Strona główna zdrowie Lekarze udzielają wskazówek dotyczących zapobiegania zakażeniom żołądkowym, aby zachować zdrowie w okresie...

Lekarze udzielają wskazówek dotyczących zapobiegania zakażeniom żołądkowym, aby zachować zdrowie w okresie nowojorskim, gdy rośnie liczba przypadków norowirusa

16
0


Urzędnicy służby zdrowia w USA są w stanie najwyższej gotowości ze względu na rosnącą liczbę przypadków potencjalnie śmiertelnego wirusa żołądkowego.

Norowirus, zwany także wirusem żołądkowym lub grypą żołądkową, powoduje ciężką biegunkę i wymioty, potencjalnie prowadząc do zagrażającego życiu odwodnienia i szybko rozprzestrzenia się po całym kraju.

Norowirus zakaża rocznie około 21 milionów Amerykanów, a około 2 miliony z nich wysyła do gabinetów lekarskich lub do pilnej opieki. Co roku na pogotowie trafia około 465 000 osób z wirusem.

Stanowe departamenty zdrowia zgłosiły 91 ognisk norowirusa – uznawanych za grupę dwóch lub więcej przypadków mających wspólne źródło – w tygodniu rozpoczynającym się 5 grudnia, w porównaniu z 69 w poprzednim tygodniu. Dla porównania w tym samym tygodniu 2021 r. miały miejsce tylko dwie epidemie.

Wirus rozprzestrzenia się, gdy ktoś jest narażony na kontakt z zarazkami znajdującymi się w wymiocinach lub kale chorej osoby. Osoba może również zachorować, jedząc skażoną żywność, dzieląc się jedzeniem lub naczyniami z osobą zakażoną wirusem oraz dotykając powierzchni, których wcześniej dotykała chora osoba.

Lekarze twierdzą, że choroby można uniknąć, dokładnie gotując owoce morza w temperaturze co najmniej 145 stopni, myjąc ręce wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund, myjąc produkty przed spożyciem, odkażając blaty i unikając osób zakażonych.

Ogniska choroby występują najczęściej w zbiorowych obiektach mieszkalnych, takich jak domy opieki i więzienia, a także na statkach wycieczkowych i w szkołach. Na początku tego miesiąca ponad 300 pasażerów trzech różnych statków wycieczkowych zaraziło się norowirusem.

Obecne dane nie są wyczerpujące, a liczba przypadków jest prawdopodobnie wyższa niż raportowana. CDC nie zgłasza indywidualnych przypadków, ponieważ infekcja zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni, pozostaje niezdiagnozowana przez lekarza i niezgłoszona.

Nieco kilkanaście stanów uczestniczy w krajowym systemie nadzoru chorób CDC.

Norowirus powoduje ciężką biegunkę i wymioty, potencjalnie prowadząc do zagrażającego życiu odwodnienia.

Norowirus powoduje ciężką biegunkę i wymioty, potencjalnie prowadząc do zagrażającego życiu odwodnienia.

Według CDC: „W tym roku liczba zgłoszonych ognisk norowirusa przekroczyła liczby, które obserwowaliśmy ostatnio i w latach poprzedzających pandemię”.

Liczba przypadków norowirusa osiąga szczyt zimą i wczesną wiosną, kiedy ludzie częściej przebywają w pomieszczeniach zamkniętych i blisko innych osób zarażonych wirusem.

Objawy norowirusa – nudności, wymioty i biegunka – pojawiają się szybko, w ciągu 12 do 48 godzin od ekspozycji.

Większość ludzi wraca do zdrowia w ciągu kilku dni.

Jednak wirus zabija rocznie około 900 osób, głównie dorosłych w wieku 65 lat i starszych.

Zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób, których układ odpornościowy jest już osłabiony.

Odwodnienie jest głównym problemem. Kiedy organizm szybko traci płyny i elektrolity w wyniku powtarzających się wymiotów i napadów biegunki, może wystąpić niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi, zmniejszony przepływ krwi do narządów i brak równowagi elektrolitowej, który może uszkodzić serce i mięśnie.

Brak równowagi elektrolitowej może również powodować drgawki, a czasami utratę przytomności.

Norowirus jest powszechnie przenoszony przez niedogotowane skorupiaki, które zostały skażone wirusem znajdującym się w wodzie. Ostrygi są częstym źródłem.

Pobierają duże ilości wody, aby wydobyć cząsteczki jedzenia. Jeśli woda zostanie skażona norowirusem, ostrygi mogą zjadać cząsteczki wirusa gromadzące się w ich tkankach i zarażać ludzi, którzy je zjadają.

Ostrygi są filtratorami, co oznacza, że ​​pobierają duże ilości wody, z której pobierają składniki odżywcze. Jeśli ta woda jest skażona norowirusem, zbierają cząsteczki, które gromadzą się w ich tkankach

Ostrygi są filtratorami, co oznacza, że ​​pobierają duże ilości wody, z której pobierają składniki odżywcze. Jeśli ta woda jest skażona norowirusem, zbierają cząsteczki, które gromadzą się w ich tkankach

Zakażenia norowirusami są częste na statkach wycieczkowych ze względu na bliskość kwater i wspólne obiekty, takie jak baseny i wanny z hydromasażem, które mogą stać się gorącymi miejscami infekcji

Zakażenia norowirusami są częste na statkach wycieczkowych ze względu na bliskość kwater i wspólne obiekty, takie jak baseny i wanny z hydromasażem, które mogą stać się gorącymi miejscami infekcji

Na początku tego miesiąca FDA ogłosiła szeroko zakrojone wycofanie ostryg i małży zebranych w Waszyngtonie ze względu na potencjalne skażenie norowirusem.

W wycofaniu nie wspomniano o żadnych chorobach związanych ze skorupiakami, ale zalecono restauratorom zaprzestanie ich serwowania i natychmiastowe pozbycie się.

Kilka dni później wycofanie zostało rozszerzone na skorupiaki złowione w Kanadzie. Podsumowując, potencjalnie skażone owoce morza wysłano do Arizony, Kalifornii, Florydy, Massachusetts, Michigan i Nowego Jorku.

Ludzie powinni unikać jedzenia surowych ostryg, ponieważ ich ugotowanie jest niezbędne do zabicia wirusa, co obejmuje gotowanie przez co najmniej trzy minuty, gotowanie na parze przez co najmniej cztery minuty oraz smażenie, pieczenie lub smażenie, aż temperatura wewnętrzna osiągnie 145 stopni.

Cząsteczki wirusa mogą również przedostać się na blaty i inne powierzchnie robocze w kuchni, takie jak deski do krojenia. Kluczem jest ich dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Cząsteczki mogą pozostawać tam przez kilka dni, a nawet tygodni.

Mydło i woda skuteczniej zabijają wirusa niż środki do dezynfekcji rąk ze względu na unikalną strukturę cząstek wirusa. Alkohol nie może przeniknąć do cząstek; twarda skorupa zewnętrzna.

A wystarczy kilka takich cząstek, żeby wywołać chorobę.

Wirus jest wysoce zakaźny, a osoba może pozostać zakaźna przez okres do dwóch tygodni po ustąpieniu objawów.

Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, CDC zaleca pranie całej bielizny przez możliwie najdłuższy czas i suszenie jej na najwyższym poziomie. Osoba zarażona powinna także unikać kuchni.

Na norowirusa nie ma leku przeciwwirusowego, dlatego lekarze zalecają uzupełnianie płynów napojami bezcukrowymi, bogatymi w elektrolity.

Jeśli chodzi o jedzenie, im bardziej mdłe, tym lepsze, włączając klarowny rosół, sos jabłkowy, krakersy, ryż i tosty. Należy unikać produktów mlecznych, tłustych, pikantnych i alkoholu.



Link źródłowy