Strona główna nauka/tech Łazik marsjański Perseverance NASA rozpoczyna epicką wspinaczkę po stromej krawędzi marsjańskiego krateru

Łazik marsjański Perseverance NASA rozpoczyna epicką wspinaczkę po stromej krawędzi marsjańskiego krateru

30
0


Krater widokowy łazika Perseverance
Ta panorama pokazuje obszar, na który w nadchodzących miesiącach wspina się łazik marsjański Perseverance należący do NASA, aby dotrzeć do krawędzi krateru Jezero. Składa się z 59 zdjęć wykonanych 4 sierpnia przez kamerę Mastcam-Z łazika. Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Po 3,5 roku eksploracji dna krateru Jezero i delty rzeki, NASAWytrwałość Mars łazik wzniesie się w obszar, w którym będzie szukał kolejnych odkryć, które mogłyby napisać na nowo historię Marsa.

Łazik NASA Perseverance wyrusza w pełną wyzwań wspinaczkę zachodnią krawędzią krateru Jezero, rozpoczynając piątą kampanię naukową mającą na celu zbadanie kluczowych regionów, takich jak Pico Turquino i Witch Hazel Hill, gdzie można znaleźć ślady starożytnej aktywności hydrotermalnej i zróżnicowanego klimatu. Misja ma na celu zebranie i ostatecznie przesłanie na Ziemię próbek marsjańskich skał, pogłębiając naszą wiedzę na temat geologii, klimatu i potencjału starożytnego życia na Marsie.

Nowa kampania naukowa na Marsie

Łazik marsjański NASA Perseverance wkrótce rozpocznie wielomiesięczną wspinaczkę w górę zachodniego brzegu krateru Jezero, który prawdopodobnie będzie obejmował najbardziej stromy i najtrudniejszy teren, z jakim łazik do tej pory się zetknął. Wspinaczka, której rozpoczęcie zaplanowano na tydzień rozpoczynający się 19 sierpnia, będzie stanowić początek nowej kampanii naukowej misji – piątej od czasu, gdy łazik wylądował w kraterze 18 lutego 2021 r.

„Wytrwałość zakończyła cztery kampanie naukowe, zebrano 22 rdzenie skalnei przeleciał ponad 28 mil po nieutwardzonej nawierzchni” – powiedział kierownik projektu Perseverance Art Thompson z Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii. „Kiedy rozpoczynamy kampanię na krawędzi krateru, nasz łazik jest w doskonałym stanie, a zespół nie może się doczekać, aby zobaczyć, co jest na dachu tego miejsca”.

Wytrwałość spogląda wstecz na „Jasnego Anioła”
Jedna z kamer nawigacyjnych na pokładzie łazika marsjańskiego Perseverance NASA uchwyciła ten widok, patrząc wstecz na obszar „Jasnego Anioła” 30 lipca, 1224. marsjańskiego dnia, czyli sol, misji. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Odkrywanie starożytnego terenu marsjańskiego

Dwa z priorytetowych regionów na szczycie krateru, które zespół naukowy chce zbadać, noszą przydomki „Pico Turquino” i „Witch Hazel Hill”. Zdjęcia wykonane przez orbitery marsjańskie NASA wskazują, że Pico Turquino zawiera starożytne pęknięcia, które mogły być spowodowane działalnością hydrotermalną w odległej przeszłości.

Widoki orbitalne Witch Hazel pokazują warstwowe materiały, które prawdopodobnie pochodzą z czasów, gdy na Marsie panował zupełnie inny klimat niż obecnie. Widoki te ujawniły jasne podłoże skalne podobne do tego, które znaleziono w „Bright Angel”, obszarze, w którym firma Perseverance niedawno odkryła i pobrała próbki skały „Cheyava Falls”, która wykazuje sygnatury chemiczne i struktury, które prawdopodobnie mogły zostać utworzone przez miliardy żywych organizmów. lat temu, kiedy na tym obszarze znajdowała się bieżąca woda.

Wytrwała wspinaczka na „Witch Hazel Hill”
Ta mapa pokazuje trasę, którą będzie podążał łazik marsjański NASA Perseverance (na niebiesko), wspinając się po zachodnim brzegu krateru Jezero, najpierw docierając do „Zamku Dox”, następnie badając obszar „Pico Turquino”, a następnie zbliżając się do „Witch Hazel Hill”. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Uniwersytet Arizony

Odkrywanie tajemnic marsjańskich osadów

Na etapie eksploracji delty rzeki łazik zebrał jedyną skałę osadową, jaką kiedykolwiek pobrano z planety innej niż Ziemia. Skały osadowe są ważne, ponieważ powstają, gdy cząstki różnej wielkości są transportowane przez wodę i osadzane w stojącym zbiorniku wodnym; na Ziemi woda w stanie ciekłym jest jednym z najważniejszych warunków życia, jakie znamy.

Badanie opublikowane 14 sierpnia w czasopiśmie naukowym Postępy AGUstanowi kronikę 10 rdzeni skalnych zebranych ze skał osadowych w starożytnej marsjańskiej delcie – wachlarzowatego zbioru skał i osadów, który powstał miliardy lat temu u zbiegu rzeki i jeziora kraterowego.

Próbki rdzenia pobrane z przodu wentylatora są najstarsze, natomiast skały wydrążone w górnej części wentylatora są prawdopodobnie najmłodsze i powstały, gdy płynąca woda osadziła osad w zachodnim wentylatorze.

Łazik marsjański Perseverance NASA wykorzystujący technologię PIXL
Na tej ilustracji łazik marsjański Perseverance NASA wykorzystuje instrument planetarny do litochemii rentgenowskiej (PIXL). Umieszczony na wieżyczce na końcu ramienia robota łazika spektrometr rentgenowski pomoże w poszukiwaniu śladów dawnego życia drobnoustrojów w skałach. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

„Wśród tych rdzeni skalnych znajdują się prawdopodobnie najstarsze materiały pobrane ze znanych środowisk, które potencjalnie nadawały się do zamieszkania” – powiedziała Tanja Bosak, geobiolog z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge i członek zespołu naukowego Perseverance. „Kiedy sprowadzimy je z powrotem na Ziemię, mogą nam wiele powiedzieć o tym, kiedy, dlaczego i jak długo na Marsie znajdowała się woda w stanie ciekłym oraz czy na tej planecie mogła mieć miejsce ewolucja organiczna, prebiotyczna, a potencjalnie nawet biologiczna”.

Oczekiwane odkrycia na krawędzi krateru

Mimo że próbki były dotychczas naukowo intrygujące, misja spodziewa się znacznie więcej odkryć.

„Nasze próbki stanowią już kolekcję niezwykle przekonującą naukowo, ale brzeg krateru może dostarczyć jeszcze więcej próbek, które będą miały znaczące implikacje dla naszego zrozumienia historii geologicznej Marsa” – powiedziała Eleni Ravanis, naukowiec z Uniwersytetu Hawaiì w Mānoa, korzystająca z kamery Mastcam firmy Perseverance- Zespół instrumentów Z i jeden z liderów naukowych kampanii Crater Rim. „Dzieje się tak, ponieważ spodziewamy się zbadać skały z najstarszej skorupy Marsa. Skały te powstały w wyniku wielu różnych procesów, a niektóre reprezentują potencjalnie nadające się do zamieszkania starożytne środowiska, których nigdy wcześniej nie badano z bliska”.

Nawigacja po stromym marsjańskim terenie

Dotarcie na szczyt krateru nie będzie łatwe. Aby się tam dostać, Perseverance będzie polegać na funkcjach automatycznej nawigacji, podążając trasą wyznaczoną przez projektantów łazików tak, aby zminimalizować zagrożenia, jednocześnie dając zespołowi naukowemu mnóstwo do zbadania. Natrafiając na wzniesienia o nachyleniu do 23 stopni (kierowcy łazika unikają terenu, który nachyliłby Perseverance o więcej niż 30 stopni), łazik wzniesie się na wysokość około 300 metrów, zanim osiągnie szczyt krawędzi krateru w danym miejscu zespół naukowy nazwał „Park Aurora”.

Następnie, zawieszony setki metrów nad dnem krateru rozciągającego się na 45 kilometrów, Perseverance może rozpocząć kolejny etap swojej przygody.

Odniesienie: „Astrobiologiczny potencjał skał uzyskany przez łazik Perseverance na froncie wentylatora osadowego w kraterze Jezero na Marsie”: T. Bosak, DL Shuster, EL Scheller, S. Siljeström, MJ Zawaski, L. Mandon, JI Simon, BP Weiss , KM Stack, EN Mansbach, AH Treiman, KC Benison, AJ Brown, AD Czaja, KA Farley, EM Hausrath, K. Hickman-Lewis, CDK Herd, JR Johnson, LE Mayhew, ME Minitti, KH Williford, BV Wogsland, M .-P. Zorzano, AC Allwood, HEF Amundsen, JF Bell, K. Benzerara, S. Bernard, O. Beyssac, DK Buckner, M. Cable, F. Calef, G. Caravaca, DC Catling, E. Clavé, E. Cloutis, BA Cohen, A. Cousin, E. Dehouck, AG Fairén, DT Flannery, T. Fornaro, O. Forni, T. Fouchet, E. Gibbons, F. Gomez Gomez, S. Gupta, KP Hand, JA Hurowitz, H. Kalucha , DAK Pedersen, G. Lopes-Reyes, JN Maki, S. Maurice, JI Nuñez, N. Randazzo, JW Rice, C. Royer, MA Sephton, S. Sharma, A. Steele, CD Tate, K. Uckert, A Udry, RC Wiens i A. Williams, 14 sierpnia 2024 r., Postępy AGU.
DOI: 10.1029/2024AV001241

Łazik marsjański Perseverance należący do NASA

Wystrzelony przez NASA w lipcu 2020 r. łazik Perseverance wylądował na Marsie w kraterze Jezero w lutym 2021 r. z jasną misją: szukać oznak starożytnego życia i zbierać próbki, aby ostatecznie wrócić na Ziemię. Wybrano to miejsce, ponieważ wierzono, że kiedyś zostało zalane wodą i prawdopodobnie w starożytnej przeszłości stanowiło środowisko nadające się do zamieszkania. Na pokładzie Perseverance znajduje się zestaw instrumentów naukowych zaprojektowanych do analizy geologii i atmosfery Marsa, w tym radar penetrujący ziemię, stacja pogodowa i pierwszy marsjański eksperyment z produkcją tlenu.

W trakcie swoich badań Perseverance toruje także drogę przyszłym załogowym misjom na Marsa poprzez demonstracje technologiczne, takie jak eksperyment MOXIE, który z powodzeniem wygenerował tlen z marsjańskiej atmosfery. Odkrycia łazika pomogą NASA lepiej zrozumieć wyzwania, jakie stwarza marsjańskie środowisko, co wpłynie na plany misji załogowych na nadchodzące dziesięciolecia.



Link źródłowy