Strona główna Biznes Kredyt UE dla Ukrainy najprawdopodobniej utknął w martwym punkcie do czasu wyborów...

Kredyt UE dla Ukrainy najprawdopodobniej utknął w martwym punkcie do czasu wyborów w USA – Euractiv

42
0


Podczas gdy państwa członkowskie UE starają się zapewnić Ukrainie pożyczkę w wysokości 35 miliardów euro do końca roku, Węgry na wtorkowym (8 października) posiedzeniu ministrów finansów UE ogłosiły, że wstrzymają się do czasu wyborów prezydenckich w USA w listopadzie.

„Uważamy, że tę kwestię – przedłużenia rosyjskich sankcji – należy rozstrzygnąć po wyborach w USA. Takie było stanowisko Węgier” – powiedział dziennikarzom węgierski minister finansów Mihály Varga po spotkaniu ministrów finansów UE w Luksemburgu we wtorek (8 października) ).

Wyjaśniając stanowisko Budapesztu, Varga stwierdził, że obaj kandydaci w wyścigu o urząd prezydenta USA mają zasadniczo odmienne poglądy na temat tego, jak wspierać Ukrainę w przyszłości i że Europejczycy powinni poczekać na wyniki wyborów, aby zobaczyć, jaki kurs przyjmie Waszyngton.

Kandydatka Demokratów na prezydenta USA i urzędująca wiceprezydent Kamala Harris wielokrotnie wyrażała: „niezachwiany„wsparcie Kijowa na szlaku kampanii.

Z kolei amerykański kandydat republikanów Donald Trump powiedział, że jeśli zostanie ponownie wybrany, zakończy wojnę w „pewnego dnia”, zmuszając prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do zawarcia porozumienia pokojowego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Musimy zobaczyć, w jakim kierunku zmierza przyszła administracja USA [on] tę kwestię” – powiedział Varga.

„Widać wybory prezydenckie i kampanię kandydatów: są dwie zupełnie różne drogi rozwiązania tego problemu – jedna w kierunku pokoju, druga [the other] kontynuować wojnę” – dodał.

Uwagi Vargi pojawiły się po dyskusji ministrów finansów UE na temat unijnego planu udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 35 miliardów euro na mocy tymczasowego porozumienia politycznego osiągniętego w czerwcu przez grupę G7.

Początkowym zamiarem było wspólne przekazanie Ukrainie 50 miliardów dolarów (45 miliardów euro) – przy czym UE i Stany Zjednoczone miały przekazać po 18 miliardów euro, zaś Wielka Brytania, Kanada i Japonia łącznie przekazały po 9 miliardów euro. poparte przyszłymi nadzwyczajnymi zyskami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

W ostatnich miesiącach plan utknął w martwym punkcie z powodu rozmów technicznych między urzędnikami UE i USA.

Aby w pełni zabezpieczyć transakcję, Waszyngton zwrócił się do europejskich sojuszników o zapewnienie gwarancji, że aktywa pozostaną zamrożone do czasu wypłacenia przez Rosję reparacji.

Aby tak się stało, UE musiałaby zapewnić dłuższy okres obowiązywania swojego systemu sankcji wobec Rosji, który obecnie jest odnawiany co sześć miesięcy za jednomyślną zgodą wszystkich państw członkowskich – jest to zmiana, którą Węgry dotychczas blokowały.

W przemówieniu po spotkaniu ministrów finansów UE w Luksemburgu komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że stolice UE ogólnie wyraziły „zdecydowane poparcie” dla wydłużenia „okresu przeniesienia” sankcji wobec Rosji z sześciu miesięcy do trzech lat.

Jednak proponowanemu mechanizmowi przedłużenia stanowczo sprzeciwiał się także premier Węgier Viktor Orbán.

Gentiloni potwierdził także, że kilku ministrów finansów UE zgłosiło zastrzeżenia „polityczne” do wyrażenia zgody na pakiet pomocowy dla Ukrainy bez przedłużania okresu refinansowania.

„Jest bardzo jasne, że dla nich zmiana systemu sankcji jest obecnie warunkiem uczestnictwa [in] operacja [and] przekazując swój wkład” – powiedział Gentiloni.

„Kilku ministrów podkreśliło również, że (…) sprawiedliwy podział obciążeń, obejmujący wszystkie kraje G7 i oczywiście Stany Zjednoczone, jest również czymś ważnym, co należy zapewnić wszystkich [that] inicjatywa ta jest właściwą inicjatywą” – dodał.

Oczekuje się, że ambasadorowie UE będą dalej omawiać szczegóły techniczne planu w środę.

[Edited by Daniel Eck]





Link źródłowy