Strona główna Biznes Liderzy G7 będą wspólnie monitorować i przeciwdziałać nadwyżce mocy produkcyjnych Chin, wsparcie...

Liderzy G7 będą wspólnie monitorować i przeciwdziałać nadwyżce mocy produkcyjnych Chin, wsparcie Rosji – Euractiv

70
0


W piątek (14 czerwca) przywódcy G7 rozmawiali o tym, jak chronić swój krajowy przemysł przed nadwyżką chińskich mocy produkcyjnych, nie wywołując wojny handlowej z Pekinem, a także kontrolować rzekome wsparcie Chin dla ekspansji militarnej Rosji.

Piątkowe rozmowy we Włoszech zdominowały obawy związane z nadwyżką mocy produkcyjnych Chin, która według krajów zachodnich zakłóca równowagę w handlu światowym i wpływa na zdolność zachodnich firm do konkurowania, szczególnie w rozwijającym się sektorze zielonych technologii.

Stany Zjednoczone, Japonia i UE, która uczestniczy w szczytach G7 jako nieoficjalny ósmy partner, wyraziły zaniepokojenie „nadwyżką mocy produkcyjnych” Chin.

Chiny wytwarzają zaledwie 17% światowego PKB, ale generują jedną trzecią światowej produkcji, co oznacza, że ​​Pekin produkuje więcej niż kraje G7 razem wzięte.

Kraje G7 – Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – zastanawiały się, „jak skalibrować i skoordynować swoją odpowiedź” – powiedział wyższy rangą urzędnik UE.

„Główną obawą, jaką podzieliliśmy się z USA i Japonią, jest kwestia nadwyżki mocy produkcyjnych” – dodał urzędnik.

Podwyższając stawkę w stosunku do Pekinu, UE ogłosiła w tym tygodniu nowe cła w wysokości do 38,1% na produkowane w Chinach pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami (EV), które jej zdaniem korzystają z nieuczciwych dotacji.

„Nasze działania opierają się na konkretnych faktach i liczbach i są skalibrowane tak, aby zrównoważyć wpływ dotacji – nie zamykamy naszego rynku; z zadowoleniem przyjmujemy konkurencję, o ile opiera się ona na uczciwych warunkach” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen innym przywódcom G7.

Według notatek z przemówień von der Leyen stwierdziła, że ​​kraje G7 powinny zwiększyć koordynację, nawiązać w tej sprawie współpracę z krajami trzecimi i znaleźć „ukierunkowane i proporcjonalne” odpowiedzi.

„Naszym celem jest zaangażowanie Chin i nakłonienie Pekinu do skorygowania kursu i rozwiązania problemów u ich podstaw” – powiedziała.

W czwartek Komisja Europejska odrzuciła zarzuty chińskich przedsiębiorstw, jakoby wielokrotnie nadużyły swoich uprawnień prawnych w trakcie dochodzenia antysubsydyjnego dotyczącego pojazdów elektrycznych produkowanych w Chinach.

Urzędnicy UE prywatnie przyznają, że taki krok może skutkować odwetem ze strony Chin, ponieważ Pekin zapowiedział podjęcie działań w celu ochrony swoich interesów.

Oczekiwano, że Waszyngton będzie zdecydowanie namawiał swoich zachodnich partnerów do umieszczenia w oświadczeniu końcowym wulgarnego języka w sprawie obaw grupy związanych z nadwyżką mocy produkcyjnych Chin.

W ostatnich miesiącach urzędnicy amerykańscy również nasilili ostrzeżenia dotyczące chińskiego eksportu czystej energii. Waszyngton podniósł niedawno cła na chińskie produkty z tego sektora, w tym 100% cło na pojazdy elektryczne sprzedawane na rynku amerykańskim.

„Z zadowoleniem przyjmujemy tę akcję [from Europeans]które wdrożyli po dokładnym dochodzeniu, aby zaradzić nieuczciwym praktykom handlowym Chin i sektorowi pojazdów elektrycznych” – powiedział reporterom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan.

„Uważamy, że tego rodzaju dostosowanie jest tym, na czym chcemy się oprzeć, aby stworzyć równe warunki działania dla naszych pracowników i firm” – dodał.

Wyższy urzędnik amerykańskiej administracji powiedział w piątek reporterom, że obawy „zostaną odzwierciedlone w komunikacie, a działania, które z niego wynikną, zostaną podjęte indywidualnie przez kraje G7”.

Oczekiwano także, że przywódcy G7 zajmą się niedawnymi ograniczeniami Chin w eksporcie minerałów, takich jak gal, german i grafit, które mają kluczowe znaczenie w branżach takich jak telekomunikacja i pojazdy elektryczne.

Chińskie ograniczenia zagroziłyby międzynarodowym łańcuchom dostaw, twierdzą zachodni urzędnicy, i zwiększyłyby obawy, że w ramach odwetu Pekinu mogą potencjalnie nastąpić dalsze ograniczenia dotyczące innych materiałów, takich jak pierwiastki ziem rzadkich potrzebnych w elektronice.

Przywódcy G7 zgodzili się także na wzmocnienie koordynacji bezpieczeństwa gospodarczego, gdzie rozmowy rozpoczęły się w zeszłym roku z inicjatywy premiera Japonii Fumio Kishidy.

Wsparcie Rosji przez Chiny

Kraje G7 zabiegały także o wspólną odpowiedź na rzekome wsparcie Chin dla wysiłków wojennych Rosji na Ukrainie oraz oskarżenia, że ​​Pekin potajemnie pomaga Moskwie w rozszerzaniu zdolności jej sił zbrojnych.

„Stałe wsparcie Chin dla rosyjskiej bazy przemysłowej w dziedzinie obronności ma znaczące i szeroko zakrojone implikacje dla bezpieczeństwa” – czytamy we wczesnym projekcie oświadczenia, do którego dotarła Euractiv.

Stany Zjednoczone nałożyły w tym tygodniu nowe sankcje na chińskie firmy dostarczające Rosji półprzewodniki, które mogłyby wspomóc jej machinę wojenną.

„Chiny nie dostarczają broni [to Russia] ale zdolność do wyprodukowania tej broni i dostępna do tego technologia – a zatem w rzeczywistości pomaga Rosji” – powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent USA Joe Biden.

G7 „zgodziło się podjąć zbiorowe działania” przeciwko roli Chin w dostarczaniu Rosji „materiałów potrzebnych do ich machiny wojennej” – powiedział Biden po podpisaniu dwustronnego paktu bezpieczeństwa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zełenski powiedział z kolei, że rozmawiał telefonicznie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, który „dał mi słowo”, że nie będzie sprzedawał Rosji broni.

„Czerwona nić” w Bari

Na znak pilności sprawy urzędnicy G7 wskazali, że Chiny aktywnie uczestniczyły w różnych dyskusjach tematycznych prowadzonych na tegorocznym szczycie – od Ukrainy i inwestycji w Afryce po bezpieczeństwo gospodarcze i Indo-Pacyfik.

Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła w piątkowe popołudnie kilkunastu przywódców spoza G7 na „sesję informacyjną”.

Obecność przywódców spoza G7, zwłaszcza z Globalnego Południa, jest postrzegana jako próba „przekonania partnerów o ich chęci współpracy z partnerami w sprawie ich priorytetów” – powiedział wyższy rangą urzędnik UE.

Sesja poświęcona inwestycjom w Afryce pokazała, że ​​„musimy zająć się kwestiami bezpieczeństwa i energii oraz pomóc tym krajom w zawarciu uczciwych umów, (…) [especially as] widzimy nieuczciwe praktyki Chin [in those countries]– dodał urzędnik.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy