Wyraźna różnica w średniej długości życia w Wielkiej Brytanii została dziś odsłonięta na interaktywnej mapie pokazującej, jak długość życia różni się w zależności od tego, gdzie mieszkasz.
Dane pokazują, że dzieci urodzone w ubogich częściach Anglii, Szkocji i Walii mogą umrzeć nawet o 13 lat przed dziećmi w zamożniejszych dzielnicach.
Według Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) dziewczęta urodzone w Kensington i Chelsea w latach 2021–2023 dożyją 86. roku życia.
Długowieczność chłopców jest najwyższa w Hart w Hampshire, gdzie oczekuje się, że osiągną 83 lata.
Z drugiej jednak strony przewiduje się, że chłopcy w Blackpool dożyją zaledwie 73. roku życia, podczas gdy dziewczęta w Glasgow dożyją jedynie 78. roku życia.
Dane ONS pokazują również, że średnia długość życia we wszystkich trzech krajach pozostała niższa niż przed pandemią.
Największy spadek liczby chłopców zanotowano w Slough, a wśród dziewcząt tytuł zdobyła Na h-Eileanan Siar z Hebrydów Zewnętrznych.
Statystycy sugerują, że za trendem zmniejszania się długości życia może odpowiadać Covid.
The dane obejmują także okres, w którym Wielka Brytania pogrążyła się w kryzysie koszty życia kryzys, który – jak ostrzegają eksperci – zwiększa ryzyko niedożywienia ze względu na wysokie ceny żywności i energii.
Szacunki opierają się na średniej długości życia – hipotetycznej mierze, która zakłada, że współczynnik umieralności w latach 2020–2022 obowiązuje przez całe życie człowieka.
Obliczając oddzielnie współczynniki dla mężczyzn i kobiet, wykorzystuje rejestracje zgonów w latach 2021-2023 dla każdej grupy wiekowej, prawdopodobieństwo śmierci oraz liczbę osób, które przeżyły w każdej grupie.
Według analityków najdłużej będą żyć chłopcy i dziewczęta urodzeni w Anglii – 79,11 lat dla mężczyzn i 83,05 lat dla kobiet.
Spośród trzech krajów najniższą pozycję zajęła Szkocja z 76,79 lat w przypadku mężczyzn i 80,77 lat w przypadku kobiet.
W Walii liczby te wyniosły odpowiednio 78,04 i 81,98.
ONS zauważył, że dzieci urodzone w latach 2021–2023 niekoniecznie będą żyły krócej niż dzieci urodzone w latach wcześniejszych. Jeśli wskaźniki umieralności się poprawią, średnia długość życia wzrośnie – dodał.
Według władz lokalnych chłopiec urodzony w Hart może spodziewać się, że dożyje 83. urodzin (83,33), co stanowi najdłuższą odnotowaną średnią długość życia mężczyzny.
Według Urzędu Statystyk Narodowych dziewczęta urodzone w Kensington i Chelsea (na zdjęciu) w latach 2021–2023 dożyją 86. roku życia
Dziewczyny z Glasgow (na zdjęciu) mają jednak żyć tylko do 78. roku życia
Tymczasem osoba urodzona w Blackpool prawdopodobnie dożyje tylko 73 lat (73,14), co stanowi różnicę ponad dziesięciu lat.
Drugie miejsce przypadło Uttlesford w Essex z wynikiem 82,96, a trzecie Wokingham z wynikiem 82,54.
Tymczasem dziewczynka urodzona w Kensington i Chelsea powinna dożyć 86 lat (86,46), podczas gdy ich rówieśniczki w Glasgow prawdopodobnie dożyją tylko do 78,26 lat, czyli nieco ponad osiem lat różnicy.
Utrzymują się wyraźne podziały pomiędzy północą i południem. Wszystkie dziesięć władz lokalnych o najwyższej średniej długości życia przypadło na południu Anglii zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
Wśród osób o najniższej średniej długości życia mężczyzn sześć znajdowało się w Szkocji, trzy w północnej Anglii i jeden w Walii.
Tymczasem siedem z dziesięciu obszarów o najniższej średniej długości życia kobiet znajdowało się w Szkocji.
Blackpool i Knowsley na północy Anglii oraz Blaenau Gwent w Walii uzupełniły dziesiątkę.
Statystycy za spadek średniej długości życia w porównaniu do stanu przed pandemią obwinili Covida i wzrost umieralności obserwowany w latach 2020 i 2021.
Według władz lokalnych chłopiec urodzony w Hart może dożyć 83. urodzin. Na zdjęciu Hartley w Hart
Ale na drugim końcu skali przewiduje się, że chłopcy z Blackpool (na zdjęciu) dożyją dopiero 73. urodzin
Uważa się, że Covid jeszcze bardziej pogłębił nierówności.
Eksperci obawiają się, że pandemia zaostrzyła problemy związane z nierównością w zdrowiu, a niektórzy przypisują to cięciom w służbie zdrowia i oszczędnościom.
DAta obejmuje także okres, w którym Wielka Brytania pogrążyła się w kryzysie koszty życia kryzys.
Naukowcy ostrzegają, że powoduje to konieczność wyboru między ogrzewaniem a jedzeniem i radzenia sobie ze stresem związanym z zadłużeniem, co w dłuższej perspektywie może pogorszyć stan zdrowia.
Badania przeprowadzone na początku tego roku wykazały, że do 2050 r. średnia długość życia na całym świecie wzrośnie o prawie pięć lat, przy czym prognozuje się, że przeciętny mężczyzna będzie żył do 76 lat, a kobieta powyżej 80 lat.
Prognozuje się, że w 2050 r. średnia długość życia na świecie wzrośnie do około 78,1 lat, co oznacza wzrost o 4,5 roku, Badanie Lancet Public Health również znaleziono.
Eksperci twierdzili wówczas, że tendencja ta była w dużej mierze napędzana środkami w zakresie zdrowia publicznego, zarówno zapobiegającymi, jak i poprawiającymi przeżywalność chorób, w tym chorób układu krążenia, chorób żywieniowych oraz infekcji u matek i noworodków.
Komentatorzy stwierdzili również, że liczby te stwarzają „ogromną szansę”, aby „wyprzedzić rosnące metaboliczne i dietetyczne czynniki ryzyka”, takie jak wysokie ciśnienie krwi i BMI.
Ethel Caterham z Surrey ma 115 lat i jest najstarszą żyjącą osobą w Wielkiej Brytanii po śmierci 112-letniej Mollie Walker 22 stycznia 2022 r.
Najstarszą żyjącą osobą na świecie jest obecnie Japonka Tomiko Itooka, która urodziła się 23 maja 1908 roku i ma 116 lat
Najstarszą żyjącą osobą na świecie jest obecnie Japonka Tomiko Itooka, która urodziła się 23 maja 1908 roku i ma 116 lat.
Ethel Caterham z Surrey ma 115 lat i jest najstarszą żyjącą osobą w Wielkiej Brytanii po śmierci 112-letniej Mollie Walker 22 stycznia 2022 r.
Tytuł najstarszej osoby, jaka kiedykolwiek żyła, należy do Francuzki Jeanne Louise Calment, której życie trwało 122 lata i 164 dni.
Zmarła w 1997 r. pani Caterham przypisała swoją długowieczność temu, że „nigdy się z nikim nie kłócę, słucham i robię, co lubię”.
Eksperci badający stulatków są zgodni.
Aktywność fizyczna, wiara, miłość, towarzystwo i poczucie celu stanowią podstawę tak zwanych „niebieskich stref”, czyli obszarów świata, w których ludzie zazwyczaj dożywają 100 lat i dłużej.
Wykazano, że prowadzenie aktywnego trybu życia, nawet zwykłe codzienne spacery po mieście, poprawia długowieczność.
Wykazano, że towarzystwo ma podobnie pozytywny wpływ na długość życia człowieka, a badania konsekwentnie wykazują, że samotność jest toksyczna.