Strona główna nauka/tech Lodowce andyjskie cofają się niewidziane od ponad 11 700 lat

Lodowce andyjskie cofają się niewidziane od ponad 11 700 lat

31
0


Lodowiec Perito Moreno w Argentynie

Badania pokazują, że lodowce tropikalne w Andach są najmniejsze od 11 700 lat, co podkreśla ich wrażliwość na współczesne globalne ocieplenie. To bezprecedensowe cofanie się, badane na podstawie próbek podłoża skalnego, uwypukla lodowce tropikalne jako wczesne wskaźniki zmian klimatycznych.

Nowe badanie wskazuje, że tropikalne lodowce w Andach skurczyły się do najmniejszych rozmiarów od ponad 11 700 lat, co sygnalizuje poważny wpływ współczesnego globalnego ocieplenia.

Naukowcy wykorzystali pomiary kosmogenicznych nukleotydów z próbek podłoża skalnego w pobliżu lodowców andyjskich, aby wykazać, że lodowce te są obecnie mniejsze niż w jakimkolwiek innym momencie holocenu. Odkrycie to podkreśla wyjątkową podatność lodowców tropikalnych na zmianę klimatu i sugeruje, że mogą one stanowić wczesne wskaźniki szerszych zmian środowiskowych.

Obecna utrata lodowców andyjskich jest bezprecedensowa w holocenie

Z nowego badania opublikowanego 1 sierpnia w czasopiśmie wynika, że ​​andyjskie lodowce tropikalne doświadczają bezprecedensowego cofania się Nauka co pokazuje, że ich obecne rozmiary są najmniejsze od ponad 11 700 lat.

„Nasze odkrycie… wskazuje, że ten region jest gorącym punktem w naszym zrozumieniu zmieniającego się stanu kriosfery” – twierdzą autorzy.

Lodowce pełnią rolę ważnych wskaźników zmiany klimatu, a ich globalne cofanie się przyspiesza w ostatnich dziesięcioleciach. Badanie tego odwrotu w kontekście poprzednich 11 700 lat interglacjału holocenu podkreśla wpływ współczesnego globalnego ocieplenia.

Wyjątkowa wrażliwość lodowców tropikalnych

Chociaż wiele lodowców na całym świecie jest obecnie mniejszych w porównaniu z ich rozmiarami w holocenie, uznaje się, że lodowce na ogół cofały się do najmniejszego zasięgu we wczesnym i środkowym holocenie. Jednak obecnie lodowce tropikalne doświadczają bezprecedensowego cofania się, prawdopodobnie z powodu takich czynników, jak rosnące temperatury na dużych wysokościach.

Andy, w których znajduje się ponad 99% lodowców tropikalnych, są szczególnie dotknięte i mogą być pierwszymi, które mogą wykazać znaczące skutki zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka w skali regionalnej. Aby ustalić, czy wielkość cofania się lodowców tropikalnych w Andach przekracza obecnie granice wahań holocenu, Andrew Gorin i współpracownicy przeanalizowali sparowany kosmogeniczny węgiel-14 (14C) i beryl-10 (10Be) pomiary w 20 próbkach skał macierzystych pobranych w pobliżu obrzeży czterech tropikalnych lodowców andyjskich.

Implikacje dla przyszłych prognoz klimatycznych

Pomiary kosmogenicznych nukleotydów można wykorzystać do oszacowania czasu odsłonięcia podłoża skalnego, na przykład z powodu utraty pokrywającego go lodu.

Naukowcy odkryli, że w większości próbek skał macierzystych temperatura była bliska zeru 14C i 10Być może koncentracje sugerują, że te miejsca były pokryte lodem przez cały holocen i dopiero niedawno zostały odsłonięte. Dlatego sąsiednie lodowce są obecnie prawdopodobnie mniejsze niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 11 700 lat.

„W połączeniu z podobnymi wynikami w Arktyce, wczesne pojawienie się tych małych, szybko reagujących lodowców z ich holoceńskiej linii podstawowej może służyć za „kanarka w kopalni węgla”, sygnalizując zbliżające się kurczenie się lodowców na wyższych szerokościach geograficznych poza ich zasięgiem międzylodowcowym ”, piszą Gorin i współpracownicy.

Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Lodowce andyjskie cofnęły się do najniższego poziomu od 11 700 lat.

Odniesienie: „Niedawne cofanie się lodowców tropikalnych Andów jest bezprecedensowe w holocenie” autorstwa Andrew L. Gorina, Jeremy’ego D. Shakuna, Andrew G. Jonesa, Tori M. Kennedy, Shauna A. Marcotta, Brenta M. Goehringa, Lucasa K. Zoeta, Vincent Jomelli, Gordon RM Bromley, Emilio I. Mateo, Bryan G. Mark, Donald T. Rodbell, Adrien Gilbert i Marc W. Caffee, 1 sierpnia 2024 r., Nauka.
DOI: 10.1126/science.adg7546





Link źródłowy