Strona główna nauka/tech Kontynent boryka się z katastrofalnymi pożarami

Kontynent boryka się z katastrofalnymi pożarami

14
0


Dym wypełnia niebo w Ameryce Południowej 2024. Adnotacja
Zdjęcie satelitarne dymu unoszącego się z płomieni w Ameryce Południowej wykonane 3 września 2024 r. przez kamerę Earth Polychromatic Imaging Camera umieszczoną na satelicie DSCOVR znajdującym się około 1 miliona mil od Ziemi.

Susza wzmogła aktywność pożarów na kontynencie południowoamerykańskim, przyczyniając się do wyjątkowo wysokiej emisji dwutlenku węgla w Boliwii i Brazylii.

W sierpniu i wrześniu 2024 r. w Ameryce Południowej panowały niszczycielskie pożary, a w Brazylii i Boliwii panowały najpoważniejsze epidemie od 2010 r. Zdjęcia satelitarne z NASA wykazało rozległe pokrycie dymem, poważnie wpływające na jakość powietrza i widoczność w miastach takich jak São Paolo. Odnotowano rekordowe emisje, zwłaszcza z terenów podmokłych Santa Cruz w Boliwii i Pantanal. Połączenie poważnej suszy, zmiany klimatu i wylesiania spowodowało te intensywne pożary.

Powszechne pożary w Ameryce Południowej

Intensywne pożary, które płonęły w kilku krajach Ameryki Południowej, spowodowały, że w sierpniu i na początku września 2024 r. na całym kontynencie unosiły się duże połacie dymu. W Brazylii i Boliwii aktywność pożarów osiągnęła niespotykany dotąd poziom od 2010 roku jako długotrwałe, zniszczone przez suszę krajobrazy w obu krajach.

Z odległości około 1,6 miliona kilometrów od Ziemi należąca do NASA kamera EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) umieszczona na satelicie DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) uchwyciła ten widok dymu unoszącego się z płomieni 3 września 2024 roku.

Wpływ na obszary miejskie i zdrowie

Dym z pożarów w Brazylii uniósł się nad stolicą kraju w połowie sierpnia i początek września. Według nich przez kilka dni powietrze w São Paolo było zanieczyszczone smogiem, a jego jakość była niezdrowa dla grup wrażliwych. AirNow. Według nich dym uziemił loty i zmusił do zamknięcia szkół w najbardziej zaludnionym mieście Brazylii Strażnik.

Sezon pożarów w południowej Amazonii, który zwykle rozpoczyna się w sierpniu i osiąga szczyt we wrześniu i październiku, był w tym roku intensywny. Według Usługa monitorowania atmosfery programu Copernicus (CAMS), będącego elementem programu kosmicznego Unii Europejskiej, emisje z pożarów wyniosły wyjątkowo wysoki w Boliwii oraz brazylijskich stanach Amazonas i Mato Grosso do Sul.

Dane satelitarne ujawniają trendy emisji

CAMS szacuje emisję pożarów w czasie zbliżonym do rzeczywistego, korzystając ze swojego narzędzia Globalny system asymilacji ognia (GFAS), który agreguje obserwacje wykonane przez czujniki MODIS (Spectroradiometr obrazujący o umiarkowanej rozdzielczości) na satelitach Aqua i Terra NASA. W porównaniu z poprzednimi 21 latami obszary te odnotowały najwyższą całkowitą emisję od początku roku, wynoszącą odpowiednio 44, 22 i 13 milionów ton metrycznych węgla.

Pantanal w kryzysie

The Region Pantanalu— które leży na granicy brazylijsko-boliwijskiej i jest domem dla jednego z największych tropikalnych terenów podmokłych na świecie — zostało szczególnie dotknięte w 2024 r. Wczesne i intensywne pożary rozprzestrzeniły się na tereny podmokłe w koniec maja i trwał do sierpnia. Według brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) była to rekordowa liczba wykrycia pożaru w biomie w czerwcu 2024 r. i od tego czasu pożary nadal utrzymują się na wysokim poziomie.

Pożar w Boliwii 2024 z adnotacją
Zdjęcie satelitarne w fałszywych kolorach przedstawiające pożary w pobliżu Ascensión de Guarayos w boliwijskim stanie Santa Cruz, wykonane 3 września 2024 r. przez Operational Land Imager na satelicie Landsat 8.

Powyższe zdjęcie w sztucznych kolorach, wykonane przez OLI (Operational Land Imager) na satelicie Landsat 8, przedstawia pożary w pobliżu Ascensión de Guarayos, w boliwijskim stanie Santa Cruz. Obraz w sztucznych kolorach uwydatnia obszary spalonych (brązowe) powstałych w wyniku kilku pożarów, które miały miejsce 3 września 2024 r. Niespalona roślinność jest zielona. Pasma podczerwieni bliskie i krótkie pomagają przeniknąć część dymu i odsłonić gorące obszary związane z aktywnymi pożarami, które mają kolor pomarańczowy.

Niszczycielskie emisje dwutlenku węgla z pożarów w Boliwii

Do 6 września płomienie trawiły mniej więcej ponad 10 milionów hektarów Boliwii 9 procent całkowitej powierzchni kraju. Według Marka Parringtona, starszego naukowca CAMS w CAMS, z 42 milionów ton węgla wyemitowanego w Boliwii w okresie od maja do sierpnia 33 miliony ton pochodziły z pożarów w stanie Santa Cruz Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF).

W ciągu ostatnich trzech miesięcy na dużych obszarach Ameryki Południowej wystąpił znaczny deficyt opadów. Według ECMWF doprowadziło to do „wyjątkowa susza” (najwyższy ranking suszy) w dużej części środkowej i północnej części kontynentu. Brazylijskie Centrum Monitorowania i Powiadamiania o Katastrofach Naturalnych znakomity 5 września, co spowodowało zmianę rozkładu opadów El Niñopodwyższone temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi i zmniejszoną wilgotność powietrza wylesianie wszystkie przyczyniły się do suszy.

Zdjęcia z Obserwatorium Ziemi NASA wykonane przez Michalę Garrison na podstawie danych z DSCOVR EPIC i danych Landsat z US Geological Survey.



Link źródłowy