Strona główna nauka/tech Leczenie nie jest jedynym kluczem do zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka

Leczenie nie jest jedynym kluczem do zmniejszenia liczby zgonów z powodu raka

9
0


Ilustracja atakujących komórek nowotworowych
Zapobieganie nowotworom i badania przesiewowe, w szczególności rzucenie palenia, to główne czynniki zmniejszające liczbę zgonów z powodu nowotworów w ciągu ostatnich 45 lat, zapobiegając 80% z 5,94 miliona zgonów z powodu pięciu głównych nowotworów. Odkrycia te podkreślają znaczenie łączenia profilaktyki, badań przesiewowych i leczenia, przy jednoczesnym zwiększaniu dostępu do populacji o niedostatecznej dostępności i badaniu strategii leczenia innych śmiertelnych nowotworów.

W badaniu modelowym NIH zbadano indywidualne i łączne skutki zapobiegania nowotworom, badań przesiewowych i leczenia.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH) odkrył, że postępy w profilaktyce nowotworów i badaniach przesiewowych zapobiegły w ciągu ostatnich 45 lat większej liczbie zgonów z powodu pięciu głównych typów nowotworów niż postęp w leczeniu. Wyniki opublikowano 5 grudnia 2024 r. w JAMA Onkologia.

W badaniu zbadano zgony z powodu raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, płuc i prostaty, którym udało się zapobiec dzięki połączeniu profilaktyki, badań przesiewowych i postępów w leczeniu. Wybrano te pięć nowotworów, ponieważ są one głównymi przyczynami zgonów spowodowanych nowotworami i mają ustalone strategie zapobiegania, wczesnego wykrywania i leczenia.

W ostatnich latach te pięć nowotworów było przyczyną prawie połowy wszystkich nowych rozpoznań nowotworów i zgonów.

„Chociaż wiele osób może wierzyć, że postęp w leczeniu jest głównym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie śmiertelności z powodu tych pięciu nowotworów łącznie, zaskoczeniem jest to, w jakim stopniu profilaktyka i badania przesiewowe przyczyniają się do zmniejszenia śmiertelności” – powiedziała współprowadząca badaczka Katrina AB Goddard, Ph. D., dyrektor Wydziału Kontroli Raka i Nauk Populacyjnych NCI. „Osiem na 10 zgonów z powodu tych pięciu nowotworów, którym udało się zapobiec w ciągu ostatnich 45 lat, wynikało z postępów w profilaktyce i badaniach przesiewowych”.

Zaprzestanie palenia: główny czynnik przyczyniający się do zaprzestania palenia

Pojedyncza interwencja profilaktyczna, czyli rzucenie palenia, przyczyniła się do lwiej części unikniętej liczby zgonów: 3,45 miliona z powodu samego raka płuc. Rozpatrując indywidualnie każdą lokalizację nowotworu, profilaktyka i badania przesiewowe pozwoliły uniknąć większości zgonów z powodu raka szyjki macicy, jelita grubego, płuc i prostaty, podczas gdy postępy w leczeniu pozwoliły uniknąć większości zgonów z powodu raka piersi.

„Aby zmniejszyć liczbę zgonów z powodu nowotworów, niezwykle istotne jest połączenie skutecznych strategii zapobiegania i badań przesiewowych z postępem w leczeniu” – powiedział W. Kimryn Rathmell, lekarz medycyny, dyrektor NCI. „To badanie pomoże nam zrozumieć, które strategie okazały się najskuteczniejsze w ograniczaniu zgonów z powodu nowotworów, abyśmy mogli w dalszym ciągu wykorzystywać tę dynamikę i, miejmy nadzieję, zwiększyć wykorzystanie tych strategii w całych Stanach Zjednoczonych”.

Naukowcy wykorzystali modele statystyczne i dane dotyczące śmiertelności z powodu nowotworów, aby oszacować względny udział profilaktyki, badań przesiewowych i postępów w leczeniu w uniknięciu zgonów z powodu raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego, płuc i prostaty w latach 1975–2020.

Modelowanie wykazało, że w sumie w latach 1975–2020 udało się uniknąć 5,94 miliona zgonów z powodu tych pięciu nowotworów. Spośród nich interwencje w zakresie profilaktyki i badań przesiewowych przyczyniły się do 4,75 miliona, czyli 80% przypadków, których udało się uniknąć zgonów.

Indywidualny wkład w profilaktykę, badania przesiewowe i leczenie różnił się w zależności od umiejscowienia nowotworu:

  • W przypadku raka piersi w latach 1975–2020 udało się uniknąć 1 miliona zgonów (z 2,71 miliona, które miałyby miejsce w przypadku braku wszystkich interwencji), przy czym postęp w leczeniu przyczynił się do zapobiegnięcia trzem czwartym zgonów, a badania mammograficzne do pozostałych.
  • W przypadku raka płuc profilaktyka poprzez kontrolę palenia tytoniu przyczyniła się do 98% z 3,45 miliona zgonów, których udało się uniknąć (z 9,2 miliona), a resztę stanowiły postępy w leczeniu.
  • W przypadku raka szyjki macicy 160 000 zgonów (spośród 370 000) udało się uniknąć w całości dzięki badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy (tj. badaniu cytologicznemu i HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego) oraz usunięciu zmian przedrakowych.
  • W przypadku raka jelita grubego z 940 000 zgonów, których udało się uniknąć (z 3,45 miliona), 79% było spowodowanych badaniami przesiewowymi i usunięciem polipów przedrakowych, a postępy w leczeniu stanowią pozostałe 21%.
  • W przypadku raka prostaty z 360 000 zgonów, których udało się uniknąć (z 1,01 miliona), badania przesiewowe za pomocą badania PSA stanowiły 56%, a postępy w leczeniu – 44%.

„Te ustalenia sugerują, że musimy nadal posiadać mocne strategie i podejścia we wszystkich tych obszarach” – zauważył dr Goddard. „Nie tylko postęp w leczeniu, sama profilaktyka i badania przesiewowe pomagają nam zmniejszyć śmiertelność z powodu nowotworów”.

Przyszłe kierunki i ograniczenia

Autorzy wskazali, że nowsze strategie zapobiegania i badań przesiewowych, takie jak szczepienia przeciwko wirusowi HPV i badania przesiewowe w kierunku raka płuc, nie były szeroko stosowane w okresie objętym badaniem i mogłyby jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę zgonów z powodu nowotworów. Inne możliwości ograniczenia zgonów z powodu nowotworów obejmują zwiększenie dostępności badań przesiewowych, takich jak testy na HPV umożliwiające samodzielne pobranie wirusa, oraz opracowanie nowych metod leczenia.

Autorzy przyznali, że pięć lokalizacji nowotworów objętych badaniem odpowiada za mniej niż połowę wszystkich zgonów z powodu nowotworów oraz że ustalenia dotyczące tych nowotworów niekoniecznie muszą odnosić się do innych nowotworów, zwłaszcza tych, w przypadku których nie ma skutecznej profilaktyki, badań przesiewowych ani leczenia interwencje.

„Musimy zoptymalizować wdrażanie i stosowanie profilaktyki i badań przesiewowych w kierunku tych pięciu nowotworów, aby wszyscy Amerykanie mogli z nich skorzystać, zwłaszcza w populacjach o niedostatecznej liczbie świadczeń, a także opracować nowatorskie strategie profilaktyki i badań przesiewowych, aby uniknąć zgonów z powodu innych, bardzo śmiertelnych nowotworów, takich jak trzustki i jajnika” – powiedział współprowadzący badacz, dr Philip E. Castle, MPH, dyrektor Oddziału Zapobiegania Rakowi NCI.

Ponadto autorzy zauważyli, że ustalenia opierają się na średnich populacjach w Stanach Zjednoczonych i nie można ich uogólniać na określone grupy populacji. W badaniu nie uwzględniono również potencjalnych szkód wynikających z interwencji, takich jak wyniki fałszywie dodatnie i nadmierna diagnoza podczas badań przesiewowych, ani nie zmierzono innych wyników, takich jak jakość życia.

Odniesienie: „Oszacowanie liczby zgonów z powodu raka, których uniknięto zapobiegania, badań przesiewowych i wysiłków w leczeniu, 1975–2020” autorstwa Katrina AB Goddard, Eric J. Feuer, Jeanne S. Mandelblatt, Rafael Meza, Theodore R. Holford, Jihyoun Jeon, Iris Lansdorp- Vogelaar, Roman Gulati, Natasha K. Stout, Nadia Howlader, Amy B. Knudsen, Daniel Miller, Jennifer L. Caswell-Jin, Clyde B. Schechter, Ruth Etzioni, Amy Trentham-Dietz, Allison W. Kurian, Sylvia K. Plevritis, John M. Hampton, Sarah Stein, Liyang P. Sun, Asad Umar i Philip E. Castle, 5 grudnia 2024 r., JAMA Onkologia.
DOI: 10.1001/jamaoncol.2024.5381



Link źródłowy