Strona główna nauka/tech Kto ratuje astronautów, gdy pojawia się niebezpieczeństwo? Poznaj zespół ratunkowy NASA

Kto ratuje astronautów, gdy pojawia się niebezpieczeństwo? Poznaj zespół ratunkowy NASA

14
0


Demonstracja awaryjna Artemis w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego
Zespoły w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie ćwiczą procedury awaryjnej ucieczki lub wyjścia w ramach misji Artemis podczas serii testów weryfikacji i walidacji zintegrowanego systemu na Launch Pad 39B w dniu 13 sierpnia 2024 r. Członkowie załogi zamykającej, zespołu ratunkowego na lądowisku i zespołu eksploracyjnego Program Systemów Naziemnych – który sprawdzał się także jako astronauci – ćwiczył proces wchodzenia do i z koszy ewakuacyjnych. Źródło: NASA/Kim Shiflett

NASAZespół Pad Rescue w Kennedy Space Center, utworzony od czasu programu Apollo, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa załogi podczas sytuacji awaryjnych na platformie startowej.

Wyposażony w specjalistyczne pojazdy i przeszkolony w zakresie unikalnych operacji ratowniczych, zespół ten wspiera różne misje, ucząc się konkretnych statków kosmicznych, kombinezonów i procedur awaryjnych. Ich ostatnie przygotowania do misji Artemis II obejmują wszechstronne szkolenie w zakresie postępowania w przypadku potencjalnych sytuacji awaryjnych na platformie startowej.

Zespół ratunkowy Pad w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego

Jeśli podczas odliczania do startu na platformie startowej wydarzy się coś awaryjnego, w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego mogą wezwać specjalny zespół inżynierów – zespół Pad Rescue.

Zespół NASA Pad Rescue w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie, przeszkolony w zakresie szybkiego ratowania personelu na platformie startowej i zapewnienia mu bezpiecznego miejsca w przypadku mało prawdopodobnej sytuacji awaryjnej, działa od czasu programu Apollo. Dziś pomagają w misjach załogowych startujących z kompleksu startowego 39A i B, a także kompleksu startowego Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

Demonstracja awaryjnego wyjścia Artemis NASA
Zespoły w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na Florydzie ćwiczą procedury awaryjnej ucieczki lub wyjścia misji Artemis podczas serii testów weryfikacji i walidacji zintegrowanego systemu na platformie Launch Pad 39B, 12 sierpnia 2024 r. Źródło: NASA/Frank Michaux

Bohaterowie na platformie startowej

Zespół Pad Rescue, stacjonujący w odpornych na miny pojazdach chronionych przed zasadzkami (MRAP), stoi w pobliżu wyrzutni, aby pomóc w każdej sytuacji awaryjnej wymagającej szybkiego opuszczenia wyrzutni przez personel. W razie potrzeby udają się na lądowisko i dzielą na dwa oddzielne zespoły – jeden, który kieruje się na wieżę startową, aby pomóc personelowi, i drugi, który stacjonuje na obwodzie lądowiska, gdy załogi schodzą przez system ewakuacyjny lub ewakuacyjny. Gdy wszyscy znajdą się na ziemi i wewnątrz MRAPów, Pad Rescue zawiezie zespoły do ​​jednego z miejsc segregacji w Kennedy.

To rycerze lotów kosmicznych w lśniącej zbroi. Tyle że zamiast ratować załogę przed ziejącym ogniem smokiem, robi to z w pełni załadowanej rakiety wielkości drapacza chmur, która przygotowuje się do startu.

„Pad Rescue nie będzie walczyć z pożarami ani rozwiązywać problemów. Jest to operacja wyrwania i chwycenia. Udajemy się tam, aby pomóc ludziom i wydostać ich tak szybko, jak to możliwe”.

Christopher Young, szef ochrony przeciwpożarowej NASA Kennedy i kierownik operacyjny programu ratunkowego

Szkolenie dostosowane do różnorodnych misji

Zespół składa się z około 25 strażaków i funkcjonariuszy straży pożarnej, a do każdej misji przydzielonych jest 10 ratowników lądowych. Ponieważ zespół wspiera szeroką gamę startów – Artemis, program Commercial Crew i niektóre starty prywatnych załóg komercyjnych – część ich szkolenia wymaga poznania różnic między platformami startowymi, systemami awaryjnego wyjścia, statkiem kosmicznym, a nawet skafandrami kosmicznymi.

„Sam właz może być bardzo skomplikowany” – powiedział Dylan Reid, kierownik programu Pad Rescue. „Siedzenia są inne. Kombinezony są zupełnie inne i połączenia w kombinezonach są inne. W miarę jak rozszerzamy Pad Rescue, aby obsługiwał różne programy, nasze zespoły przejmują wszystkie wysoce techniczne i różnorodne potrzeby”.

Przygotowania do Misji Artemis II

Kiedy zespół startowy wysłał czerwona załoga podczas Artemis I rozpoczynam odliczanie, aby pomóc naprawić wyciek wodoru, zespół Pad Rescue był w pobliżu, aby pomóc, gdyby coś poszło nie tak. Teraz, gdy zespoły trenują do Artemis II – pierwszej załogowej misji Artemis – uczą się wszystkich nowych funkcji w Launch Complex 39B, które wiążą się z obecnością astronautów na pokładzie.

Obejmuje to naukę systemu ewakuacyjnego Artemis. Przed wypuszczeniem Artemis II zespół Pad Rescue – wraz z innymi zespołami, takimi jak Eksploracyjne systemy naziemne (EGS) Program odpowiedzialny za uruchomienie misji Artemis oraz załoga końcowa odpowiedzialna za pomoc astronautom w przedostaniu się do statku kosmicznego Orion – zostaną dokładnie przeszkoleni w zakresie wszelkich procedur awaryjnych, które mogą wystąpić podczas odliczania do startu.

Ostatnie szkolenie przed Artemisem II obejmowało przećwiczenie kilku sytuacji awaryjnego wyjścia, takich jak pomoc w zamknięciu i symulowanej załodze lotniczej w opuszczeniu wieży startowej po wystąpieniu symulowanego wycieku wodoru podczas odliczania do startu.

„To poczucie dumy dla nas wszystkich, którzy jesteśmy w tym zespole. Zgłaszają się i zgłaszają się na ochotnika, aby wziąć w tym udział. Współpraca z EGS, Commercial Crew Program i innymi komercyjnymi firmami kosmicznymi sprawia, że ​​czuję się naprawdę zaangażowany w program kosmiczny. To jedyna w swoim rodzaju ekipa ratownicza.”

Christopher Young, szef ochrony przeciwpożarowej NASA Kennedy i kierownik operacyjny programu ratunkowego

Nadchodząca misja Artemis II

Artemida II wyśle ​​​​czterech astronautów – dowódcę Reida Wisemana, pilota Victora Glovera oraz specjalistów ds. misji Christinę Koch i Jeremy’ego Hansena z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej – wokół Księżyca na drodze NASA mającej na celu ustanowienie długoterminowej obecności na powierzchni Księżyca w celu nauki i eksploracji poprzez Artemidę. Podczas 10-dniowego lotu przetestowane zostaną podstawowe możliwości NASA w zakresie eksploracji głębokiego kosmosu SLS Rakieta (Space Launch System), statek kosmiczny Orion, po raz pierwszy z astronautami.



Link źródłowy