

Pewien mężczyzna z nadwagą twierdził, że lek pomógł mu zrzucić do 45,4 kg.

Zdjęcia przed i po pokazują przemianę Matthew Barlowa, 48-letniego dyrektora ds. technologii medycznych mieszkającego w Kalifornii.

Zaczął zażywać narkotyk w listopadzie ubiegłego roku. Jednocześnie zgodnie z zaleceniami zmienił także dietę i tryb życia.

„Z psychologicznego punktu widzenia nie chcesz jeść. Teraz mogę zjeść dwa kęsy deseru i być usatysfakcjonowanym” – stwierdził.

Ale jak każdy lek, Mounjaro nie jest pozbawiony skutków ubocznych.

MHRA ostrzegła, że ​​lek może wpływać na skuteczność pigułki antykoncepcyjnej u pacjentek otyłych lub z nadwagą.

Inne potencjalne skutki uboczne obejmują nudności, biegunkę, wymioty – które zwykle ustępują z czasem – i zaparcia.

Agencja dodała, że ​​niski poziom cukru we krwi występuje również „bardzo często” u pacjentów chorych na cukrzycę.

W jednym badaniu z udziałem 900 uczestników stwierdzono również, że jedna piąta cierpiała na nudności i biegunkę, a około jedna na dziesięć zgłaszała wymioty lub zaparcia.

Inne osoby przyjmujące lek poza badaniami klinicznymi zgłaszały utratę włosów podczas przyjmowania leku Mounjaro.

Sugerowano również związek ze zwiększonym ryzykiem raka w wyniku wstrzyknięcia.

Europejska Agencja Leków podała w tym roku, że badania na gryzoniach sugerują, że sztuczne hormony zawarte w tyrzepatydzie mogą zwiększać ryzyko raka rdzeniastego tarczycy.



Link źródłowy