„Zwykle, gdy w grze jest 30 strzałów, są to Stany Zjednoczone i jest ich około 25. Nie dzisiaj!”
Nie tylko komentator ESPN był zszokowany.
Heather O’Reilly strzeliła ostatniego gola w meczu, przeciągając numer jeden na świecie i dwukrotną mistrzynię Stanów Zjednoczonych do remisu 2:2 w meczu otwarcia Mistrzostw Świata Kobiet 2007.
Wynik O’Reilly’ego nie był jednak zaskoczony. Albo jak wyrównana była gra. Wiedziała, że będzie ciężko.
Zamiast tego, gdy zabrzmiał ostatni gwizdek, uderzyła ją postawa przeciwników USA, którzy dostrzegli raczej straconą szansę niż zdobyty punkt.
„Pamiętam, że Korea Północna wydawała się rozczarowana” – mówi O’Reilly.
„Język ich ciał zdawał się mówić: «o mój Boże, byliśmy tak blisko pokonania giganta»”.
Korea Północna to najbardziej odizolowany kraj na świecie, państwo oparte na nieomylności Najwyższego Przywódcy Kim Dzong-una i głębokiej podejrzliwości wobec świata zewnętrznego.
Jednak pomimo tego, że poziom życia znacznie odbiega od większości innych krajów, Korea Północna jest jednym z najsilniejszych narodów kobiecego futbolu na świecie.
Kiedy w 2007 roku zmierzyli się ze Stanami Zjednoczonymi, zajmowali piąte miejsce na świecie i zdobyli trzy tytuły mistrzowskie w Azji w ciągu dekady.
Ich wyniki na poziomie młodzieżowym są jeszcze lepsze. W 2016 roku zwyciężyły w Pucharze Świata Kobiet U20, pokonując w fazie pucharowej Hiszpanię, Stany Zjednoczone i Francję. W tym samym roku ich drużyna do lat 17 również podniosła swój Puchar Świata w swojej kategorii wiekowej.
„Mecz w 2007 roku był wymagający, naprawdę bardzo trudny” – O’Reilly wspomina spotkanie z seniorską drużyną Korei Północnej. „Trudno było im odebrać piłkę, grali bardzo szybko”.
Było jednak inne wyzwanie, specyficzne dla Korei Północnej.
„To była po prostu chmura niepewności” – mówi O’Reilly. „Film, który o nich nakręciliśmy, był bardzo ograniczony, nawet jak na ówczesne standardy.
„Za każdym razem, gdy graliśmy z Koreą Północną, zawsze była to tajemnica”.
Zagadką jest teraz, czy po kontrowersjach związanych z dopingiem i czteroletniej nieobecności w międzynarodowej piłce nożnej kobiety z Korei Północnej mogą ponownie stać się siłą?