Choroba Alzheimera to okrutna choroba, która niszczy życie milionów ludzi na całym świecie, powoli pozbawiając ich pamięci i niezależności.
Teraz naukowcy z McGill University w Kanadzie mogli znaleźć klucz do leczenia tej choroby neurologicznej — poprzez przeszczepianie komórek mózgowych.
Astrocyty – nazwane tak ze względu na ich gwiaździsty kształt – to rodzaj komórek mózgowych, które chronią nerwy i są niezbędne do przetwarzania informacji.
Badania pokazują, że liczba tych komórek zmniejsza się wraz z rozwojem choroby Alzheimera, szczególnie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za pamięć.
Naukowcy uważają, że zastąpienie uszkodzonych astrocytów może pomóc przywrócić część utraconych funkcji mózgu obserwowanych w chorobie Alzheimera, a także innych chorobach neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona i Huntingtona.
Według neurologów z McGill University w Kanadzie przeszczepy komórek mózgowych stanowią „obiecującą i ekscytującą strategię” w leczeniu schorzeń neurologicznych.
Zwierzę z 2023 r badanie opublikowane w The Journal of Neuroscience wykazały, że przeprowadzanie tego typu przeszczepów u myszy może przynieść znaczne korzyści.
Kluczową cechą choroby Alzheimera jest nie tylko ogólna utrata komórek w obszarach mózgu odpowiedzialnych za tworzenie pamięci, ale także utrata astrocytów
Niektóre myszy zostały genetycznie zmodyfikowane tak, aby miały kolor zielony, a inne myszy, aby miały kolor czerwony. Następnie naukowcy przeszczepili te komórki do mózgów nowonarodzonych myszy
Eksperci stwierdzili, że pierwszym i kluczowym etapem w ustaleniu, czy przeszczepy są realną opcją, jest sprawdzenie, czy komórki skutecznie wszczepiają się do mózgu.
Aby to zbadać, naukowcy z Instytutu Badawczego Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGill pobrali astrocyty z kory mózgowej – obszaru mózgu odpowiedzialnego za myślenie, uczenie się i rozwiązywanie problemów – zdrowych nowonarodzonych myszy.
Myszy zostały zmodyfikowane genetycznie tak, aby ich komórki mózgowe świeciły na czerwono, co umożliwiło ekspertom śledzenie ich na skanach. Komórki te następnie przeszczepiono do mózgów innych myszy.
Te przeszczepione komórki przetrwały rok w nowym mózgu, gdzie zintegrowały się i normalnie rozwinęły.
Przeszczepione astrocyty miały podobną liczbę receptorów i tak zwanych kanałów jonowych – niezbędnych do pomagania różnym częściom mózgu w komunikowaniu się ze sobą.
Naukowcy zauważyli jednak, że wiek myszy w momencie przeszczepienia komórek miał wpływ na wyniki.
Astrocyty migrowały i szeroko się rozprzestrzeniały w mózgu młodej dorosłej myszy, ale u starszych myszy komórki nie opuściły miejsca przeszczepu.
Badanie ujawniło również, że astrocyty w różnych obszarach mózgu i rdzenia kręgowego wykazują bardzo różne cechy i nie zawsze dobrze integrują się w różnych częściach mózgu.
Poprzedni badaniaopublikowane w czasopiśmie Biology & Life Sciences wykazało, że przeszczepianie astrocytów może sprzyjać plastyczności mózgu – jego zdolności do adaptacji – oraz regeneracji po urazach i chorobach neurologicznych.
W innym niewielkim badaniu przeprowadzonym przez naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, z udziałem myszy chorych na chorobę Parkinsona, zaobserwowano, że którym podano astrocyty, powróciły one do stanu wolnego od choroby i pozostały w tym stanie przez całe życie.
Naukowcy twierdzą, że dalsze badania nad przeszczepionymi astrocytami mogą pomóc w poprawie życia pacjentów cierpiących na wiele różnych typów chorób neurologicznych.