Choroba z ciałami Lewy’ego, zwłaszcza otępienie z ciałami Lewy’ego (DLB), dotyka znaczną część pacjentów z demencją i charakteryzuje się różnymi objawami, w tym zaburzeniami snu i zaburzeniami funkcji poznawczych.
Niedawne badania w Karolinska Institutet sprawdzały długoterminową skuteczność inhibitorów cholinoesterazy i memantyny w leczeniu DLB. Badanie, w którym wzięło udział ponad tysiąc pacjentów, sugeruje, że inhibitory cholinesterazy nie tylko spowalniają pogorszenie funkcji poznawczych w ciągu pięciu lat, ale także zmniejszają ryzyko zgonu w pierwszym roku po postawieniu diagnozy, chociaż obserwacje te są ograniczone ze względu na nieeksperymentalny charakter badania.
Choroba z ciałami Lewy’ego, do której zalicza się otępienie z ciałami Lewy’ego (DLB) oraz choroba Parkinsona z otępieniem lub bez, jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną, po Alzheimera choroba. DLB stanowi około 10–15 procent przypadków demencji i charakteryzuje się zmianami w śnie, zachowaniu, funkcjach poznawczych, ruchu i regulacji automatycznych funkcji organizmu.
Wyzwania terapeutyczne w DLB
„Obecnie nie ma zatwierdzonych metod leczenia DLB, dlatego lekarze często stosują leki na chorobę Alzheimera, takie jak inhibitory cholinesterazy i memantyna, w celu złagodzenia objawów” – mówi Hong Xu, adiunkt na Wydziale Neurobiologii, Nauk o Opieki i Społeczeństwa Karolinska Institutet i pierwszym autorem pracy. „Jednak skuteczność tych terapii pozostaje niepewna ze względu na niespójne wyniki badań i ograniczone dane długoterminowe”.
Wyniki badań na temat leczenia DLB
W bieżącym badaniu naukowcy sprawdzili długoterminowe skutki inhibitorów cholinoesterazy (ChEI) i memantyny w porównaniu z brakiem leczenia przez okres do dziesięciu lat u 1095 pacjentów z DLB. Odkryli, że ChEI mogą spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych w ciągu pięciu lat w porównaniu z memantyną lub brakiem leczenia. ChEI wiązały się również ze zmniejszonym ryzykiem zgonu w pierwszym roku po diagnozie.
„Nasze wyniki podkreślają potencjalne korzyści stosowania ChEI dla pacjentów z DLB i wspierają aktualizację wytycznych dotyczących leczenia” – mówi Maria Eriksdotter, profesor na Wydziale Neurobiologii, Nauk o Opieki i Społeczeństwa w Karolinska Institutet i ostatnia autorka artykułu.
Ograniczenia badania i przyszłe kierunki
Ze względu na obserwacyjny charakter badania nie można wyciągnąć żadnych wniosków na temat związku przyczynowego. Badacze nie posiadali danych na temat nawyków związanych ze stylem życia pacjentów, słabości, ciśnienia krwi i współistniejących patologii choroby Alzheimera, co mogło mieć wpływ na ustalenia. Kolejnym ograniczeniem badania jest to, że dokładne zdiagnozowanie DLB pozostaje trudne.
Odniesienie: „Długoterminowy wpływ inhibitorów cholinoesterazy i memantyny na pogorszenie funkcji poznawczych, zdarzenia sercowo-naczyniowe i śmiertelność w otępieniu z ciałami Lewy’ego: badanie uzupełniające trwające do 10 lat” przeprowadzili Hong Xu, Annegret Habich, Daniel Ferreira, Londos Elisabet , Eric Westman i Maria Eriksdotter, 23 sierpnia 2024 r., Choroba Alzheimera i demencja: Dziennik Stowarzyszenia Alzheimera.
DOI: 10.1002/alz.14118
Badania były finansowane głównie przez StratNeuro, Centrum Medycyny Innowacyjnej (CIMED), fundacje KI i Szwedzką Radę ds. Badań Naukowych.