Strona główna zdrowie Lekarz ujawnia 2-minutowy test, który pokazuje, czy masz autyzm – gdzie jesteś...

Lekarz ujawnia 2-minutowy test, który pokazuje, czy masz autyzm – gdzie jesteś w spektrum?

5
0



Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Ty lub ktoś, kogo kochasz, może mieć autyzm?

Szybki dwuminutowy test może ujawnić, czy masz trudności z wychwytywaniem sygnałów emocjonalnych z ludzkich twarzy – charakterystyczną oznaką tego zaburzenia.

Lekarz rodzinny z Londynu, dr Sermed Mezher, podzielił się ze swoim 36-punktowym quizem 254 000 obserwujących na Instagramiektóra polega na patrzeniu na obrazy różnych par oczu.

Ocena psychologiczna, znana w medycynie jako czytanie umysłu w oczach (RTEM), przedstawia uczestników z serią 36 czarno-białych fotografii przedstawiających jedynie okolice oczu różnych osób.

Następnie prosi Cię o wybranie jednej z czterech emocji, które Twoim zdaniem najlepiej opisują wyraz oczu danej osoby.

Na przykład jedno zdjęcie przedstawia tylko oczy, brwi i nasadę nosa kobiety i prosi uczestników o wybranie, czy jest „arogancka”, „wdzięczna”, „sarkastyczna” czy „niepewna”.

„Niskie wyniki są kojarzone z autyzmem, a wysokie z wysoką inteligencją emocjonalną i byciem kobietą” – stwierdziła dr Mezher.

Całkowity wynik opiera się na trzech elementach: czasie trwania testu, liczbie, którą poprawnie odgadłeś oraz procesie wyboru odpowiedzi.

O ile u osób neurotypowych oczekuje się, że wypełnią test w ciągu dwóch do trzech minut, osobom z autyzmem może to zająć więcej niż trzy minuty, twierdzi dr Mezher.

Ludzie mają średnio od 23 do 30 prawidłowych emocji, ale osoby z autyzmem uzyskują średnio od 18 do 29 z 36.

Większość osób biorących udział w quizie powie, że intuicyjnie znała wyrażenia widoczne na obrazach.

Jednak osoby z autyzmem mogą twierdzić, że doszły do ​​odpowiedzi w drodze procesu eliminacji lub wykorzystania wiedzy na temat wyrazu twarzy, a nie wiedzy instynktownej – zasugerował lekarz.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii u około 700 000 osób, w tym dorosłych i dzieci, zdiagnozowano autyzm.

Bycie autystą, jak twierdzi NHS, „nie oznacza, że ​​cierpisz na jakąś chorobę”, a raczej „oznacza, że ​​Twój mózg działa inaczej niż u innych ludzi”.

Objawy autyzmu mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób. Niektórzy będą mogli prowadzić pełne życie bez dodatkowej pomocy, podczas gdy inni mogą potrzebować pomocy w pełnym wymiarze godzin.

Klasyczne objawy autyzmu obejmują problemy z komunikacją, brak inteligencji emocjonalnej, postrzeganie pewnych sytuacji jako przytłaczających i powtarzalnych zachowań.

Ten szybki test jest szeroko stosowany do badania zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), a także innych schorzeń, które mogą wpływać na zrozumienie społeczne, nie jest to jednak test diagnostyczny.

Na przykład osoby z autyzmem często uzyskują niską ocenę, co sugeruje, że mają trudności z odczytywaniem subtelnych sygnałów emocjonalnych.

Jednakże test wykorzystano także do badania ogólnej inteligencji emocjonalnej, empatii i zdolności do interakcji społecznych w szerszych populacjach.

„Wykorzystuje się go jako narzędzie do oceny „teorii umysłu”, czyli zdolności rozpoznawania i wnioskowania o myślach, uczuciach i intencjach innych osób” – stwierdził dr Mezher.

Chociaż test chwalono za to, że jest „szybki” i „można go dostosować do różnych kultur”, krytycy twierdzą, że koncentruje się on na rozpoznawaniu wyrażeń emocjonalnych, a nie na zrozumieniu bardziej złożonych stanów psychicznych w rzeczywistych sytuacjach.

Doktor Mezher już wcześniej udostępniała w mediach społecznościowych test Autism Spectrum Quotient-10 (AQ-10) jako kolejny przykład metody wykrywania cech typowo autystycznych.

Przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia, składa się z dziesięciu pytań skupiających się na umiejętnościach społecznych i komunikacji.

Mówi się, że osoby, które uzyskały więcej niż sześć punktów, są bardziej narażone na autyzm.

Pytania dotyczą tego, czy „zauważasz drobne dźwięki, podczas gdy inni nie”, czy potrafisz skoncentrować się na całym obrazie, czy tylko na „drobnych szczegółach” oraz czy wiesz, kiedy ktoś, kto cię słucha, zaczyna się nudzić.





Link źródłowy