Strona główna Biznes Korea Południowa stawia na państwowy kapitał wysokiego ryzyka, aby utrzymać przewagę –...

Korea Południowa stawia na państwowy kapitał wysokiego ryzyka, aby utrzymać przewagę – Euractiv

55
0


Opierając się na swoim doświadczeniu w zakresie rozwoju przemysłowego kierowanego przez rząd, Korea Południowa wykorzystuje bezpośrednie fundusze rządowe do wspierania inwestycji kapitału wysokiego ryzyka, powiedzieli Euractiv lokalni badacze i zainteresowane strony.

Na pierwszy rzut oka w Korei Południowej królują firmy prywatne. Fantazyjne marki reklamują się na ogromnych, efektownych billboardach na ulicach Seulu, a odwiedzający nie mogą odwrócić głowy, nie widząc budynku należącego albo do Hyundaia, albo do innej dużej południowokoreańskiej korporacji zwanej czebolami.

Nawet wiele czołowych drużyn sportowych w kraju jest bezpośrednio własnością korporacji. Na przykład producent elektroniki użytkowej LG w zeszłym tygodniu wygrał koreańskie mistrzostwa w baseballu.

Jednak dominacja prywatnych korporacji w koreańskim życiu publicznym przeczy aktywnej roli państwa w rozwoju gospodarczym i przemysłowym Korei.

Rozwój przemysłowy kierowany przez państwo

Od lat 60. XX wieku, kiedy rząd koreański zaczął rozwijać przemysł w oparciu o plany pięcioletnie, z których wiele opracowano podczas 24-letniej dyktatury wojskowej, państwo popychało rozwój gospodarczy do przodu.

„Rząd finansował wszystkie firmy czebolowe” – powiedział Euractiv Sung Soo (Eric) Kim, adiunkt w Szkole Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Hanyang i dyrektor generalny firmy zarządzającej danymi.

Yong Jun Baek, badacz w Koreańskim Narodowym Instytucie Zielonych Technologii, podsumował sytuację dla dziennikarzy w zeszłym tygodniu w Seulu: „Rozwój Korei jest w bardzo, bardzo dużym stopniu napędzany przez państwo”

„Do rządu należało wyznaczanie kamieni milowych, strategii i wspieranie firm w realizacji tej strategii” – powiedział. „Tak rozwinął się nasz kraj i myślę, że historyczna ścieżka po prostu trwa”.

Według Sung Soo Kima przyczyny tak silnego zaangażowania rządu mają podłoże historyczne.

„Istniała potrzeba wsparcia przemysłu i napędzania wzrostu gospodarczego przez rząd, przede wszystkim dlatego, że musieliśmy rozwijać nasz kraj, ale oczywiście pomogła konkurencja między Południem a Północą” – powiedział.

„Należało udowodnić, że jesteśmy lepszym systemem”.

Kapitał wysokiego ryzyka kierowany przez państwo

Obecnie ten model kierowany przez państwo jest również wykorzystywany w kraju do wspierania młodych, innowacyjnych firm. Kim twierdzi, że kapitał wysokiego ryzyka (VC) jest w Korei „naprawdę duży”, z wysokimi wycenami i dużymi funduszami VC.

„Jednak podstawowym motorem wzrostu koreańskiej sceny VC i start-upów był fundusz wspierany przez rząd” – powiedział.

Na przykład rząd koreański założył Korea Venture Investment Corporation (KVIC). KVIC zarządza dwoma głównymi funduszami: funduszem funduszy wyposażonym w środki publiczne o wartości kilku miliardów dolarów do inwestowania w fundusze VC oraz rządowym funduszem dopasowującym, umożliwiającym KVIC bezpośrednie inwestowanie w start-upy, w które zainwestowały zatwierdzone przez rząd fundusze VC, zwiększając w ten sposób całkowitą inwestycję w startup.

„Osobiście uważam, że rolą rządu jest finansowanie rynku, jeśli jeszcze nie istnieje” – Kim powiedział Euractiv, przypominając, że duże koreańskie konglomeraty przemysłowe były początkowo finansowane z hojnych pożyczek rządowych.

„Rząd odgrywa kluczową rolę w tworzeniu rynku. Gdy rynek się ustabilizuje, będzie mógł na niego wejść sektor prywatny” – powiedział.

Sukces i wyzwania

Historycznie rzecz biorąc, wydaje się, że strategia ta zaprowadziła kraj dość daleko. Korea Południowa jest dumna ze swojego rozwoju – od kraju rozdartego wojną i głodem do 13. co do wielkości gospodarki na świecie, i chce, aby ludzie dowiedzieli się o jej sukcesie.

Na przykład Korea Południowa chce zorganizować Expo 2030 w Pusanie, kładąc duży nacisk na innowacje technologiczne, i zaprasza międzynarodowe media (takie jak w tym przypadku Euractiv), aby udowodniły, że są godne popisywania się na arenie międzynarodowej.

Jednak nad południowokoreańskim modelem rozwoju są chmury. Polegając na USA w kwestii bezpieczeństwa i na Chinach w zakresie dobrobytu, krajowi temu grozi ryzyko, że stanie się jednym z największych przegranych w konflikcie supermocarstw między obydwoma stronami.

Co więcej, do niedawna jej model rozwoju opierał się na „doganianiu” innych, bardziej uprzemysłowionych krajów.

Czy „szybki naśladowca” może zostać liderem?

„Używamy modelu „szybkiego naśladowcy”” – Kim powiedział Euractiv. „Przykładowo firmy amerykańskie czy japońskie budują standardy technologiczne, ale nasze kompetencje polegały na tym, aby nadrobić zaległości naprawdę, naprawdę szybko. To bardzo wyjątkowa umiejętność.”

Jednak w miarę jak przemysł koreański coraz bardziej zbliża się do wiodącej pozycji technologicznej w niektórych obszarach, takich jak półprzewodniki, model „szybkiego naśladowcy” może już nie wystarczyć. Tym ważniejsze jest skupienie się na rodzimych innowacyjnych firmach.

Według Kima Korea stosuje strategię „wybierz i skoncentruj”, koncentrując się na branżach, które uważa za ważne dla przyszłości. Jednocześnie nie boi się inwestycji obarczonych dużym prawdopodobieństwem bankructwa.

Podczas gdy zasady pomocy państwa i uciążliwa biurokracja w Europie utrudniają start-upom dostęp do funduszy rządowych, Korea wydaje się mniej niechętna do podejmowania ryzyka.

„Myślę, że Korea jest w tej dziedzinie bardziej zrelaksowana” – Kim powiedział Euractiv, stwierdzając, że Korea spodziewała się jedynie, że bardzo niewiele jej inwestycji zakończy się sukcesem.

Jeśli Korea Południowa postawi 999 nieudanych zakładów, ale jedna z inwestycji pomoże stworzyć nową potęgę technologiczną, taką jak Samsung, to publiczne pieniądze zostaną prawdopodobnie dobrze wydane.

[Edited by Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy