Strona główna Biznes Letta twierdzi, że jego europejska wizja kolei opiera się na ukończeniu unii...

Letta twierdzi, że jego europejska wizja kolei opiera się na ukończeniu unii rynków kapitałowych – Euractiv

42
0


Podczas wtorkowej debaty (1 października) były premier Włoch Enrico Letta powiedział, że jego wizja paneuropejskiej sieci kolei dużych prędkości zostanie zrealizowana tylko wtedy, gdy Europa zrealizuje swoje marzenie o jednolitym rynku inwestycji i oszczędności.

„Wspieramy kolej, ale jeśli nie będziemy mogli powiedzieć jasno, jak ją finansować, to tak pozostanie [only] to bardzo dobry wyraz dobrej woli” – stwierdziła Letta podczas wtorkowej debaty zorganizowanej przez organ branży kolejowej CER i Instytut Jacques’a Delorsa.

Letta, obecnie prezes Instytutu Jacques’a Delorsa, jest autorką głośnego kwietniowego raportu, w którym przedstawiono, w jaki sposób Europa może pogłębić swój jednolity rynek w kilku sektorach, w tym zarówno w finansach, jak i transporcie.

W jego raporcie w sprawie kolei opowiada się za utworzeniem paneuropejskiej sieci kolei dużych prędkości i poprawą połączeń między systemami kolei w całej Europie.

Podczas wydarzenia Letta mówił o nowym „rozmachu” ekspansji kolei w Europie i argumentował, że było to po części wynikiem jego raportu.

„Nie pamiętam momentu, w którym mogliśmy dyskutować o tym, jak przyspieszyć, jak skalować, jak wznowić europejskie inwestycje w pociągi, linie kolejowe i wyposażenie kolei dużych prędkości na poziomie europejskim, takim jak ten, który mamy dzisiaj – powiedział podczas wydarzenia.

Jednak zdaniem Letty te ambicje można zrealizować jedynie poprzez głęboką reorganizację szerszych ram finansowych Europy.

W rozmowie z reporterami po wydarzeniu Letta mówił o „ścisłym powiązaniu (…) między udoskonaleniem kolei dużych prędkości a utworzeniem (jednolitego) rynku finansowego w zakresie inwestycji prywatnych” i stwierdził, że większa świadomość tego powiązania będzie główny wynik wtorkowego wydarzenia.

Unia Oszczędnościowo-Inwestycyjna

Letta nawiązał do swojej propozycji „unii oszczędnościowo-inwestycyjnej”, która jest bardzo podobna do tej projekt UE dotyczący unii rynków kapitałowych, inicjatywa zapoczątkowana we wrześniu 2015 r. pod przewodnictwem ówczesnego przewodniczącego Komisji Jeana-Claude’a Junckera.

Jeśli inicjatywa zakończy się powodzeniem, umożliwi lepszy przepływ oszczędności i inwestycji przez granice UE. W ostatnich latach ponownie poświęcono mu uwagę przywódców krajowych i europejskich, ponieważ mógłby potencjalnie odblokować dodatkowe miliardy euro w postaci prywatnych inwestycji, które pozwolą zrealizować cele kontynentu w zakresie klimatu, strategii przemysłowej i obronności.

Postęp w dokończeniu tworzenia unii rynków kapitałowych jest jednak powolny i nie gwarantuje się sukcesu. Ukończenie wymagałoby harmonizacji krajowych przepisów finansowych i bardziej scentralizowanego nadzoru na szczeblu europejskim, na co stolice krajowe niechętnie się zgodziły.

Letta uznał swoją unię oszczędnościowo-inwestycyjną za warunek wstępny wystarczających inwestycji publicznych i prywatnych w kolej.

„Jeśli w ciągu najbliższych dwóch lat nie uda nam się zbudować silnego zintegrowanego rynku finansowego na szczeblu europejskim, nie będzie możliwe zmobilizowanie inwestycji prywatnych. Bez mobilizacji inwestycji prywatnych niemożliwe będzie przekonanie wszystkich 27 (krajów UE), aby wrzuciły pieniądze publiczne do wspólnej skrzynki” – dodał Letta.

„Jeśli nie będziemy w stanie uzyskać takiego efektu dźwigni dzięki finansowaniu prywatnemu, przypuszczam, że cała dyskusja na temat finansowania publicznego doprowadzi do frustracji” – powiedział Euractiv.

[Edited by Donagh Cagney/Martina Monti]





Link źródłowy