Strona główna Polityka LCD, IPS, OLED i kropki kwantowe: wyjaśniono wszystkie mylące terminy dotyczące wyświetlania

LCD, IPS, OLED i kropki kwantowe: wyjaśniono wszystkie mylące terminy dotyczące wyświetlania

49
0


Technologia ta odbywa się kosztem krótszych czasów reakcji i mniejszych kątów widzenia, dlatego jest mniej powszechna niż IPS. Są też zwykle nieco droższe niż panele IPS, więc jeśli kontrast jest dla Ciebie ważny, możesz spodziewać się droższej ceny.

Mini-LED: Lokalne przyciemnianie na mniejszą skalę

Podświetlenie większości wyświetlaczy LCD jest zwykle podświetlane na całym ekranie, ale telewizory znalazły sposób na uzyskanie lepszego kontrastu, wprowadzając lokalne przyciemnianie. Jedynym problemem było to, że stworzenie szeregu podświetleń, które można było kontrolować niezależnie, było trudne do skalowania do mniejszych ekranów.

Wejdź do Mini-LED. Mini-LED są mniejsze niż typowe podświetlenia LED (około 200 mikrony), co oznacza, że ​​producenci wyświetlaczy mogą zmieścić znacznie więcej na mniejszej przestrzeni. W rytm tysięcy lokalnych stref przyciemniania wyświetlaczy laptopów i tabletów. Ściśle mówiąc, Mini-LED to technologia podświetlenia, którą można łączyć z kilkoma różnymi typami paneli LCD, ale poprawia kontrast i poziom czerni na każdym panelu, w którym jest używana. Istnieje również technologia zwana „Micro LED”, w której piksele działają jak własne podświetlenie, ale obecnie jest to ograniczone do bardzo dużych (i niesamowicie drogich) wyświetlaczy.

OLED: Święty Graal poziomów czerni

Jedną z niewielu alternatyw dla ciekłych kryształów są organiczne diody elektroluminescencyjne (lub OLED). Panele te wykorzystują piksele, które emitują własne światło, co pozwala uniknąć konieczności stosowania podświetlenia. Ponieważ każdy piksel może emitować własne światło, nie ma dodatkowego rozmycia światła w ciemnych partiach obrazu. Poziomy czerni na panelach OLED są w rzeczywistości nieskończone, ponieważ każdy nieaktywowany piksel działa tak samo, jak wtedy, gdy wyświetlacz jest wyłączony.

Ponieważ panele OLED nie wymagają podświetlenia, niezwykle dobrze radzą sobie z generowaniem obrazów o wysokim kontraście i dokładnym odtwarzaniem kolorów. Jednak w przeciwieństwie do wyświetlaczy LCD są one bardziej podatne na wypalenie. Niewiele jest też firm produkujących tego typu panele. Tak naprawdę produkuje się większość paneli OLED przez jednego producenta: LG.

To sprawiło, że panele OLED są droższe niż typowe wyświetlacze LCD, choć w ostatnich latach ich ceny spadły do ​​bardziej rozsądnych cen. Jeśli jednak chcesz uzyskać możliwie najlepszy obraz, najprawdopodobniej natkniesz się na panele OLED, które prawdopodobnie będą droższe w porównaniu z porównywalnymi ekranami LCD.

QD OLED i WOLED: jaśniejszy OLED

Diody OLED z kropkami kwantowymi (lub QD-OLED) to stosunkowo nowa pozycja na scenie wyświetlaczy firmy Samsung. Chociaż diody OLED emitują własne światło, nadal muszą używać filtrów, aby wytworzyć fale o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej. Typowe diody OLED wykorzystują biały subpiksel do wytwarzania tego światła, zwiększając jasność każdego piksela.

Podobnie jak inne wyświetlacze z kropkami kwantowymi, QD-OLED wykorzystuje niebieskie diody OLED jako źródło światła, które następnie uderza w kropki kwantowe, aby wygenerować czerwone i zielone światło niezbędne do uzyskania pełnokolorowego obrazu. Takie podejście łączy zalety OLED (brak konieczności stosowania osobnego podświetlenia, obrazy o wysokim kontraście) z zaletami kropek kwantowych (mniej utraty światła podczas przechodzenia przez filtry, bardziej bezpośrednia kontrola nad precyzją kolorów).

Najnowsze wyświetlacze wykorzystujące technologię QD-OLED należą do najładniejszych paneli, jakie kiedykolwiek testowaliśmy w WIRED. Na przykład Samsung S95C (8/10, rekomendacje WIRED) zachwycił starszego redaktora WIRED, Parkera Halla, doskonałym poziomem czerni, żywymi kolorami i szerokimi kątami widzenia.

WOLED to podobna technologia, która również ma na celu rozjaśnienie obrazu, ale zawiera również białą warstwę OLED. Jest to stosowane w wysokiej klasy modelach LG, takich jak nowy C4 (9/10, zaleca WIRED), aby osiągnąć szczytową jasność znacznie powyżej 1000 nitów.

Ponieważ panele QD-OLED i WOLED są stosunkowo nowe, wyświetlacze z nich korzystające będą na razie prawdopodobnie droższe, ale prawdopodobnie trudno będzie znaleźć lepszą jakość obrazu na monitorach bez nich.



Link źródłowy