Strona główna nauka/tech Łąki Kalifornii szybko się przekształcają pod wpływem stresu klimatycznego

Łąki Kalifornii szybko się przekształcają pod wpływem stresu klimatycznego

33
0


Kalifornijskie łąki
Badanie pokazuje znaczące przemiany na łąkach Kalifornii, w wyniku których gatunki przystosowują się do coraz cieplejszych i bardziej suchych warunków, co podkreśla szybką reakcję tych ekosystemów na zmianę klimatu.

Badania ujawniają szybkie zmiany na łąkach Kalifornii spowodowane zmianami klimatycznymi, wraz ze zwiększoną obecnością gatunek przystosowany do cieplejszych warunków. Badanie to podkreśla wartość długoterminowych danych ekologicznych w zrozumieniu tych zmian.

Uniwersytet Australii Zachodniej wnosi kluczowy wkład w nowe międzynarodowe badanie, które ujawnia, jak zmiany klimatyczne znacząco zmieniają skład roślin i funkcje ekologiczne łąk w Kalifornii.

Opublikowano w Ekologia i ewolucja przyrodyprzegląd skupiał się na użytkach zielonych Kalifornijskiej Prowincji Florystycznej. Naukowcy wykorzystali obszerne dane długoterminowe do śledzenia zmian w składzie gatunkowym powiązanych ze zmianami klimatycznymi.

Dane długoterminowe rzucają światło na zmiany na użytkach zielonych

Główni autorzy, profesor nadzwyczajny Kai Zhu i doktorant Yiluan Song z Uniwersytetu Michigan, wyjaśnili, że użytki zielone reagują na zmiany klimatyczne w tempie niemal rzeczywistym.

Emerytowany profesor Richard Hobbs ze Szkoły Nauk Biologicznych UWA wniósł do badania kluczowe dane długoterminowe, gromadzone przez kilka dziesięcioleci, które wykazały, że zbiorowiska użytków zielonych przesuwają się w stronę gatunków związanych z cieplejszymi i bardziej suchymi warunkami.

Łąki w prowincji florystycznej Kalifornii
Emerytowany profesor Richard Hobbs wśród łąk w kalifornijskiej prowincji florystycznej. Źródło: Uniwersytet Australii Zachodniej

Wpływ globalnego ocieplenia na ekologię użytków zielonych

„Zmiany te zachodzą w tempie porównywalnym z tempem ocieplania i suszenia klimatu, co podkreśla szybką reakcję tych ekosystemów na zmieniające się warunki środowiskowe” – stwierdził profesor Hobbs.

W badaniu przeanalizowano 15 długoterminowych zbiorów danych o składzie społeczności z 12 badań obserwacyjnych i trzech eksperymentów dotyczących zmian globalnych oraz oszacowano nisze klimatyczne 349 gatunków na podstawie ponad 829 000 dzienników zdarzeń.

Porównanie między ekosystemami

Zmiany w kierunku gatunków przystosowanych do cieplejszego i bardziej suchego klimatu były spójne zarówno w obserwacjach, jak i eksperymentach, kontrastując z opóźnionymi reakcjami obserwowanymi w zbiorowiskach leśnych zdominowanych przez rośliny długowieczne.

Profesor Hobbs, który w latach 1982–1984 odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Stanforda, założył w tym czasie poletka doświadczalne w rezerwacie biologicznym Jasper Ridge w pobliżu uniwersytetu.

Kontynuował coroczne pobieranie próbek, latając między Australią a Kalifornią, wnosząc wkład w cenny zbiór danych obejmujący prawie cztery dekady.

W 2019 roku przekazał badania byłej studentce dr Lauren Hallett, która ukończyła studia magisterskie na UWA pod kierunkiem profesora Hobbsa, a obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Uniwersytet Oregonui kontynuowała obserwacje terenowe.

„Badanie to podkreśla znaczenie długoterminowych badań ekologicznych i kluczową rolę, jaką odgrywają w zrozumieniu i łagodzeniu skutków zmian klimatycznych” – stwierdził profesor Hobbs.

„Szybka reakcja tych ekosystemów na globalne ocieplenie stanowi odcisk palca szerszych zmian środowiskowych, których jesteśmy świadkami, a UWA jest dumna, że ​​bierze udział w tych globalnych badaniach, rozwiązując niektóre z najpilniejszych wyzwań środowiskowych naszych czasów”.

Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Użytki zielone na szybkim pasie: natychmiastowe reakcje na szybkie zmiany klimatyczne.

Odniesienie: „Gwałtowne zmiany w zbiorowiskach użytków zielonych spowodowane zmianami klimatycznymi” autorstwa Kai Zhu, Yiluan Song, Josephine C. Lesage, Justin C. Luong, James W. Bartolome, Nona R. Chiariello, Joan Dudney, Christopher B. Field, Lauren M. Hallett, Michele Hammond, Susan P. Harrison, Gray F. Hayes, Richard J. Hobbs, Karen D. Holl, Peter Hopkinson, Loralee Larios, Michael E. Loik i Laura R. Prugh, 16 października 2024 r., Ekologia i ewolucja przyrody.
DOI: 10.1038/s41559-024-02552-z



Link źródłowy