Strona główna nauka/tech Łamigłówki i gry, które rozwijają umysł

Łamigłówki i gry, które rozwijają umysł

7
0


Zabawa w układanie puzzli dla seniorów
Angażowanie się w stymulujące zajęcia, takie jak gry słowne i łamigłówki, poprawia pamięć i uwagę u osób starszych, jak sugeruje badanie, w którym wzięło udział prawie 6000 uczestników, podkreślając korzyści płynące z aktywnego, umysłowego stylu życia.

Pogorszenie funkcji poznawczych u osób starszych może często prowadzić do takich schorzeń, jak: Alzheimera choroba. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Texas A&M pokazuje, że angażowanie się w takie czynności, jak gry słowne i hobby, może znacząco poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć i szybkość przetwarzania, u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.

Badanie, w którym wzięło udział ponad 5900 uczestników, sugeruje, że zaangażowanie na wysokim szczeblu w te zajęcia koreluje z lepszym zdrowiem poznawczym, co wzywa podmioty świadczące opiekę zdrowotną do szerokiego zalecania takich praktyk.

Zdrowie poznawcze i starzenie się

Proces starzenia może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych u osób starszych. Ponadto o 10 procent osób, u których wcześniej zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze, co roku zapada na chorobę Alzheimera lub inną formę demencji.

Chociaż kilka badań wykazało, że czynności takie jak układanie puzzli mogą chronić przed starzeniem się funkcji poznawczych, korzyści płynące z tych czynności w zapobieganiu lub opóźnianiu pogorszenia funkcji poznawczych są nadal w dużej mierze nieznane.

Ulepszone funkcje poznawcze poprzez aktywne zaangażowanie

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez Szkołę Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Texas A&M sugerują, że osoby starsze z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, które angażują się w intensywne czynności, takie jak gry słowne i hobby, mają lepszą pamięć, pamięć roboczą, uwagę i szybkość przetwarzania niż osoby starsze. ci, którzy tego nie robią.

„Dzisiaj prawie sześć milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na demencję, a przewiduje się, że do 2060 r. liczba ta wzrośnie do około 14 milionów, przy czym populacji mniejszości najbardziej dotknięte” – powiedział dr Junhyoung „Paul” Kim, profesor nadzwyczajny ds. zachowań zdrowotnych w Texas A&M. „Chcieliśmy pomóc wypełnić lukę w naszym rozumieniu pogorszenia funkcji poznawczych”.

Do badania opublikowanego w czasopiśmie Dziennik poprawy funkcji poznawczychKim wraz z badaczami z Uniwersytetów Południowego Mississippi i Uniwersytetu Indiana przeanalizował dane dotyczące 5932 osób, które w 2012 r. miały co najmniej 50 lat, miały łagodne zaburzenia poznawcze i należały do ​​grupy Studium Zdrowia i Emerytury (HRS) od 2012 do 2020 roku.

Znaczące ustalenia i analiza wydajności poznawczej

HRS gromadzi dane w drodze ankiet wypełnianych samodzielnie, wypełnianych metodą papierowo-ołówkową oraz pogłębionych wywiadów telefonicznych. Na potrzeby tego badania naukowcy przeanalizowali odpowiedzi na siedem pytań dotyczących tego, jak często uczestnicy angażowali się w czynności stymulujące funkcje poznawcze, takie jak czytanie, granie w gry i hobby. Następnie podzielili poziomy uczestnictwa w kategoriach niski, średni i wysoki w oparciu o kryteria stosowane w poprzednich badaniach i przeprowadzili wielokrotnie mierzoną wieloczynnikową analizę kowariancji.

„Krótko mówiąc, grupa o wysokim poziomie uczestnictwa konsekwentnie wykazywała wyższy poziom funkcji poznawczych w okresie badania i utrzymywała podobny poziom funkcji poznawczych w porównaniu z innymi grupami” – powiedział Kim.

Osoby z kategorii wysokiego poziomu miały wyższy poziom pamięci, pamięci roboczej oraz uwagi i szybkości przetwarzania niż osoby z grup średniego i niskiego poziomu. Ponadto osoby należące do kategorii średniego poziomu miały wyższy poziom pamięci roboczej, uwagi i szybkości przetwarzania niż osoby z grupy niskiego poziomu uczestnictwa.

Implikacje i zalecenia dla zdrowia poznawczego

„Odkryliśmy również znaczące różnice we wszystkich trzech funkcjach poznawczych pomiędzy latami o nachyleniu malejącym, ale różnice między rokiem 2014 a pozostałymi latami objętego badaniem nie były znaczące” – powiedział Kim.

Kim i inni mają nadzieję, że te odkrycia skłonią pracowników służby zdrowia do zalecenia starszym osobom z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi grania w gry, czytania lub angażowania się w podobnie stymulujące zajęcia co najmniej trzy do czterech razy w tygodniu.

„Ponadto mamy nadzieję, że przeszkody utrudniające osiągnięcie tego celu, takie jak nieodpowiednie wsparcie dla opiekunów i ograniczenia finansowe, można pokonać dzięki silniejszym usługom opieki publicznej i lokalnym sieciom wsparcia” – powiedział Kim.

Odniesienie: „A Longitudinalna analiza związku między różnymi poziomami poznawczo stymulującej aktywności rekreacyjnej i funkcji poznawczych wśród starszych dorosłych z MCI” autorstwa Jungjoo Lee, Junhyoung Kim i Dubravka Svetina Valdivia, 5 lipca 2024 r., Dziennik poprawy funkcji poznawczych.
DOI: 10.1007/s41465-024-00293-2



Link źródłowy