Można założyć, że szkorbut to choroba, która wymarła w czasach wiktoriańskich.
Jednak według ostatnich doniesień choroba ta powraca, a liczba przypadków wzrosła o 25 procent od 2007 r., co ma wynikać ze zwiększonego uzależnienia od śmieciowej żywności w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia.
Eksperci ostrzegają, że za wzrostem zachorowań na chorobę odpowiada nie tylko niedożywienie, które powoduje czerwone plamy na skórze i nieleczone może być śmiertelne.
Według niedawnego raportu powszechny lek na refluks, przyjmowany przez miliony Brytyjczyków, może również wywoływać szkorbut.
W czasopiśmie British Medical Journal Case Reports lekarze ze szpitala Sir Charles Gairdner w Australii Zachodniej ostrzegają, że przyczyną mogą być inhibitory pompy protonowej (PPI), takie jak omeprazol.
Dzieje się tak, ponieważ leki te zmniejszają wytwarzanie kwasu w żołądku, co utrudnia organizmowi wchłanianie witaminy C.
W lipcu lekarze zgłosili przypadek jednego mężczyzny po 50. roku życia, u którego choroba rozwinęła się po zażywaniu IPP oraz stosowaniu diety ubogiej w witaminę C – niezbędną w zapobieganiu chorobie.
Pierwszą oznaką choroby była czerwono-brązowa, punkcikowa wysypka, która pokrywała nogi mężczyzny i rozprzestrzeniała się na dłonie i ramiona.
W badaniu opublikowanym w BMJ Case Reports lekarze w Australii opisali mężczyznę po pięćdziesiątce, który wykazywał oznaki szkorbutu. Zdjęcie pokazuje postęp wysypki na kończynach górnych
Mężczyzna, który niedawno przeszedł bariatryczną operację odchudzania, miał czerwono-brązową, punktową wysypkę, która pokryła nogi (na zdjęciu) i rozprzestrzeniła się na dłonie i ramiona
W badaniu zauważono, że przyjmowanie leków zakłócających wchłanianie witaminy C, takich jak inhibitory pompy protonowej, które leczą refluks żołądkowy, może również wywołać tę chorobę.
Studium przypadku szczegółowo opisuje, jak lekarze przeprowadzili badania krwi, które ostatecznie wykazały brak witaminy C we krwi. Miał także bardzo niski poziom innych kluczowych składników odżywczych – kolejna oznaka szkorbutu.
Codziennie podawano mu witaminę C (1000 mg), witaminę D3, kwas foliowy i suplementy multiwitaminowe, które pomogły w ustąpieniu bolesnej wysypki. Poziom witaminy C wkrótce wrócił do normy.
Lekarze odkryli, że oprócz przyjmowania IPP nie jadł owoców i warzyw, a nawet pomijał posiłki.
Okazało się też, że tak niedawno przeszedł operację bariatryczną utrata wagi operacji i nie było go stać na dalsze kupowanie przepisanych mu suplementów diety.
Operacja odchudzania – polegająca na zmniejszeniu żołądka, dzięki czemu szybciej wydaje się on pełny – może utrudnić jelitom wchłanianie witamin i minerałów z pożywienia, co grozi niedożywieniem – ostrzega NHS.
Jednak pacjentom zwykle podaje się ścisłą dietę oraz suplementy witaminowe i mineralne, aby temu zapobiec.
W raporcie zwrócono uwagę na kilka współczesnych czynników ryzyka szkorbutu, takich jak brak dostępu do dobrej jakości, pożywnej żywności, zaburzenia odżywiania, niskie dochody gospodarstwa domowego, otyłość, alkoholizm, palenie tytoniu i dializa nerek.
Autorzy studium przypadku napisali: „U naszego pacjenta występowało wiele czynników ryzyka, a mianowicie złe nawyki żywieniowe, otyłość, przebyta operacja bariatryczna, stosowanie inhibitorów pompy protonowej i niski dochód. Historia niedoborów żelaza, witaminy D i kwasu foliowego również była wskazówką dotyczącą leżących u jego podstaw niedoborów żywieniowych.
Statystyki wykazały również, że 171 osób było leczonych na szkorbut, a 482 na krzywicę, z czego 405 to dzieci
Z wniosku Komisji Zdrowia The Times o wolność informacji wynika, że do kwietnia 2023 r. 10 896 pacjentów NHS w Anglii było hospitalizowanych z powodu niedożywienia. W roku 2007/8 liczba hospitalizacji z powodu niedożywienia wzrosła do 5500 w sezonie 2012/2013.
Szacuje się, że około 15 procent dorosłych w Anglii przyjmuje inhibitor pompy protonowej w celu leczenia takich schorzeń, jak refluks żołądkowy i refluks żołądkowo-przełykowy.
W Wielkiej Brytanii wzrasta także liczba przypadków szkorbutu i innych chorób spowodowanych niedożywieniem.
Lekarze ostrzegali wcześniej w BMJ, że szkorbut ponownie wzrasta, ponieważ Brytyjczycy nie jedzą wystarczającej ilości owoców i warzyw.
W 2022 r. w Anglii i Walii przyjęto ponad 800 000 osób z chorobami związanymi ze złym odżywianiem, w tym szkorbutem i krzywicą.
W 2022 r. prawie 11 000 osób w Anglii – w tym setki dzieci – było hospitalizowanych z powodu niedożywienia.
Dane NHS England pokazują, że liczba przyjęć do szpitala z powodu poważnego stanu wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 15 lat i podwoiła się w ciągu dziesięciu lat.
Lekarze twierdzą, że winny jest kryzys kosztów utrzymania.
Brytyjczycy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, zostali zmuszeni do ograniczenia spożycia owoców i warzyw i spożywania tańszej, niezdrowej żywności, pozbawionej niezbędnych witamin i minerałów.
Z zeszłorocznego wniosku Komisji Zdrowia The Times o wolność informacji wynika, że do kwietnia 2023 r. 10 896 pacjentów NHS w Anglii było hospitalizowanych z powodu niedożywienia.
Niedożywienie ma miejsce wtedy, gdy dieta nie zawiera odpowiedniej ilości składników odżywczych, a kluczowymi objawami są niezamierzona utrata masy ciała, niska masa ciała oraz uczucie zmęczenia i osłabienia.
Statystyki wykazały również, że 171 osób było leczonych na szkorbut, a 482 na krzywicę, z czego 405 to dzieci.
Szkorbut jest spowodowany niewystarczającym spożyciem witaminy C, która występuje w owocach cytrusowych, brokułach i ziemniakach.
Typowe objawy to uczucie zmęczenia, osłabienia i drażliwości, silny ból stawów lub nóg oraz obrzęk i krwawienie dziąseł.
Dorośli w wieku od 19 do 64 lat potrzebują 40 mg witaminy C dziennie – mniej więcej tyle, ile znajduje się w jednej pomarańczy – aby zachować zdrową skórę, kości i naczynia krwionośne.