Strona główna Biznes Komisja rozważa złagodzenie przepisów dotyczących podatku VAT w zakresie efektywności energetycznej budynków...

Komisja rozważa złagodzenie przepisów dotyczących podatku VAT w zakresie efektywności energetycznej budynków – Euractiv

39
0


EKSKLUZYWNIE / Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących podatku VAT od efektywności energetycznej budynków po tym, jak unijni sędziowie uznali, że brytyjska niższa stawka na materiały takie jak izolacja i panele słoneczne jest nielegalna.

Komisarz ds. energii i klimatu Miguel Arias Cañete powiedział EURACTIV, że komisarze spotkali się w poniedziałek (13 lipca), aby omówić usunięcie barier dla inwestycji, co stanowi jeden z trzech filarów sztandarowego planu inwestycyjnego tej władzy.

Cañete przemawiał po tym, jak sędziowie UE orzekli, że brytyjska inicjatywa Zielonego Ładu mająca na celu obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT) na materiały budowlane służące do renowacji efektywności do 5% jest nielegalna. Zgodnie z prawem UE taka obniżona stawka VAT mogłaby mieć zastosowanie do materiałów remontowych w mieszkaniach socjalnych, a nie do wszystkich gospodarstw domowych, zdecydowali sędziowie.

Wyrok z 4 czerwca spotkał się z ostrą krytyką brytyjskich eurodeputowanych i może zmusić brytyjskiego kanclerza George’a Osborne’a do złamania manifestu i podniesienia podatku VAT do zwyczajowych 20%. Wielka Brytania zgodziła się również na wynegocjowane za pośrednictwem Komisji cele w zakresie klimatu i energii na rok 2030 w zakresie efektywności i odnawialnych źródeł energii.

>> Przeczytaj: Ekologiczny podatek VAT w Wielkiej Brytanii uznany przez unijnych sędziów za nielegalny

Plan Junckera, nadzorowany przez wiceprzewodniczącego Komisji Jyrki’ego Katainena, ma na celu odblokowanie prywatnych inwestycji o wartości co najmniej 315 miliardów euro poprzez gwarancje ryzyka związanego z pieniędzmi publicznymi o wartości 21 miliardów euro.

Spotkanie

Cañete powiedział EURACTIV, że podczas poniedziałkowego spotkania z Katainenem poruszył kwestię podatku VAT, ponieważ w świetle orzeczenia sądu stanowił on barierę dla inwestycji.

„Rozważamy, czy konieczne są zmiany w pomiarach, ponieważ jest to bardzo złe podejście” – powiedział. „Jeśli będziesz miał korzystny podatek, inwestycje przyjdą. Kiedy masz tańsze materiały, finansowanie jest łatwiejsze.”

Komisarz dodał: „Biorąc pod uwagę niedawne orzeczenie sądu, zastanawiamy się, w jaki sposób podatek VAT może stać się skutecznym narzędziem promowania inwestycji w efektywność energetyczną. Co należy zmienić?”

Cañete stwierdził, że kolejną przeszkodą w inwestowaniu w renowacje jest sposób, w jaki działają unijne zasady rachunkowości obowiązujące gminy.

„Inwestujesz w efektywność, a to zwiększa deficyt. Omówiliśmy więc, w jaki sposób możemy z nim współpracować [EU statistics office] Eurostat uwzględni inwestycje w efektywność energetyczną przy ocenie deficytów.” powiedział.

Przede wszystkim wydajność

Decydenci UE obiecali, że w swoich planach dotyczących unii energetycznej, czyli strategii bloku mającej na celu wzmocnienie odporności na niedobory i walkę ze zmianami klimatycznymi, w swoich planach dotyczących unii energetycznej położą „efektywność na pierwszym miejscu”.

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%, co przyniesie oszczędności finansowe i środowiskowe.

Inwestycje w budynki szybko się wdrażają i pobudziłyby europejski sektor budowlany, stymulując zatrudnienie i wzrost gospodarczy, twierdzą działacze.

Cañete stwierdził, że obecne instrumenty finansowe nie nadają się do mniejszych inwestycji, takich jak renowacje budynków.

Komisja opracowałaby nowe instrumenty finansowe w celu promowania modernizacji budynków wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i innymi instytucjami finansowymi, takimi jak banki krajowe.

Potrzebny pięciokrotny wzrost

Według grupy utworzonej przez Komisję Europejską i Inicjatywę Finansową Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) inwestycje prywatne w renowację budynków energooszczędnych muszą do 2030 r. wzrosnąć pięciokrotnie.

Grupa Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG) wezwała do nadania priorytetowego charakteru projektom dotyczącym efektywności energetycznej przy wydatkowaniu środków z planu Junckera. Katainen powiedział jednak, że sektor prywatny wybierze, w które projekty zainwestować.

>> Przeczytaj: Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie, ostrzega raport

Działania niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego mające na celu wyodrębnienie części pakietu Junckera dotyczącego efektywności energetycznej zostały ostatecznie odrzucone po osiągnięciu porozumienia mającego na celu zabezpieczenie przed włączeniem do planu wcześniej istniejących funduszy na badania i innowacje.

>> Przeczytaj: Socjaliści sprzedają fundusz efektywności energetycznej Planu Junckera

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił plan inwestycyjny mający na celu uruchomienie 315 miliardów euro w celu ożywienia europejskiej gospodarki.

Jyrki Katainen, komisarz ds. miejsc pracy, wzrostu gospodarczego, inwestycji i konkurencyjności, stwierdził, że pakiet na rzecz wzrostu powinien obejmować partnerstwa publiczno-prywatne, zwiększoną zdolność EBI i innych organów udzielających pożyczek UE, więcej „przyszłych inwestycji” krajów UE w takich obszarach jak jak infrastruktura i ukończenie tworzenia jednolitego rynku.

>>Przeczytaj: Raport specjalny: Efektywna unia energetyczna

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%. Dodaje jednak, że aby tak się stało, muszą istnieć skuteczne ramy regulacyjne i legislacyjne.

Działacze i decydenci zgadzają się, że efektywność energetyczna poprzez renowację budynków ma ogromny potencjał w zakresie redukcji emisji, pobudzenia gospodarki i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Unijni sędziowie uznali, że brytyjska inicjatywa Zielonego Ładu mająca na celu obniżenie podatku od wartości dodanej (VAT) na materiały budowlane służące do renowacji efektywności energetycznej do 5% jest nielegalna. Zgodnie z prawem UE taka obniżona stawka VAT mogłaby mieć zastosowanie do materiałów remontowych w mieszkaniach socjalnych, a nie do wszystkich gospodarstw domowych, zdecydowali sędziowie.

Wyrok z 4 czerwca spotkał się z ostrą krytyką brytyjskich eurodeputowanych i może zmusić brytyjskiego kanclerza George’a Osborne’a do złamania manifestu i podniesienia podatku VAT do zwyczajowych 20%.

Komisja Europejska

Zjednoczone Królestwo

Interesariusze





Link źródłowy