Strona główna Biznes Komisja planuje program mający na celu zwiększenie inwestycji w efektywność energetyczną budynków...

Komisja planuje program mający na celu zwiększenie inwestycji w efektywność energetyczną budynków – Euractiv

33
0


Inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma zostać uruchomiona w przyszłym roku, ułatwi mniejszym projektom z zakresu efektywności energetycznej, takim jak renowacje budynków, uzyskanie finansowania UE.

Plan ten, będący „kwestią priorytetową”, jest wspomniany w projekcie, który wyciekł z mającego się ukazać raportu władzy wykonawczej o stanie unii energetycznej. Jest on finalizowany po tym, jak przywódcy UE zasadniczo uzgodnili strategię unii energetycznej mającą na celu wzmocnienie odporności UE na niedobory i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Według projektu raportu – który mógłby zostać wykorzystany w przyszłym prawodawstwie – większość państw członkowskich musi „zwiększyć poziom ambicji”, aby osiągnąć swoje cele na rok 2020.

W październiku przywódcy UE zgodzili się na zwiększenie efektywności energetycznej o 27% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r., w ramach celów klimatycznych i energetycznych bloku. 30 listopada Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych podejmie próbę zawarcia międzynarodowego porozumienia w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia do dwóch stopni w stosunku do poziomu przedindustrialnego.

>>Przeczytaj: Przywódcy UE przyjmują „elastyczne” cele w zakresie energii i klimatu na rok 2030

>>Przeczytaj: Przywódcy zasadniczo popierają plany unii energetycznej, szczegóły zostawcie na później

„Finansowanie wymaganych z góry inwestycji w efektywność energetyczną pozostaje poważnym wyzwaniem” – czytamy w projekcie raportu, opublikowanym po raz pierwszy na stronie internetowej Blog @StollmeyerEUCzytać.

Na przykład Europejski Bank Inwestycyjny uważa, że ​​finansowanie mniejszych projektów zwiększających efektywność jest trudniejsze. Komisja chce stworzyć system, który umożliwiłby łączenie mniejszych inwestycji; ułożone jeden na drugim, aby dokonać większej inwestycji.

„Program ten powinien zapewnić inwestorom lepsze możliwości inwestowania w efektywność energetyczną oraz sprawić, że kapitał będzie lepiej dostępny dla krajowych, regionalnych lub lokalnych platform i programów na rzecz efektywności energetycznej”, projekt, który może ulec zmianie – stwierdził.

„Będzie to obejmować wzmocnienie pomocy technicznej i pomocy na rozwój projektów oraz szersze wykorzystanie gotowych instrumentów z określonymi warunkami, zwłaszcza w obszarze budynków” – dodał.

Aby osiągnąć europejski cel w zakresie efektywności energetycznej na rok 2020 wynoszący 20% w porównaniu z poziomem z 1990 r., należy inwestować 60–100 miliardów euro rocznie w budynki w UE.

Według Grupy Instytucji Finansowych ds. Efektywności Energetycznej (EEFIG), która wezwała do „historycznego poziomu współpracy publiczno-prywatnej” w celu wypełnienia luki w finansowaniu oszczędności energii, inwestycje prywatne w renowację budynków energooszczędnych muszą do 2030 r. wzrosnąć pięciokrotnie projektowanie.

>>Przeczytaj: Inwestycje w efektywność energetyczną muszą wzrosnąć pięciokrotnie, ostrzega raport

>>Przeczytaj: Unia energetyczna zostanie zbudowana na gwarancjach publicznych dla inwestycji prywatnych, mówi Cañete

Wprowadzono model francuski?

Agregacja mniejszych projektów renowacyjnych jest prawdopodobnie inspirowana przez Energies POSIT’IF. Francuska firma zrealizowała zaplanowane remonty efektywnościowe mieszkań, aby zapewnić sobie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS)

EFIS to instrument kierowany przez Europejski Bank Inwestycyjny w celu przekazywania środków publicznych jako gwarancji ryzyka dla niektórych prywatnych projektów w ramach planu inwestycyjnego Junckera. Oczekuje się, że fundusz EFIS dysponujący gwarancjami ryzyka o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje inwestycje prywatne o wartości 315 miliardów euro.

Komisarz ds. klimatu Miguel Arias Cañete powiedział w październiku Komitetowi Regionów, że mniejsze projekty należy połączyć w jedno, aby uzyskać finansowanie. Projekt stanowi pierwszy konkretny przykład działań Komisji mających na celu zachęcenie do tego.

Jednak Canete, który przytoczył przykład Energies POSIT’IF, dał wskazówkę co do sposobu myślenia dyrektora. „To coś, co należy wdrożyć w całej UE” – stwierdził.

Jednak przywódcy regionalni powiedzieli Cañete, że dostęp do funduszy UE na renowacje i efektywność pozostaje problemem.

Andre Jaadla z Rakevere w Estonii i grupy liberalnej ALDE stwierdził, że Komisja powinna wykorzystać nadchodzące przeglądy dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej i dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do finansowania.

>>Przeczytaj: Cañete wzywa miasta i regiony do skupienia się na efektywności energetycznej budynków

„W 2016 r. Komisja przedstawi propozycje dostosowania dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej do perspektywy 2030 r.” – czytamy w projekcie.

„Równie ważne jest szczególne skupienie się na budynkach, których zużycie energii stanowi około 40% całkowitego końcowego zużycia energii w UE i około jednej czwartej emisji gazów cieplarnianych nieobjętych systemem ETS”.

Dlaczego remont?

Badania wykazały, że głęboka renowacja budynków może zaoszczędzić miliardy euro na inwestycjach w sieci elektroenergetyczne i wytwarzanie energii.

>>Przeczytaj: Renowacja może zaoszczędzić miliardy na inwestycjach sieciowych, twierdzą naukowcy

Poprzednie badania przeprowadzone przez Ecofys podkreśliły inne korzyści renowacji pod względem wydajności, w tym redukcję emisji CO2 powodowanej przez globalne ocieplenie, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i zatrudnienia.

>>Przeczytaj: Badanie: Izolacja może zaoszczędzić przemysłowi 3,5 miliarda euro rocznie

>>Przeczytaj: Badanie: UE może zmniejszyć import gazu i emisję gazów cieplarnianych o połowę

Mimo to wdrażanie przez państwa członkowskie dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej i dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest słabe.

Każde państwo członkowskie, z wyjątkiem Malty, zostało objęte działaniami prawnymi za niezamieszczenie przepisów w swoim krajowym zbiorze przepisów.

>>Przeczytaj: 27 państw członkowskich dotkniętych działaniami prawnymi UE w związku z efektywnością energetyczną

Kłopoty VW?

Projekt, który wyciekł, sygnalizuje ponowne skupienie się na egzekwowaniu prawa.

„Aby zmniejszyć emisję, kluczowe znaczenie ma skuteczne egzekwowanie standardów regulacyjnych. Ta praca nabiera szczególnego znaczenia w następstwie afery Volkswagena” – stwierdził.

Volkswagen został ujawniony podczas rutynowych testów emisji spalin w grach w USA. Projekt sygnalizuje, że Komisja może podjąć działania w związku ze skandalem, umieszczając w nawiasie „dodaj: kolejne kroki”.

>>Przeczytaj: Raport specjalny: Efektywna unia energetyczna?

http://ec.europa.eu/avservices/play.cfm?ref=I098040&videolang=EN&devurl=http://ec.europa.eu/avservices/video/player/config.cfm

Unia energetyczna jest częścią politycznej reakcji na zagrożenie dla dostaw gazu do UE. Większość importu rosyjskiego gazu do UE, około 30% jej rocznego zapotrzebowania, przechodzi przez Ukrainę. W 2009 roku Rosja zakręciła krany, powodując niedobory w UE.

Plany Unii wykraczają poza kwestie bezpieczeństwa dostaw i obejmują takie kwestie, jak walka ze zmianą klimatu.

Kampania Renovate Europe głosi, że dzięki nowoczesnej technologii zapotrzebowanie budynków na energię można zmniejszyć o 80%. Dodaje jednak, że aby tak się stało, muszą istnieć skuteczne ramy regulacyjne i legislacyjne.

Plan Junckera – zaprezentowany pod koniec ubiegłego roku – ma na celu utworzenie nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z kwotą 5 miliardów euro pochodzących z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i gwarancją w wysokości 8 miliardów euro z istniejących funduszy UE, mającą na celu zabezpieczenie wkład instytucji w wysokości ogółem 16 miliardów euro.

Gwarancja w wysokości 8 miliardów euro zostanie udzielona na okres trzech lat w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (3,3 miliarda euro); Europejski program badawczy Horyzont 2020 (2,7 mld euro) oraz tzw. „marża budżetowa”, czyli niewykorzystane środki o wartości 2 mld euro.

Oczekuje się, że powstały w ten sposób fundusz EFIS o łącznej wartości 21 miliardów euro wygeneruje w latach 2015–2017 240 miliardów euro na inwestycje długoterminowe i 75 miliardów euro dla MŚP i firm o średniej kapitalizacji.

Według władzy wykonawczej UE to piętnastokrotne pomnożenie kwoty początkowej inwestycji do kwoty końcowej ma zostać osiągnięte za pomocą szeregu metod dźwigni.

Światowi przywódcy spotkają się w Paryżu w listopadzie i grudniu, aby przypieczętować porozumienie ograniczające globalne ocieplenie do nie więcej niż dwóch stopni powyżej poziomu przedindustrialnego.

  • Przed konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych: Ogłoszenie sprawozdania o stanie unii energetycznej
  • 30 listopada: Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatycznych
  • 2016: Uruchomienie nowego programu dla mniejszych projektów efektywnościowych





Link źródłowy