Strona główna nauka/tech Który lek rozbijający skrzepy zapewnia lepszą regenerację po udarze? Tenekteplaza kontra Alteplaza

Który lek rozbijający skrzepy zapewnia lepszą regenerację po udarze? Tenekteplaza kontra Alteplaza

8
0


Miażdżyca płytki nazębnej naczyń krwionośnych
Ostatnie odkrycia sugerują, że tenekteplaza jest skuteczniejsza niż alteplaza w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu, co prowadzi do lepszych wyników w powrocie do zdrowia. Daje większą szansę na doskonały powrót do zdrowia i mniejszą niepełnosprawność, co czyni ją preferowaną opcją leczenia.

Tenekteplaza jest skuteczniejsza od alteplazy w rekonwalescencji po udarze, oferując lepsze wyniki w zakresie zmniejszania niepełnosprawności i poprawy jakości powrotu do zdrowia.

Osoby z udarem niedokrwiennym, najczęstszym typem spowodowanym zablokowaniem przepływu krwi do mózgu, mogą odnieść większe korzyści ze stosowania leku tenekteplaza w porównaniu z alteplazą. Metaanaliza opublikowana w internetowym wydaniu czasopisma z 16 października 2024 r Neurologiaczasopismo medyczne Amerykańskiej Akademii Neurologii, sugeruje, że tenekteplaza zwiększa szanse na doskonały powrót do zdrowia i zmniejsza niepełnosprawność trzy miesiące po udarze lepiej niż alteplaza, chociaż oba leki oferują podobne szanse na dobry powrót do zdrowia.

Obecnie alteplaza jest jedynym lekiem rozbijającym skrzepy zatwierdzonym przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia udarów niedokrwiennych mózgu. Tenekteplaza, choć nowsza i niezatwierdzona przez FDA do leczenia udarów niedokrwiennych w USA, została dopuszczona do tego stosowania w Europie. W USA jest oficjalnie zatwierdzony do leczenia zakrzepów w tętnicach wieńcowych, ale w niektórych ośrodkach udarowych stosuje się go również niezgodnie z zaleceniami w leczeniu udarów niedokrwiennych mózgu.

Spostrzeżenia z badania dotyczące tenekteplazy w porównaniu z alteplazą

„Kiedy dana osoba ma udar niedokrwienny, można ją leczyć tenekteplazą lub alteplazą” – powiedział autor badania Georgios Tsivgoulis, lekarz medycyny, doktor nauk medycznych, magisterium z Narodowego Uniwersytetu Kapodistrian w Atenach w Grecji oraz członek Amerykańskiej Akademii Neurologii . „Chociaż leczenie którymkolwiek lekiem zwiększa szanse na dobry powrót do zdrowia po udarze, odkryliśmy, że w przypadku osób, którym podano tenekteplazę, prawdopodobieństwo doskonałego powrotu do zdrowia było większe”.

Na potrzeby metaanalizy naukowcy dokonali przeglądu 11 badań, w których porównywano bezpieczeństwo i skuteczność leczenia tenekteplazą lub alteplazą w ciągu czterech i pół godziny po udarze. W badaniach tych 3788 osób leczono tenekteplazą, a 3757 osób leczono alteplazą.

Porównanie wyników odzyskiwania za pomocą tenekteplazy i alteplazy

Naukowcy sprawdzili powrót uczestników do zdrowia po trzech miesiącach. Zastosowali skalę z wynikiem od zera do sześciu, gdzie zero oznacza brak objawów, a sześć oznacza śmierć. Doskonały powrót do zdrowia zdefiniowano jako wynik od zera do jednego, gdzie jeden oznacza brak znaczącej niepełnosprawności pomimo pewnych objawów. Dobry powrót do zdrowia zdefiniowano jako wynik od zera do dwóch, gdzie dwa oznaczają lekką niepełnosprawność, gdy ktoś nie jest w stanie wykonać wszystkich poprzednich zadań, ale może zająć się sobą bez pomocy. Zmniejszoną niepełnosprawność zdefiniowano jako spadek o jeden lub więcej punktów w skali po trzech miesiącach.

Naukowcy odkryli, że u osób, którym podano tenekteplazę, prawdopodobieństwo doskonałego wyzdrowienia było o 5% większe w porównaniu z osobami, którym podano alteplazę, a także o 10% większe prawdopodobieństwo zmniejszenia niepełnosprawności w trzy miesiące po udarze. Szanse na dobry powrót do zdrowia były podobne w obu grupach.

Uwagi końcowe na temat leków stosowanych w leczeniu udaru

„Nasza metaanaliza pokazuje, że choć oba leki mają podobne bezpieczeństwo i zwiększają szanse na dobry powrót do zdrowia po udarze, tenekteplaza ma przewagę nad alteplazą, zapewniając większe szanse na doskonały powrót do zdrowia i mniejszą niepełnosprawność” – stwierdził Tsivgoulis. „Nasze odkrycia potwierdzają stosowanie tenekteplazy zamiast alteplazy w leczeniu osób z udarem niedokrwiennym mózgu”.

Ograniczeniem metaanalizy było to, że chociaż obejmowała wszystkie dostępne randomizowane, kontrolowane badania kliniczne dotyczące tenekteplazy i alteplazy, trzy z 11 badań zostały zaprezentowane na konferencjach naukowych, ale nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie naukowym.

Referencja: 16 października 2024 r., Neurologia.



Link źródłowy