Naukowcy odkryli, że osoby pijące umiarkowanie i dużo częściej zmniejszały spożycie alkoholu podczas stosowania dowolnego rodzaju leków przeciw otyłości.
Nowe badanie opublikowane w Sieć JAMA otwarta odkryli, że stosowanie leków przeciw otyłości (OZUŚ) nie tylko wspomagało utratę wagi, ale także zmniejszało spożycie alkoholu u około połowy uczestników.
Badania prowadzone przez dr Lisę Miller-Matero, naukowca zastępczego i zastępcę dyrektora ds. badań nad usługami zdrowotnymi w Henry Ford Health, uzupełniają coraz większą liczbę badań sugerujących, że leki takie jak Ozempic lub Wegovy można dostosować do leczenia zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. .
„To różniło się od poprzednich badań tym, że uwzględniliśmy różne leki przeciw otyłości i przyjrzeliśmy się zmianom w spożyciu alkoholu wśród osób, które zgłosiły spożycie sporadyczne” – powiedziała Miller-Matero. „Inne prace dotyczyły głównie agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) wśród osób z zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych. Porównaliśmy także RA GLP-1 z metforminą i bupropionem/naltreksonem, które są innymi lekami przeciw otyłości”.
Projekt badania i spostrzeżenia uczestników
Naukowcy zbadali nawyki związane z piciem 14 000 członków programu WeightWatchers, którzy rozpoczęli przyjmowanie OZU w okresie od stycznia 2022 r. do sierpnia 2023 r. i uzupełniali to samo OOM w okresie od października 2023 r. do listopada 2023 r.
„Ekscytujące było to, że prawdopodobieństwo ograniczenia spożycia alkoholu w przypadku osób, które piły w większych ilościach lub nawet w ilościach uznawanych za niebezpieczne, było większe” – stwierdziła Miller-Matero.
Przed rozpoczęciem leczenia uczestników pytano, czy ich średnie tygodniowe spożycie alkoholu było niewielkie (1–3 drinki tygodniowo w przypadku kobiet i 1–6 drinków tygodniowo w przypadku mężczyzn), umiarkowane (4–6 drinków tygodniowo w przypadku kobiet i 7–14 drinków tygodniowo). tygodniowo dla mężczyzn) lub ciężkie (7+ tygodniowo dla kobiet i 15+ tygodniowo dla mężczyzn). Uczestnicy ponownie zaktualizowali swój poziom spożycia w momencie uzupełnienia.
Kluczowe ustalenia dotyczące ograniczenia spożycia alkoholu
Spośród około 7500 uczestników, którzy początkowo zgłosili spożycie alkoholu, około 3400 zgłosiło zmniejszenie kategorii spożycia alkoholu, przy czym największą redukcję odnotowały osoby pierwotnie pijące umiarkowanie i intensywnie. Wszystkie typy OZUŚ wiązały się ze zmniejszonym spożyciem alkoholu.
„Osoby biorące udział w programie WeightWatchers, które stosowały OOM, mówiły: «Przez całe życie piłem towarzysko, ale teraz nie mam ochoty na kieliszek czerwonego wina» lub «Piję tyle samo lub mniej niż wcześniej i mam najgorszego kaca w życiu, co powstrzymuje ich zainteresowanie alkoholem” – stwierdziła starsza autorka badania i dyrektor ds. żywienia w firmie WeightWatchers, dr Michelle Cardel.
Miller-Matero twierdzi, że dalsze badania pomogłyby ustalić, czy leki doprowadziły do zmniejszenia spożycia alkoholu lub czy uczestnicy zmienili swoje nawyki związane z piciem, ponieważ spożywali mniej kalorii i podejmowali zdrowszy tryb życia.
Powiedziała, że odkrycia uzasadniają również dalsze badania nad zastosowaniem leków przeciw otyłości w leczeniu uzależnień.
Odniesienie: „Używanie alkoholu i leczenie lekami przeciw otyłości” Lisa R. Miller-Matero, Hsueh-Han Yeh, Lisiyu Ma, Rebecca A. Jones, Spencer Nadolsky, Adam Medcalf, Gary D. Foster i Michelle I. Cardel, 26 listopada 2024 r. , Sieć JAMA otwarta.
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.47644