Strona główna Biznes Komisja zbada „mechanizmy zdolności” w zakresie nielegalnych dotacji – Euractiv

Komisja zbada „mechanizmy zdolności” w zakresie nielegalnych dotacji – Euractiv

50
0


Unijne organy regulacyjne ds. pomocy państwa zbadają, czy rządy europejskie płacą nielegalne dotacje przedsiębiorstwom użyteczności publicznej za utrzymywanie wytwarzania energii w rezerwie, oświadczyli wczoraj (1 kwietnia) urzędnicy UE.

W niektórych krajach UE, takich jak Wielka Brytania, mechanizmy zdolności wytwórczych są wykorzystywane do finansowania wytwarzania energii elektrycznej, która niekoniecznie jest opłacalna, ale konieczna do zagwarantowania dostaw.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, stwierdziła, że ​​powinno to być jedynie ostatecznością.

„Mechanizmy zapewniające zdolności wytwarzania energii elektrycznej mogą być konieczne dla bezpieczeństwa dostaw, ale wiążą się z kwestiami związanymi z konkurencją, którym Komisja planuje uważnie się przyjrzeć” – powiedziała rzeczniczka Komisji Lucia Caudet.

Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager zaproponuje w nadchodzących miesiącach wszczęcie dochodzenia swoim kolegom komisarzom, poinformowali urzędnicy UE.

Choć dział antymonopolowy Komisji miałby pełnić rolę przewodnią, w sprawę zaangażowani byliby także urzędnicy z wydziału ds. energetyki.

Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor działu energii Komisji, powiedział agencji Reuters na marginesie konferencji w Brukseli, że nie podjęto jeszcze formalnej decyzji w sprawie dochodzenia, ale możliwe jest przeprowadzenie szeroko zakrojonego dochodzenia.

„Bardzo to popieram, ponieważ dałoby nam to możliwość spojrzenia na to, gdzie jesteśmy dzisiaj. Pracujemy nad własnym planem dla tego sektora” – powiedział.

Wiele przedsiębiorstw użyteczności publicznej skarżyło się, że obecnie nie opłaca się uruchamiać nowoczesnych gazowni, ważnych z punktu widzenia zabezpieczenia dostaw i kompensacji nieciągłych źródeł odnawialnych.

W ramach mechanizmu zdolności wytwórczych rząd niemiecki zebrałby fundusze, aby zapłacić operatorom takim jak RWE i E.ON za utrzymanie funkcjonowania takiej generacji, nawet jeśli jest ona nierentowna.

Francja planuje pójść w ślady Wielkiej Brytanii we wprowadzaniu rynku mocy, podczas gdy inne kraje, takie jak Niemcy, wolały stworzyć strategiczne rezerwy mocy.

„Mechanizm zdolności wytwórczych” opisuje system, w którym zdolności wytwórcze energii są nagradzane w formie rekompensaty finansowej.

Zwolennicy twierdzą, że ten model zapobiegnie możliwym awariom, na przykład w dni o dużym popycie, przy słabym wietrze i słońcu.

W tym modelu rekompensata za bezpieczeństwo dostaw ma pomóc w pokryciu kosztów elektrowni konwencjonalnych – głównie gazowych i węglowych.

Były komisarz UE ds. energii Günther Oettinger stwierdził, że krytycznie odnosi się do mechanizmów zapewniających zdolności wytwórcze. „Jeśli niemiecki rząd chce pójść tą drogą, to musi to być model transgraniczny. W przeciwnym razie stanie się niepożądanym czynnikiem kosztowym” – ostrzegł.

Choć mechanizmy mocowe są już na porządku dziennym w wielu państwach członkowskich UE, Niemcy wciąż znajdują się w fazie odkrywania.

>> Przeczytaj: Oettinger ostrzega Niemcy przed solowymi wysiłkami w dziedzinie energetyki





Link źródłowy