Strona główna zdrowie Lekarze ostrzegają, aby zwracać uwagę na nieoczekiwane objawy demencji, gdy biorą prysznic

Lekarze ostrzegają, aby zwracać uwagę na nieoczekiwane objawy demencji, gdy biorą prysznic

27
0


Jeśli nie czujesz zapachu szamponu i mydła pod prysznicem, być może nadszedł czas, aby umówić się na wizytę u neurologa.

Anosmia, czyli utrata węchu, została powiązana z demencją i może być wczesnym objawem choroby Alzheimera, otępienia z ciałami Lewy’ego i choroby Parkinsona.

Objawy te mogą pojawiać się latami, a nawet dekadami, zanim u danej osoby zostanie postawiona diagnoza demencji.

Utrata węchu niekoniecznie oznacza demencję, ale istnieją bardziej powszechne przyczyny osłabienia węchu, takie jak przeziębienie, grypa, infekcje zatok, alergie i Covid.

Demencja jest chorobą neurodegeneracyjną, co oznacza, że ​​z biegiem czasu powoduje ciągły zanik mózgu.

A ponieważ nasz węch i inne zmysły są skonfigurowane w mózgu, obszar odpowiedzialny za węch może zostać trwale uszkodzony.

Około trzech procent Amerykanów po 40. roku życia nie ma zmysłu węchu, ale dokładne liczby są trudne do ustalenia ze względu na brak badań.

Ponadto, podobnie jak w przypadku demencji, ryzyko utraty węchu wzrasta wykładniczo wraz z wiekiem.

Brak węchu może być wczesnym objawem demencji/choroby Alzheimera. W miarę zaniku mózgu z powodu choroby neurodegeneracyjnej obszar mózgu odpowiedzialny za węch ulega pogorszeniu

Brak węchu może być wczesnym objawem demencji/choroby Alzheimera. W miarę zaniku mózgu z powodu choroby neurodegeneracyjnej obszar mózgu odpowiedzialny za węch ulega pogorszeniu

Około cztery procent osób w wieku od 40 do 49 lat doświadcza dysfunkcji węchu, podczas gdy w przypadku osób w wieku od 50 do 59 lat wskaźnik ten wzrasta do 10 procent.

W grupie wiekowej od 60 do 69 lat 13 procent nie ma węchu, a częstość występowania wzrasta do 25 procent w przypadku osób w wieku od 70 do 79 lat.

W wieku 80 lat i starszych na tę chorobę cierpi prawie 39 procent osób.

Dr Fouzia Siddiqui, MD, neurolog i dyrektor medyczny centrum snu w Sentara RMH Medical Center, powiedział: „U osób z dysfunkcją węchu stwierdzono zwiększone ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych i otępienia spowodowanego chorobą Alzheimera.

„Stwierdzono, że identyfikacja zapachu jest użytecznym narzędziem przesiewowym, które pozwala przewidzieć przejście od łagodnych zaburzeń poznawczych do otępienia spowodowanego chorobą Alzheimera”.

2023 badanie obserwowali ponad 2400 uczestników przez średnio prawie osiem lat, śledząc ich zmysł węchu i jego związek z demencją.

Stwierdzono, że anosmia, czyli całkowita utrata węchu, wiąże się z prawie trzykrotnie większym ryzykiem rozwoju demencji.

Hiposmię, która odnosi się do osłabionego węchu, powiązano z 1,76 do 1,85-krotnym wzrostem ryzyka demencji.

Ponadto osoby, które same zgłaszały poważne zaburzenia węchu, również były w grupie większego ryzyka, a osoby zgłaszające bardzo słabą funkcję węchu wykazywały 2,56-krotnie większe ryzyko rozwoju demencji.

Doktor Meredith Bock, neurolog i dyrektor medyczny w Remo Health, powiedziała: „Proces neurodegeneracji powodujący demencję może również wpływać na czucie i przetwarzanie sensoryczne związane z zapachem, utrudniając dziecku rozpoznawanie znanych zapachów. jak ich ulubiony szampon lub żel do mycia ciała.

Jeśli ten problem jest niepokojący, szczególnie u osoby starszej, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc do lekarza, mówi dr Bock. Będąc w gabinecie lekarskim, mogą zlecić badania funkcji poznawczych, aby sprawdzić, czy przyczyną braku węchu może być pogorszenie stanu neurologicznego.

Dr Bock dodał: „Niestety, jeśli utrata węchu i smaku jest spowodowana chorobą neurodegeneracyjną, taką jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona, nie wraca”.



Link źródłowy