Strona główna nauka/tech Kryształy czasoprzestrzenne uwalniają nową władzę nad światłem

Kryształy czasoprzestrzenne uwalniają nową władzę nad światłem

12
0


Fotoniczne kryształy czasu mogą kontrolować światło
Interakcje między światłem a materią można lepiej wykorzystać za pomocą fotonicznych kryształów czasoprzestrzeni. Źródło: Xuchen Wang / Uniwersytet Aalto

Fotoniczne kryształy czasoprzestrzeni zwiększają interakcję i wzmocnienie światła, oferując nowe zastosowania w optycznym przetwarzaniu informacji.

Fotoniczne kryształy czasoprzestrzeni to zaawansowane materiały zaprojektowane w celu zwiększenia wydajności i efektywności technologii, takich jak komunikacja bezprzewodowa i lasery. Kryształy te mają unikalną strukturę, która jest okresowo ułożona w trzech wymiarach przestrzennych, a także zmienia się w czasie, umożliwiając precyzyjną kontrolę zachowania światła. Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) we współpracy z Uniwersytetem Aalto, Uniwersytetem Wschodniej Finlandii i Uniwersytetem Inżynierskim w Harbin w Chinach pokazali, w jaki sposób te czterowymiarowe materiały można zastosować w rzeczywistych technologiach. Ich ustalenia zostały opublikowane w Fotonika Przyrody.

Fotoniczne kryształy czasu

Fotoniczne kryształy czasu to materiały o spójnej strukturze w przestrzeni, ale właściwościach, które zmieniają się okresowo w czasie. Ta zmienność czasowa umożliwia modulowanie i wzmacnianie składu widmowego światła, co czyni je cennymi dla optycznego przetwarzania informacji.

„Daje nam to nowe stopnie swobody, ale stwarza także wiele wyzwań” – wyjaśnił profesor Carsten Rockstuhl z Instytutu Teoretycznej Fizyki Ciała Stałego i Instytutu Nanotechnologii KIT. „To badanie toruje drogę do wykorzystania tych materiałów w systemach przetwarzania informacji, które mogą wykorzystywać i wzmacniać światło o dowolnej częstotliwości”.

Krok bliżej czterowymiarowych kryształów fotonicznych

Kluczowym parametrem fotonicznego kryształu czasu jest jego pasmo wzbronione w przestrzeni pędu. Pęd jest miarą kierunku, w którym rozchodzi się światło. Pasmo wzbronione określa kierunek, w którym światło musi się rozchodzić, aby zostało wzmocnione; im szerszy pasmo wzbronione, tym większe wzmocnienie.

„Wcześniej musieliśmy zintensyfikować okresowe zmiany właściwości materiału, takich jak współczynnik załamania światła, aby uzyskać szerokie pasmo wzbronione. Tylko wtedy światło będzie w ogóle możliwe do wzmocnienia” – wyjaśnia Puneet Garg, jeden z dwóch głównych autorów badania. „Ponieważ możliwości tego są ograniczone w przypadku większości materiałów, jest to duże wyzwanie”.

Postęp w materiałach optycznych za pomocą kryształów czasoprzestrzennych

Rozwiązanie badaczy polegało na połączeniu fotonicznych kryształów czasu z dodatkową strukturą przestrzenną. Stworzyli „fotoniczne kryształy czasoprzestrzeni”, integrując fotoniczne kryształy czasu wykonane z krzemowych kulek, które „łapią” i zatrzymują światło dłużej niż było to wcześniej możliwe. Światło wtedy znacznie lepiej reaguje na okresowe zmiany właściwości materiału.

„Mówimy o rezonansach, które intensyfikują interakcje między światłem a materią” – powiedział Xuchen Wang, drugi główny autor. „W tak optymalnie dostrojonych systemach pasmo wzbronione rozciąga się na prawie całą przestrzeń pędu, co oznacza, że ​​światło może zostać wzmocnione niezależnie od kierunku jego propagacji. Może to być kluczowy brakujący krok na drodze do praktycznego zastosowania takich nowatorskich materiałów optycznych”.

Potencjał i zastosowania innowacji fotonicznych

„Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem w materiałach fotonicznych i nie możemy się doczekać długoterminowych skutków naszych badań. Teraz można wykorzystać ogromny potencjał badań nad nowoczesnymi materiałami optycznymi” – powiedział Rockstuhl. „Pomysł nie ogranicza się do optyki i fotoniki; można je zastosować w różnych układach fizycznych i może zainspirować nowe badania w innych dziedzinach”.

Odniesienie: „Rozszerzanie pasm wzbronionych pędu w kryształach czasu fotonicznego poprzez rezonanse” autorstwa X. Wanga, P. Garga, MS Mirmoosa, AG Lamprianidisa, C. Rockstuhl i VS Asadchy, 12 listopada 2024 r., Fotonika Przyrody.
DOI: 10.1038/s41566-024-01563-3

Ten projekt badawczy został zrealizowany w Centrum Badań Wspólnych „Zjawiska falowe: analiza i numeryka”, finansowanym przez Niemiecką Fundację Badawczą (DFG) i jest osadzony w obszarze badań informacyjnych Stowarzyszenia Helmholtza.



Link źródłowy