naukowcy w Stany Zjednoczone opracowały technologię umożliwiającą wykrywanie min lądowych z dużej odległości i z dużą dokładnością, co potencjalnie zmniejsza ryzyko usunięcia min z obecnych i byłych stref konfliktu. Technologia ta, znana jako Laserowy Wielowiązkowy Czujnik Interferometrii Różnicowej (Laser Multibeam Differential Interferometry Sensor, w skrócie Lambdis), działa poprzez świecenie laserami na ziemię w celu ujawnienia podejrzanych zagrożeń.
Obecnie jest ich ponad 110 milionów min lądowych pochowanych na całym świecie, a w 2023 r. miny zabite lub ranne 5700 osóba 84 procent ofiar stanowią cywile, z czego połowę stanowiły dzieci. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych miny lądowe zagrażają życiu w ponad 70 krajach.
Minę można stworzyć za jedyne 3 dolary, ale jej usunięcie może kosztować nawet 1000 dolarów. Usuwanie min lądowych zwykle polega na znajdowaniu ich przez ludzi za pomocą ręcznych wykrywaczy metali, co jest niebezpieczne, czasochłonne i prawie nieskuteczne w przypadku polowań na miny wykonane z plastiku.
W odpowiedzi amerykańscy badacze opracowali technologię pośredniego wykrywania min lądowych, która umożliwia wykrywanie zarówno min metalowych, jak i plastikowych. Lambdis działa poprzez wysyłanie wibracji do podłoża, jednocześnie skanując obszar wiązką lasera. Materiały w ziemi będą wibrować z różnymi częstotliwościami, podobnie jak sama gleba, a różnice te są wychwytywane przez laser, gdy jest on odbijany z powrotem do emitera. Następnie system Lambdis generuje obraz, który wizualizuje te wibracje i ich lokalizację w różnych kolorach, tworząc mapę rzeczy zakopanych w ziemi.
Technologię opracował zespół kierowany przez Wiaczesława Aranczuka, specjalistę ds. wykrywania laserowego na Uniwersytecie Mississippi. Co ważne, może wykrywać miny z dużej odległości i można go zamontować na poruszającym się pojeździe, aby ułatwić skanowanie dużych obszarów.
„Liczba min lądowych będzie rosła tak długo, jak długo będą trwały konflikty. Technologia ta będzie przydatna nie tylko do celów wojskowych podczas trwających konfliktów, ale także do działań humanitarnych po ich zakończeniu” – mówi Aranchuk.
Naukowcy nadal rozwijają system. Wcześniejsza wersja Lambdisa emitowała 30 wiązek laserowych w linii, ale najnowsza wersja emituje wiązki w matrycy 34 x 23, co pozwala na wizualizację wibracji na większym obszarze.
Konwencjonalne wykrywacze metali używane do rozminowywania reagują na każdy metalowy przedmiot, więc nierzadko błędnie wykrywają rzeczy inne niż miny. Alternatywne rozwiązanie w zakresie rozminowywania, podziemny radar, który emituje w głąb ziemi fale elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, ma tę wadę, że łatwo ulega wpływowi stanu gleby. Dla porównania Lambdis daje mniej fałszywych alarmów.
Zdaniem zespołu badawczego tę technologię można wykorzystać nie tylko do wykrywania min lądowych, ale także do ich oceny konstrukcje inżynieryjne, takie jak mosty pod kątem integralności konstrukcji lub uszkodzeń. W przyszłości będzie można go wykorzystać do analizy produktów w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, a nawet w obrazowaniu medycznym. Następnie zespół planuje ocenić skuteczność Lambdisa w różnych warunkach glebowych oraz podczas polowania na inne rodzaje zakopanych obiektów.
Ta historia pierwotnie pojawiła się w PRZEWODOWA Japonia i został przetłumaczony z języka japońskiego.