Strona główna nauka/tech Kosmiczny teleskop NASA do polowania na asteroidy został wyłączony po 10 latach

Kosmiczny teleskop NASA do polowania na asteroidy został wyłączony po 10 latach

23
0


Statek kosmiczny WISE NEOWISE

Koncepcja artysty przedstawia statek kosmiczny NEOWISE na orbicie wokół Ziemi. Wysłana w 2009 roku w celu badania całego nieba w podczerwieni, sonda przyjęła bardziej wyspecjalizowaną rolę w 2014 roku, kiedy została reaktywowana w celu badania asteroid i komet znajdujących się w pobliżu Ziemi. Źródło: NASA/JPL-Caltech

NEOWISE, NASAmisja poświęcona śledzeniu obiektów bliskich Ziemi została wycofana ze służby po ponad dziesięciu latach służby. Kosmiczny teleskop na podczerwień przekazał Ziemię ostateczne dane przed zespołem projektowym o godz JPL wysłał polecenie, które wyłączyło jego nadajnik.

Misja, która przeszła z WISE po udanym przeglądzie całego nieba w podczerwieni, znacząco przyczyniła się do zrozumienia zagrożeń kosmicznych. NEOWISE pomógł w przygotowaniu podwalin dla nadchodzącego narzędzia NEO Surveyor, którego wystrzelenie zaplanowano na 2027 r., zwiększającego globalne możliwości obrony planetarnej.

Zakończenie misji: wyłączenie nadajnika NEOWISE

Inżynierowie biorący udział w misji NASA NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) nakazali statkowi kosmicznemu po raz ostatni wyłączyć nadajnik w czwartek. W ten sposób zakończyła się ponad 10-letnia misja obrony planetarnej polegająca na poszukiwaniu asteroid i komet, w tym tych, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.

Ostateczne polecenie zostało wysłane z Centrum Operacyjnego Misji na Orbicie Ziemi w Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA w południowej Kalifornii, w obecności byłych i obecnych członków misji oraz urzędników z centrali agencji w Waszyngtonie. Następnie satelitarny system śledzenia i przekazywania danych NASA przekazał sygnał do NEOWISE, wyłączając statek kosmiczny z eksploatacji. Jak wcześniej poinformowała NASA, badanie naukowe statku kosmicznego zakończyło się 31 lipca, a wszystkie pozostałe dane naukowe zostały pobrane ze statku kosmicznego.

Zobacz, jak 8 sierpnia w Jet Propulsion Laboratory NASA w południowej Kalifornii członkowie misji NEOWISE i WISE świętują wycofanie statku kosmicznego z eksploatacji. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Świętujemy osiągnięcia NEOWISE

„Misja NEOWISE była historią niezwykłego sukcesu, ponieważ pomogła nam lepiej zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie poprzez śledzenie asteroid i komet, które mogą być niebezpieczne dla nas na Ziemi” – powiedziała Nicola Fox, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Naukowych w siedzibie NASA. „Chociaż jest nam smutno, że ta odważna misja dobiega końca, jesteśmy podekscytowani przyszłymi odkryciami naukowymi, jakie otworzyła, kładąc podwaliny pod teleskop obrony planetarnej nowej generacji”.

NASA zakończyła misję, ponieważ NEOWISE wkrótce spadnie zbyt nisko na swojej orbicie wokół Ziemi, aby zapewnić użyteczne dane naukowe. Wzrost aktywności słonecznej podgrzewa górne warstwy atmosfery, powodując jej rozszerzanie i tworząc opór dla statku kosmicznego, który nie ma układu napędowego utrzymującego go na orbicie. Oczekuje się, że obecnie wycofany ze służby NEOWISE bezpiecznie spłonie w atmosferze naszej planety pod koniec 2024 roku.

Dziedzictwo operacyjne NEOWISE

W trakcie swojej działalności teleskop do badań w podczerwieni przekroczył cele naukowe nie w przypadku jednej, ale dwóch misji, zaczynając od MĄDRY (Misja Wide-field Infrared Survey Explorer). Zarządzany przez JPL, WISE wystartował w grudniu 2009 roku z siedmiomiesięczną misją mającą na celu przeskanowanie całego nieba w podczerwieni. Do lipca 2010 r. WISE osiągnęło to ze znacznie większą czułością niż poprzednie badania. Kilka miesięcy później w teleskopie zabrakło chłodziwa, które zapobiegało zakłóceniom ciepła wytwarzanego przez sondę w obserwacjach w podczerwieni. (Niewidoczne dla ludzkiego oka, długości fal podczerwonych są powiązane z ciepłem.)

Misja NEOWISE, należący do NASA teleskop kosmiczny do polowania na asteroidy, odchodzi na emeryturę po ponad dziesięciu latach odkrywania, śledzenia i charakteryzowania obiektów bliskich Ziemi (NEO) — asteroid i komet zbliżających się do orbity Ziemi. Źródło: NASA/JPL-Caltech

NASA przedłużyła misję pod nazwą NEOWISE do lutego 2011 r., aby zakończyć przegląd planetoid pasa głównego, po czym sonda została wprowadzona w stan hibernacji. Analiza tych danych wykazała, że ​​chociaż brak chłodziwa oznaczał, że teleskop kosmiczny nie mógł już obserwować najsłabszych obiektów w podczerwieni we Wszechświecie, to nadal mógł dokonywać precyzyjnych obserwacji asteroid i komet, które generują silny sygnał w podczerwieni w wyniku ogrzewania przez Słońce podróżują obok naszej planety.

NASA wybudziła teleskop ze stanu hibernacji w 2013 r. w ramach programu obserwacji obiektów bliskich Ziemi, będącego prekursorem Biura Koordynacji Obrony Planetarnej tej agencji, aby kontynuować badanie asteroid i komet NEOWISE w dążeniu do obrony planetarnej.

Perspektywy na przyszłość: Geodeta NEO i nie tylko

„Misja NEOWISE odegrała kluczową rolę w naszych poszukiwaniach mapowania nieba i zrozumienia środowiska bliskiego Ziemi. Ogromna liczba odkryć poszerzyła naszą wiedzę o asteroidach i kometach, jednocześnie wzmacniając obronę planetarną naszego narodu” – powiedziała Laurie Leshin, dyrektor NASA JPL. „Żegnając NEOWISE, świętujemy także stojący za nim zespół za jego imponujące osiągnięcia”.

Kometa C/2020 F3 NEOWISE

Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) na niebie przed świtem 9 lipca 2020 r. nad Deer Valley w stanie Utah. Źródło: NASA

Wielokrotnie obserwując niebo z niskiej orbity okołoziemskiej, w ramach projektu NEOWISE stworzono mapy całego nieba zawierające 1,45 miliona pomiarów w podczerwieni ponad 44 000 obiektów Układu Słonecznego. Spośród ponad 3000 wykrytych obiektów bliskich Ziemi 215 zostało po raz pierwszy dostrzeżonych przez NEOWISE. Misja odkryła także 25 nowych komet, w tym słynną kometę C/2020 F3 NEOWISE, która przeleciała po nocnym niebie latem 2020 roku.

Oprócz pozostawienia skarbnicy danych naukowych, sonda pomogła w opracowaniu pierwszego kosmicznego teleskopu na podczerwień NASA, zaprojektowanego specjalnie do wykrywania obiektów bliskich Ziemi: NEO Surveyor.

Geodeta NEO

Ilustracja przedstawiająca misję NEO Surveyor mającą na celu odkrycie i scharakteryzowanie większości potencjalnie niebezpiecznych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi. Źródło: NASA/JPL-Caltech

„Misja NEOWISE dostarczyła unikalny, długotrwały zestaw danych dotyczących nieba w podczerwieni, który będzie wykorzystywany przez naukowców przez nadchodzące dziesięciolecia” – powiedziała Amy Mainzer, główna badaczka zarówno NEOWISE, jak i NEO Surveyor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles . „Ale jego dodatkowym dziedzictwem jest to, że pomógł położyć podwaliny pod kolejny kosmiczny teleskop na podczerwień NASA do obrony planetarnej.”

Zarządzany również przez JPL, NEO Surveyor będzie wyszukiwał niektóre z najtrudniejszych do znalezienia obiektów bliskich Ziemi, takich jak ciemne asteroidy i komety, które nie odbijają zbyt wiele światła widzialnego, a także obiekty zbliżające się do Ziemi z kierunku Słoneczny. Kosmiczny teleskop na podczerwień nowej generacji znacznie zwiększy możliwości międzynarodowej społeczności zajmującej się obroną planetarną, co obejmuje badania naziemne finansowane przez NASA. Budowa NEO Surveyor jest już na zaawansowanym etapie, a data premiery wyznaczona jest nie wcześniej niż w 2027 roku.

Więcej informacji o misji

NEOWISE i NEO Surveyor to kluczowe misje NASA współpracujące z Biurem Koordynacji Obrony Planetarnej tej agencji, których celem jest ochrona Ziemi przed potencjalnymi zagrożeniami kosmicznymi. NEOWISE, zarządzany przez Laboratorium Napędów Odrzutowych (JPL) NASA i przy udziale takich podmiotów jak Space Dynamics Laboratory i BAE Systems, spędził ponad dziesięć lat na skanowaniu nieba w celu śledzenia i charakteryzowania obiektów bliskich Ziemi (NEO). Misja ta, wraz z jej przyszłym następcą, NEO Surveyor, odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu celu NASA wyznaczonego w ustawie NASA Authorization Act z 2005 r., polegającego na zidentyfikowaniu i opisaniu co najmniej 90% NEO większych niż 150 metrów, które mogą niebezpiecznie zbliżyć się do Ziemi .

Bazując na dziedzictwie NEOWISE, misja NEO Surveyor przygotowuje się do dalszego zwiększania naszych możliwości wykrywania i monitorowania tych obiektów kosmicznych. Dzięki zaawansowanej technologii i solidnemu zespołowi NEO Surveyor skoncentruje się na śledzeniu trudnych do wykrycia NEO, w tym tych, które zbliżają się od strony Słońca, dostarczając kluczowych danych w celu ochrony naszej planety przed potencjalnymi uderzeniami. Rozwój tych misji i zarządzanie nimi odzwierciedlają wspólne wysiłki różnych zespołów badawczych i inżynieryjnych w całym kraju, podkreślając charakter współpracy i wysoką stawkę obrony planetarnej.





Link źródłowy