Dla emerytowanego asystenta biblioteki Pata Guntripa hit odchudzający Ozempic naprawdę zmienił życie. Próbowała wielu leków, aby kontrolować cukrzycę typu 2, ale bez powodzenia.
Ale teraz schudła ponad dwa kamienie (13 kg), a jej poziom cukru we krwi mieści się w „zdrowym” zakresie – dzięki Ozempic.
„To naprawdę cudowny lek” – mówi Pat (77 l.) mieszkająca w Scunthorpe w północnym Lincolnshire.
Po raz pierwszy pięć lat temu lekarz rodzinny przepisał jej ten lek i obecnie zjada „o połowę mniej niż zwykle, ponieważ po prostu nie czuje się tak głodna”.
W rezultacie jest prawie pewne, że Ozempic znacznie zmniejszył u babci czwórki dzieci ryzyko potencjalnie zagrażających życiu powikłań, takich jak zawał serca lub udar mózgu — dwa główne czynniki ryzyka to nadwaga i cukrzyca.
Dla emerytowanego asystenta biblioteki Pata Guntripa (77 l.) hit odchudzający Ozempic naprawdę odmienił życie
Obawia się jednak, że poprawa stanu jej zdrowia może wkrótce zostać utracona z powodu niedoborów leku, przez co wielu pacjentów z cukrzycą nie może otrzymać leku Ozempic w ramach NHS.
Co więcej, Pat została ostrzeżona, że zanim będzie mogła ponownie uzyskać do niej dostęp, może minąć koniec 2024 roku.
Zamiast tego jej pielęgniarka diabetologiczna była zajęta pozyskiwaniem zapasów podobnego leku – wykonanego z tego samego aktywnego składnika (semaglutydu) – aby zapobiec wymknięciu się spod kontroli poziomu cukru we krwi Pat.
To trochę ryzykowne: nie wiadomo, czy zareaguje na te leki tak dobrze, jak na Ozempic, a żeby mieć pewność, że nie doświadczy niemożliwych do zniesienia skutków ubocznych, należy zacząć od małej dawki. ilość ta następnie zwiększa się w ciągu tygodni lub nawet miesięcy do pełnej kwoty, co potencjalnie naraża ją na ryzyko wystąpienia w międzyczasie wysokich odczytów poziomu cukru we krwi.
To historia powtarzająca się w przychodniach lekarskich i aptekach w całym kraju, gdy pacjenci z cukrzycą mają trudności z uzyskaniem potrzebnych leków – kryzys w dużej mierze wynika z gwałtownego wzrostu popytu ze strony osób odchudzających się.
Ozempic (licencjonowany do stosowania w leczeniu cukrzycy) i jego siostrzany lek Wegovy (wyższa dawka, licencjonowana specjalnie do odchudzania) są tak popularne wśród osób, które nie chorują na cukrzycę, ale chcą stracić kilka funtów, że wzrasta liczba prywatnych sprzedaż internetowa sprawiła, że w NHS brakuje zapasów dla pacjentów, których zdrowie zależy od nich.
Novo Nordisk, duńska firma produkująca Ozempic, powiedziała Good Health, że jej fabryki działają „24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu”, aby sprostać bezprecedensowemu światowemu popytowi. Brakuje także urządzeń typu pen, służących do wstrzykiwania leku (pacjenci sami wykonują cotygodniowy zastrzyk).
Chociaż oba są lekami dostępnymi wyłącznie na receptę, uważa się, że wiele osób kupuje je w aptekach internetowych – w cenie około 175 funtów za miesięczny zapas – po wypełnieniu prostego kwestionariusza lub nawet skłamaniu na temat swojej wagi i stanu zdrowia, aby sprawiały wrażenie aby spełnić kryteria.
Ozempic i jego siostrzany lek Wegovy są tak popularne wśród osób, które nie chorują na cukrzycę, ale chcą schudnąć kilka kilogramów, że gwałtowny wzrost prywatnej sprzedaży online spowodował, że NHS zabrakło zapasów dla pacjentów, których zdrowie od nich zależy
Ozempic został zatwierdzony do stosowania w Wielkiej Brytanii w leczeniu cukrzycy od 2019 r., ponieważ wykazano, że zmniejsza skoki poziomu cukru we krwi u pacjentów, którzy nie zareagowali na inne leki.
Wegovy, któremu w 2023 r. dopuszczono zielone światło specjalnie na odchudzanie, zawiera wyższą dawkę aktywnego składnika, semaglutydu – leku hamującego apetyt, naśladującego działanie glukagonopodobnego peptydu-1, hormonu uwalnianego przez jelita po jemy, żeby dać mózgowi znać, że jesteśmy najedzeni.
Wytyczne NHS mówią, że Wegovy jest przeznaczony wyłącznie dla otyłych pacjentów, których wskaźnik masy ciała wynosi co najmniej 30, jednak jest on podawany osobom, które nie spełniają kryteriów, ale chcą schudnąć, w sposób „poza etykietą” . Może to prowadzić do większego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, ponieważ lek nie został rygorystycznie przetestowany pod kątem tego zastosowania.
W zeszłym miesiącu jeden z najstarszych lekarzy w kraju poinformował, że na oddział ratunkowy trafiali ludzie o normalnej wadze, a nawet z niedowagą, z poważnymi skutkami ubocznymi po zakupie leku przez Internet.
Chociaż ogólnie bardzo bezpieczny, Ozempic może powodować zapalenie trzustki, a także niewydolność nerek i problemy z pęcherzykiem żółciowym.
„Wiemy, że te nowe leki będą stanowić potężną część naszego arsenału leczenia otyłości, ale nie należy ich nadużywać” – powiedział na konferencji NHS w Manchesterze profesor Sir Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England, dodając: „Nie są to leki przeznaczony jako szybkie rozwiązanie dla osób chcących przygotować „ciało na plażę”.
Problemy z podażą zaczęły pojawiać się około rok temu wraz z doniesieniami, że zastrzyki odchudzające cieszą się ogromną popularnością wśród gwiazd, takich jak prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey.
Wrzawa oznaczała, że akcje NHS zaczęto przekierowywać w stronę osób – otyłych lub nie – których było stać na opłacenie ich prywatnie.
„Niedobory wynikają wyłącznie z rosnącego popytu” – mówi Sid Dajani, farmaceuta lokalny w Andover w Hampshire.
„Nie mogę nawet wyjść na drinka ani wziąć udziału w żadnej imprezie towarzyskiej, żeby ktoś nie podszedł do mnie i nie powiedział: «Możesz mi trochę przynieść?». ’
Mówi, że lekarze pierwszego kontaktu i farmaceuci muszą przestawiać pacjentów z lekiem Ozempic na inne leki z tej samej klasy – takie jak Rybelsus (semaglutyd w postaci tabletek, przyjmowany codziennie) lub Mounjaro (kolejny cotygodniowy zastrzyk).
Jednak nie zawsze jest to prosta zamiana — aby mieć pewność, że pacjenci tolerują nowy lek, być może będą musieli zacząć od najniższej możliwej dawki i ją zwiększać.
Niepokojące jest to, że niedawne badanie przeprowadzone w Australii wykazało, że niedobory mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pacjentów chorych na cukrzycę.
Organizacja charytatywna Diabetes UK wezwała do wprowadzenia zakazu przepisywania leku Ozempic i podobnych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi w związku z niedoborami dotykającymi pacjentów chorych na cukrzycę
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne przebadali 821 pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmowali lek Ozempic lub podobne leki przed i w trakcie niedoborów. Wyniki opublikowane w czerwcu w czasopiśmie Diabetes Research and Clinical Practice wykazały, że poziom cukru we krwi u nich „znacznie” wzrósł, gdy nie mogli przyjąć potrzebnych szczepionek – średnio o 0,3%.
To może wydawać się niewielkie, ale w przypadku osób zmagających się z cukrzycą jest to potencjalnie niebezpieczna ilość, mówi dr Natalie Nanayakkara, endokrynolog, która kierowała badaniem.
Powiedziała Good Health: „Potencjalne konsekwencje tego obejmują zwiększone ryzyko powikłań, w tym chorób serca, problemów z nerkami, a nawet owrzodzeń stóp i amputacji”.
Jeszcze kilka miesięcy temu zdobycie miesięcznej recepty nie mogło być dla Pat prostsze. Korzystając z aplikacji NHS na smartfony, poprosiłaby o zapas na kolejny miesiąc, a lokalny oddział Boots powiadomiłby ją, kiedy będzie gotowy.
„Potem pewnego miesiąca Boots powiedział, że nie mogą mi ich dostarczyć, bo brakuje” – mówi Pat. „Zadzwoniłem do kilku innych lokalnych aptek i udało mi się je zdobyć.
„Kilka tygodni później firma Boots zadzwoniła i poinformowała, że otrzymali dostawę, dzięki czemu udało mi się zgromadzić trochę zapasów.
„Ale to było w marcu i moje zapasy się wyczerpały. Kilka tygodni temu zadzwoniłam do 12 aptek z rzędu i żadna z nich nie miała Ozempicu.
W 2018 roku po rutynowym badaniu krwi u Pat zdiagnozowano cukrzycę typu 2. „Miałam nadwagę – niezbyt dużą, ale prawdopodobnie o kilka kamieni większą, niż powinnam”.
Początkowo przepisano jej metforminę, lek pierwszego rzutu, i zalecono zdrowsze odżywianie. Ale lek spowodował bolesne skurcze. Potem nastąpiła seria innych leków przeciwcukrzycowych, które albo nie zadziałały, albo pozostawiły u niej nieznośne skutki uboczne.
Po zastosowaniu leku Ozempic w 2019 r. Pat straciła prawie 15 procent masy ciała, a jej poziom cukru we krwi wynosi obecnie zdrowe 4,2 mmol/litr, czyli mieści się w zalecanym zakresie od czterech do sześciu.
Pat mówi: „Bardzo mnie złości, że ten niedobór wynika z leku stosowanego przez osoby odchudzające się. Dopiero w zeszłym tygodniu usłyszałem, że ktoś lokalnie kupił to prywatnie, żeby schudnąć, a nie na cukrzycę.
Barbara Knight, lat 75, z opactwa Waltham w Essex, powiedziała Good Health, że nie tylko Ozempic brakuje. Przez ostatnie dwa lata przyjmowała inny lek z tej samej grupy o nazwie Trulicity (zawierający lek dulaglutyd) na cukrzycę typu 2 i straciła więcej niż kamień. Jest również poszukiwany przez szczuplejsze osoby, gdy nie mogą ich dostać
Ozempic. „Zapasy skończyły się sześć miesięcy temu i nigdzie nie mogłam ich dostać” – mówi.
Lekarz rodzinny przepisał ją na Rybelsus. – Ale tablice są ogromne. I należy je popić jedynie małą kroplą wody. Dzięki cotygodniowemu szczepieniu było znacznie łatwiej.
Barbara Bailey, lat 75, emerytowana pracownica warsztatu samochodowego z Gosport w Hampshire, od kilku lat zażywa Trulicity po tym, jak jej odczyty poziomu cukru we krwi – które utrzymywano pod kontrolą za pomocą leków takich jak metformina – nagle zaczęły rosnąć.
„Waga po prostu spadła – z 15½ do 12½ w ciągu kilku lat – a także spadł mi poziom cukru we krwi” – mówi.
„Ale teraz w mojej lokalnej aptece nie ma żadnego dostępnego leku. Tymczasem inni lokalni aptekarze reklamują zastrzyki w cenie 149 funtów, dostępne prywatnie i mające na celu utratę wagi.
— To ten sam narkotyk. Ktoś musi wkroczyć i to powstrzymać, ponieważ zdrowie ludzi jest zagrożone”.
Organizacja charytatywna Diabetes UK wezwała do wprowadzenia zakazu przepisywania leku Ozempic i podobnych leków poza wskazaniami rejestracyjnymi w związku z niedoborami dotykającymi pacjentów chorych na cukrzycę.
Wasim Hanif, profesor diabetologii i endokrynologii w University Hospital Birmingham, powiedział Good Health: „To kompletna katastrofa dla pacjentów z cukrzycą. Wielu udaje się wszędzie, próbując zdobyć Ozempic, a tymczasem ich poziom cukru we krwi jest wszędzie.
Organizacja Diabetes UK nalega, aby pacjenci dotknięci kryzysem skontaktowali się ze swoją przychodnią lekarską w celu sprawdzenia, czy istnieje możliwość zmiany leku na inny. Przestrzega także przed kupowaniem leku Ozempic lub podobnych leków w Internecie, ostrzegając, że „istnieje ryzyko, że lek może nie być tym, za co się podaje”.
Wściekły Pat Guntrip podsumowuje to, co czuje obecnie wielu pacjentów z cukrzycą. „Powinnam dostać leki, których potrzebuję” – mówi.
Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej powiedział: „Nasze wytyczne są jasne – leki te są dopuszczone wyłącznie do leczenia cukrzycy typu 2 i powinny być stosowane wyłącznie w tym celu, a nie rutynowo przepisywane w celu utraty wagi. Współpracujemy z przemysłem, aby rozwiązać te problemy z globalnymi dostawami.
Czy wiedziałeś?
Z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie eGastroenterology wynika, że nie tylko płuca i oddech są narażone na zanieczyszczenia powietrza. Drobne cząsteczki powietrza zwane PM2,5 mogą również uszkadzać układ trawienny, w tym wątrobę, trzustkę i jelita.
Naukowcy z Wayne State University School of Medicine w USA odkryli, że PM2,5 wywołuje reakcję stresową w komórkach układu trawiennego, zakłócając drobne struktury w komórce, takie jak mitochondria („bateria” komórki), co z kolei tworzy reakcja łańcuchowa, która może prowadzić do stanu zapalnego i choroby.
Zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na płuca i oddech. Drobne cząsteczki powietrza zwane PM2,5 mogą również uszkodzić układ trawienny