Strona główna Biznes lista projektów wkrótce – Euractiv

lista projektów wkrótce – Euractiv

40
0


Artykuł ten jest częścią naszego raportu specjalnego Inwestycje dla regionów.

SPRAWOZDANIE SPECJALNE: Europejskie regiony i sektory, które mają nadzieję skorzystać z nowego planu inwestycyjnego Junckera o wartości 315 miliardów euro, zostaną umieszczone na liście, która zostanie wkrótce opublikowana przez wspólną grupę zadaniową Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Komisji.

Urzędnik UE powiedział EURACTIV, że nie wszystkie projekty wymienione przez grupę zadaniową faktycznie otrzymają pieniądze z funduszu, ale lista będzie służyć jako wskazówka dla tych, które mogą to otrzymać.

Lista zostanie uwzględniona w dalszych szczegółach planu inwestycyjnego, który zostanie przedstawiony pod koniec tego miesiąca (18–19 grudnia) spotkaniu szefów państw i rządów UE w Brukseli.

Dokładne szczegóły sposobu zarządzania funduszem są nadal przedmiotem dyskusji, powiedział urzędnik UE, choć one również zostaną przedstawione na grudniowym szczycie.

Ogólnie rzecz biorąc, nowa rada administracyjna, która będzie kontrolowana wspólnie przez władzę wykonawczą UE i Europejski Bank Inwestycyjny, podejmie decyzję o sposobie realizacji inwestycji, ale szczegółowe mechanizmy tego, jak to będzie działać, są nadal przedmiotem dyskusji.

Miguel Gil-Tertre – członek gabinetu wiceprezydenta Jyrkiego Katainena – powiedział, że proces decyzyjny będzie oddzielony od polityki władzy wykonawczej UE, aby zapewnić bezstronność.

Na liście znajdą się projekty ze wszystkich 28 państw członkowskich, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przesyłały grupie zadaniowej listy możliwych projektów inwestycyjnych.

Urzędnik UE powiedział EURACTIV, że oprócz nowej rady doradczej zostanie wybrany niezależny komitet inwestycyjny składający się z ekspertów, który będzie zajmował się bieżącym zarządzaniem funduszem.

Preferowane będą projekty „przynoszące wysokie zyski społeczno-gospodarcze”, które mogą rozpocząć się najpóźniej w ciągu najbliższych trzech lat i które mają potencjał wykorzystania innych źródeł finansowania.

Fundusz zachęcał do nieodrzucania mniejszych projektów

Według organu wykonawczego UE powinny one mieć również rozsądny rozmiar i skalowalność.

Komisja i EBI uruchomią także duży program pomocy technicznej mający na celu identyfikację projektów i zwiększenie ich atrakcyjności dla prywatnych inwestorów.

„Ważne jest, aby środki trafiały tam, gdzie są najbardziej potrzebne i wykorzystywane do finansowania projektów, które przynoszą największą wartość dodaną i wywierają największy wpływ lokalnie” – powiedział EURACTIV Michel Lebrun, Przewodniczący Komitetu Regionów .

Lebrun oświadczył, że zgadza się z celem Komisji, zgodnie z którym nie należy dokonywać wstępnych alokacji tematycznych ani geograficznych.

„Wszystkie regiony mają swoje specyficzne potrzeby inwestycyjne i wszystkie regiony mają projekty, które należy oceniać na podstawie ich indywidualnych zalet” – stwierdził Lebrun.

Stwierdził jednak, że rozmiar i skalowalność nie powinny wykluczać mniejszych projektów.

„Chciałbym, aby we wdrażaniu Planu szczególna uwaga została zwrócona na projekty o małej skali i klastry projektów, które można realizować na poziomie lokalnym i regionalnym” – powiedział.

„Tego typu projekty mogą nie trafiać na pierwsze strony gazet, ale razem wzięte mogą mieć ogromny i szybki wpływ na zatrudnienie i dobrobyt” – dodał.

25 listopada Komisja Europejska zaprezentowała mechanizm długo zapowiadanego planu inwestycyjnego o wartości 315 miliardów euro.

Ze szczegółów dotyczących nowego funduszu wynika, że ​​środki pieniężne zostaną skierowane na wyniszczone kryzysem południe Europy, z dala od bogatszej północy, w celu wzmocnienia solidarności.

>> Przeczytaj: Ujawniono plan inwestycyjny Junckera o wartości 315 miliardów euro: piętnastokrotny efekt dźwigni i solidarność dla południa

Pomysł polega na utworzeniu nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i gwarancją na kwotę 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkładu instytucji w sumie w wysokości 16 miliardów euro .

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

W planie pojawiły się pytania dotyczące braku nowych środków pieniężnych, a niektórzy posłowie do Parlamentu Europejskiego nazwali to „recyklingiem i ponownym oznakowaniem” istniejących programów.

>> Przeczytaj: Plan inwestycyjny Junckera rodzi pytania dotyczące braku nowej gotówki

  • 18-19 grudnia: Szefowie państw UE będą debatować nad planem inwestycyjnym Junckera na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli

Komisja Europejska

Artykuły prasowe





Link źródłowy