Strona główna Biznes Macron w przemówieniu „Sorbonne II” proponuje „wyprodukowano w Europie”, aby zagwarantować dobrobyt...

Macron w przemówieniu „Sorbonne II” proponuje „wyprodukowano w Europie”, aby zagwarantować dobrobyt – Euractiv

72
0


„Europa może umrzeć” – ostrzegł prezydent Francji Emmanuel Macron w swoim przemówieniu na temat przyszłości UE na Uniwersytecie w Sorbonie w czwartek (25 kwietnia), podkreślając znaczenie przemysłu „wyprodukowanego w Europie”, szczególnie w sektorach takich jak energetyczny i cyfrowy.

„Musimy jasno powiedzieć, że nasza dzisiejsza Europa jest śmiertelna… Może umrzeć, a to zależy wyłącznie od naszych wyborów. Ale tych wyborów należy dokonać teraz” – powiedział 500-osobowemu audytorium, w skład którego wchodzili ministrowie, francuski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton, była premier Elisabeth Borne i przywódca Ruchu Demokratycznego (MoDem, Renew) François Bayrou .

W prawie dwugodzinnym przemówieniu, siedem lat po swoim pierwszym przemówieniu w UE w tej samej sali, Macron przedstawił także swoją 10-letnią wizję Europy w okresie, gdy kampania przed nadchodzącymi wyborami europejskimi trwa pełną parą.

Oddzielenie Europy od USA

Macron ponownie zapewnił wsparcie dla szybkiego rozwoju przemysłu obronnego bloku poprzez nową rundę wspólnego długu, zgodził się nadać priorytet produkcji na Ukrainę i wezwał do większej „strategicznej zażyłości” między różnymi armiami, ale nie wezwał do utworzenia armii europejskiej.

Ostrzegł także, że jeśli chodzi o obronę, „Europa nie jest już priorytetem dla Waszyngtonu”.

Pochwalił przyjęcie Paktu Migracyjnego UE, stwierdzając, że Europa poważnie podchodzi do swojego bezpieczeństwa i „odzyskuje kontrolę nad swoimi granicami”, unikając jednocześnie tematu rozszerzenia i wszelkich rozmów o reformie traktatów.

Strategia „Made in Europe”.

Macron podkreślił potrzebę pracy nad strategią „Made in Europe” i rozwoju europejskiego przemysłu w kluczowych obszarach.

Choć siedem lat temu było to „wulgarne słowo”, Macron podkreślił, że „polityka przemysłowa jest kamieniem milowym dla naszego dobrobytu”.

Aby to osiągnąć, Macron opowiada się za „produkować więcej” i „produkować ekologicznie”, szczególnie w pięciu strategicznych obszarach, w których Europa musi stać się liderem do 2030 r.: sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe, przestrzeń kosmiczna, biotechnologia i energia.

Macron wyjaśnił także swoje poparcie dla propozycji Enrico Letty dotyczących większej integracji europejskiej sektorów energetycznego i telekomunikacyjnego.

„Europa atomu”

Jeśli chodzi o energię, Macron stwierdził, że blok UE powinien stać się liderem w produkcji wodoru, rozwoju małych reaktorów jądrowych i syntezie jądrowej.

Prezydent Francji nalega na rozmieszczenie małych reaktorów modułowych (SMR). Podmioty branżowe utworzyły sojusz przemysłowy, aby połączyć zasoby i zapewnić możliwie najszybsze wdrożenie technologii małych reaktorów modułowych (SMR) przy wsparciu Komisji Europejskiej.

Jak wynika z komunikatu prasowego opublikowanego po jego przemówieniu, Macron dał jasno do zrozumienia, że ​​chce budować „Europę atomu” poprzez zagwarantowanie europejskiej suwerenności w całym cyklu oraz budowanie europejskiej oferty reaktorów.

„Europejska preferencja” dla sektorów krytycznych

Mówiąc o niedawnych sukcesach inicjatyw UE na rzecz pobudzenia przemysłu, Macron pochwalił niedawno przyjętą przez UE ustawę o chipach i ustawę o surowcach, których celem jest przywrócenie produkcji półprzewodników do bloku i zabezpieczenie niektórych łańcuchów dostaw odpowiednio materiałów krytycznych, wzywając do opracowania tej metody „rozszerzone” na inne sektory strategiczne.

Macron chce także inwestować w moc obliczeniową, niezbędną do rozwoju sztucznej inteligencji w Europie, i zwiększać moc obliczeniową kontynentu. Chce także skonsolidować projekt Ariane 6, „warunek wstępny europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej”.

Nawiązując do ustawy Buy American Act, która wprowadziła narodową preferencję dla amerykańskich zamówień publicznych, Macron wezwał do „preferencji europejskiej” w kluczowych sektorach, w tym w energetyce, przestrzeni kosmicznej i sztucznej inteligencji.

Macron powiedział, że chce „uprościć i poszerzyć (projekty technologiczne i przemysłowe)” zakres „ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI)”, które są zbyt powolne, aby przynosić rezultaty i nie są w stanie konkurować z Amerykanami i Chińczykami.

Uproszczenie, uproszczenie, uproszczenie

Zdaniem Macrona blok europejski musi „zaprzestać nadmiernych regulacji, zwiększyć inwestycje, zmienić zasady i lepiej chronić nasze interesy”.

Innymi słowy, opowiada się za przeglądem progów i obowiązków księgowych i administracyjnych dla bardzo małych i średnich przedsiębiorstw w Europie – za propozycją podjętą przez ministra gospodarki Bruno Le Maire’a.

Macron chce także przeznaczyć 3% europejskiego PKB na badania i wzmocnić program finansowania badań „Horyzont Europa”.

Powtarzając agendę wersalską

Jednak dążenie Macrona do „Made in Europe” jest po prostu kontynuacją strategii ustalonej w Wersalu podczas francuskiej prezydencji Rady UE w marcu 2022 r., dodał Macron.

W Wersalu Macron ogłoszony że państwa członkowskie UE „zgodziły się zachęcać do tworzenia nowych sojuszy przemysłowych”, takich jak te między przemysłem a Komisją, utworzonych w tym roku w zakresie energii słonecznej, wodoru i energii jądrowej.

Ponadto UE poczyniła już postępy w niektórych obszarach i niedawno przyjęła ustawę Net Zero Industry Act (NZIA), której celem jest stymulowanie przemysłu europejskiego do zaspokajania zapotrzebowania kontynentu na czyste technologie.

Jeśli chodzi o Europejski Ład Przemysłowy, do którego wzywało i popierało wielu czołowych przemysłowców i polityków w UE Deklaracja Antwerpijska zaprezentowany w maju 2023 r. Macron nie zidentyfikował instrumentu legislacyjnego, który obejmowałby jego ambicje.

„W tej chwili nikt nie jest do końca jasny w tej kwestii” – powiedział prasie europejskiej biuro francuskiego ministra przemysłu Rolanda Lescure’a we wtorek (23 kwietnia).

[Edited by Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy