Strona główna nauka/tech Lekarze zidentyfikowali 6 epigenetycznych cech charakterystycznych raka

Lekarze zidentyfikowali 6 epigenetycznych cech charakterystycznych raka

46
0


Ilustracja komórek nowotworowych
Rak wyprzedził obecnie choroby układu krążenia jako najczęstsza przyczyna zgonów w USA, przy czym oczekuje się, że zostanie zdiagnozowany u co drugiego mężczyzny i co trzeciej kobiety. Naukowcy zidentyfikowali sześć kluczowych epigenetycznych cech charakterystycznych raka, oferując nowy wgląd w sposób, w jaki nowotwory adaptują się i przeżywają, potencjalnie poprawiając diagnozę, rokowanie i leczenie.

Rak jest obecnie główną przyczyną zgonów w USA, a kluczowe cechy epigenetyczne zapewniają nowe możliwości diagnozowania i leczenia.

Rak ostatnio zwyciężył choroba sercowo-naczyniowa po raz pierwszy jest główną przyczyną zgonów – według szacunków NIH u jednego na dwóch mężczyzn i u jednej na trzy kobiety w USA zostanie zdiagnozowana jakaś postać tej choroby.

Rak jest bardzo złożoną chorobą charakteryzującą się licznymi zmianami komórkowymi i molekularnymi, które napędzają jego inicjację i postęp. W ciągu ostatniej dekady naukowcy pracowali nad usprawnieniem badań nad rakiem poprzez ustanowienie ujednoliconych ram. Rezultatem tych wysiłków jest identyfikacja 14 cech charakterystycznych raka – wspólnego zestawu nieprawidłowości występujących we wszystkich nowotworach.

Manela Estellera
Głównym autorem badania jest dr Manel Esteller z Instytutu Badań nad Białaczką Josepa Carrerasa. Źródło: Instytut Badań nad Białaczką Josepa Carrerasa

Cechy charakterystyczne raka i rola epigenetyki

Do tych cech charakterystycznych należy powstawanie przerzutów, nasilony wzrost komórek lub niezdolność do obumierania transformowanych komórek. Uważano, że właściwości te wynikają w dużej mierze z przyczyn genetycznych (tj. mutacji), jednak genetyka nie jest w stanie w pełni wyjaśnić zmieniającej się i ewolucyjnej natury ludzkich nowotworów ani ich zdolności do szybkiego nabywania oporności na terapię. Musiały tu działać jakieś inne mechanizmy, a epigenetyczna kontrola informacji genetycznej wydawała się dobrym kandydatem.

Artykuł niedawno opublikowany w czasopiśmie Odkrycie rakapublikacja o największym wpływie Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (AACR), której autorem jest dr Manel Esteller, profesor badawczy ICREA w Instytucie Badań nad Białaczką Josepa Carrerasa i przewodniczący Genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu w Barcelonie, ​opisuje właściwości epigenetyczne, które pozwalają na definicję nowotworów i nadają im niesamowitą zdolność do adaptacji i przetrwania w nieprzyjaznym mikrośrodowisku, zapobiegając śmierci komórek nowotworowych.

„Po ponad 25 latach badań nad modyfikacjami chemicznymi DNA i jego białek regulatorowych, mamy teraz jaśniejszą wizję zmian epigenetycznych wspólnych dla większości ludzkich nowotworów” – komentuje dr Esteller i kontynuuje: „W tym artykule znani badacze-eksperci w tej dziedzinie, wspólnie z moją koordynacją, zdecydowali się uruchomić te sześć właściwości charakteryzujących zmiany epigenetyczne nowotworów w celu poprawy diagnostyki i rokowania choroby, a także jej leczenia”.

Ilustracja epigenetycznych cech charakterystycznych definiujących raka u człowieka
Epigenetyczne cechy raka. Ilustracja przedstawia sześć cech epigenetycznych wspólnych dla ludzkich nowotworów złośliwych, wpływających na metylację DNA Q8, modyfikacje histonów i przebudowę chromatyny. Źródło: dr Manel Esteller

Sześć epigenetycznych cech charakterystycznych raka

Według zespołu ekspertów sześć epigenetycznych cech charakterystycznych transformowanych komórek to:

  1. Utrata aktywności genów przeciwnowotworowych na skutek nadmiernej metylacji DNA.
  2. Reaktywacja epigenetyczna starożytnych sekwencji wirusowych zintegrowanych z naszym genomem.
  3. Zakłócenie modyfikacji białek histonowych kontrolujących ekspresję genów.
  4. Przebudowa trójwymiarowej struktury jądra komórkowego.
  5. Niestabilność epigenetyczna, która umożliwia ewolucję raka.
  6. Związek „miłości i nienawiści” ze zmianami genetycznymi raka, w którym oba rodzaje zmian chorobowych przenikają się i wzmacniają.

Epigenetyka nowotworów jest wciąż rozwijającą się dziedziną i choć jej podstawy są solidne, dr Esteller podkreśla, że ​​„ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że te zasady nie są niezmienne, a przyszłe odkrycia wykorzystujące przełomowe technologie, takie jak analiza pojedynczych komórek i sztuczna inteligencja może dostarczyć dodatkowych zasad definiujących epigenetyczne cechy raka”.

Odniesienie: „The Epigenetic Hallmarks of Cancer” Manela Estellera, Marka A. Dawsona, Cigalla Kadocha, Feyruza V. Rassoola, Petera A. Jonesa i Stephena B. Baylina, 4 października 2024 r., Odkrycie raka.
DOI: 10.1158/2159-8290.CD-24-0296



Link źródłowy