Strona główna Sporty Korea Północna: śpiący gigant kobiecej piłki nożnej

Korea Północna: śpiący gigant kobiecej piłki nożnej

58
0


„Zwykle, gdy w grze jest 30 strzałów, są to Stany Zjednoczone i jest ich około 25. Nie dzisiaj!”

Nie tylko komentator ESPN był zszokowany.

Heather O’Reilly strzeliła ostatniego gola w meczu, przeciągając numer jeden na świecie i dwukrotną mistrzynię Stanów Zjednoczonych do remisu 2:2 w meczu otwarcia Mistrzostw Świata Kobiet 2007.

Wynik O’Reilly’ego nie był jednak zaskoczony. Albo jak wyrównana była gra. Wiedziała, że ​​będzie ciężko.

Zamiast tego, gdy zabrzmiał ostatni gwizdek, uderzyła ją postawa przeciwników USA, którzy dostrzegli raczej straconą szansę niż zdobyty punkt.

„Pamiętam, że Korea Północna wydawała się rozczarowana” – mówi O’Reilly.

„Język ich ciał zdawał się mówić: «o mój Boże, byliśmy tak blisko pokonania giganta»”.

Korea Północna to najbardziej odizolowany kraj na świecie, państwo oparte na nieomylności Najwyższego Przywódcy Kim Dzong-una i głębokiej podejrzliwości wobec świata zewnętrznego.

Jednak pomimo tego, że poziom życia znacznie odbiega od większości innych krajów, Korea Północna jest jednym z najsilniejszych narodów kobiecego futbolu na świecie.

Kiedy w 2007 roku zmierzyli się ze Stanami Zjednoczonymi, zajmowali piąte miejsce na świecie i zdobyli trzy tytuły mistrzowskie w Azji w ciągu dekady.

Ich wyniki na poziomie młodzieżowym są jeszcze lepsze. W 2016 roku zwyciężyły w Pucharze Świata Kobiet U20, pokonując w fazie pucharowej Hiszpanię, Stany Zjednoczone i Francję. W tym samym roku ich drużyna do lat 17 również podniosła swój Puchar Świata w swojej kategorii wiekowej.

„Mecz w 2007 roku był wymagający, naprawdę bardzo trudny” – O’Reilly wspomina spotkanie z seniorską drużyną Korei Północnej. „Trudno było im odebrać piłkę, grali bardzo szybko”.

Było jednak inne wyzwanie, specyficzne dla Korei Północnej.

„To była po prostu chmura niepewności” – mówi O’Reilly. „Film, który o nich nakręciliśmy, był bardzo ograniczony, nawet jak na ówczesne standardy.

„Za każdym razem, gdy graliśmy z Koreą Północną, zawsze była to tajemnica”.

Zagadką jest teraz, czy po kontrowersjach związanych z dopingiem i czteroletniej nieobecności w międzynarodowej piłce nożnej kobiety z Korei Północnej mogą ponownie stać się siłą?



Link źródłowy