Strona główna Biznes Komisja Europejska powinna zbudować siłę, aby regulować zabójcze przejęcia – Euractiv

Komisja Europejska powinna zbudować siłę, aby regulować zabójcze przejęcia – Euractiv

14
0


Dzień po wydaniu przez sąd najwyższy UE orzeczenia pozornie ograniczającego uprawnienia Komisji do powstrzymywania „zabójczych przejęć” wpływowy zespół doradców Bruegel stwierdził, że unijny organ regulacyjny ds. konkurencji powinien dysponować silniejszą strategią regulacyjną w celu ich przeglądu.

TSUE wydany we wtorek (3 września) wydał orzeczenie oddalające interpretację Komisji dotyczącą jej kompetencji w zakresie konkurencji, nakazującą interweniowanie w przypadku przejęcia przez duże przedsiębiorstwo kontroli nad mniejszą spółką, która może stać się przyszłym źródłem konkurencji, co jest określane jako „zabójcze przejęcie”.

Komisja wstrzymała w 2023 r. kwotę 8 miliardów dolarów (7,24 miliarda) przejęcie innowacyjnej firmy Grail zajmującej się wykrywaniem wczesnych stadiów raka przez światowego lidera w dziedzinie sekwencjonowania DNA, firmę Illumina. Illumina odwołała się od tej decyzji.

Ostatecznie we wtorek TSUE orzekł, że decyzja Komisji wykracza poza jej kompetencje na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Zaledwie dzień później Bruegel w notatce do następnego komisarza ds. konkurencji powiedział: „Komisja musi zapewnić strategię przeglądu małych przejęć, które mimo wszystko mają duży wpływ na innowacje i konkurencję”.

„Ty [will] stoją przed wyzwaniami związanymi z wypełnieniem luk w egzekwowaniu zasad konkurencji” – napisał Bruegel.

Zespół doradców zaleca, aby Komisja „chroniła[s] konkurencja oparta na innowacyjności, a nie tylko cenie i jakości.”

„[The CJEU] decyzja wznawia debatę na temat zabójczych przejęć, które zagrażają innowacjom” – francuska eurodeputowana Stéphanie Yon-Courtin (Renew) napisał X w środę (4 września) po opublikowaniu notatki Bruegla.

Trudność

Zabójcze przejęcia są szczególnie skomplikowane w uregulowaniu, ponieważ często nie przekraczają progów wymaganych dla zgłoszeń połączeń i w związku z tym nie są kontrolowane przez Komisję Europejską ani krajowe organy ds. konkurencji.

Aby rozwiązać ten problem, Komisja oceniane proceduralne i jurysdykcyjne aspekty kontroli fuzji w UE w 2021 r. ze względu na obawy związane z rosnącą liczbą „zabójczych przejęć” w sektorach technologii i zdrowia.

Obecna komisarz ds. konkurencji, zajmująca tekę Margrethe Vestager, ma przekazać swoją tekę innemu biurokracie, więc nie wiadomo, jakie będzie podejście unijnej władzy wykonawczej do tej kwestii w nadchodzących latach.

Inne priorytety przyszłego komisarza ds. konkurencji

W notatce Bruegla wskazano „słabe obszary” regulacji konkurencji, takie jak „milcząca zmowa, która nie stanowi naruszenia istniejących przepisów”, oraz problematyczne obszary, w których wykorzystywane są zachowania konsumentów, co skutkuje uprzedzeniami konsumentów i utrudnieniami na rynku.

W raporcie sugeruje się także „prokonkurencyjną” politykę przemysłową mającą na celu internalizację efektów zewnętrznych, takich jak szkody klimatyczne, oraz przejście z dotacji krajowych na rzecz dotacji UE.

W dokumencie stwierdza się, że zdecydowane i szybkie egzekwowanie przełomowego unijnego prawa antymonopolowego w Internecie dotyczącego ustawy o rynkach cyfrowych (DMA) ma kluczowe znaczenie.

Czyta się w nim, że oczekuje się, że wdrożenie DMA będzie wymagać od Big Tech „znacznych zasobów prawnych, ekonomicznych i lobbingowych”, ale stanowi szansę na wspieranie innowacji w sektorze technologicznym. W notatce sugeruje się, że Komisja zacieśnia współpracę z organami regulacyjnymi spoza UE w celu poprawy skuteczności DMA.

Notatkę Bruegel napisała amerykańska ekspertka Fiona Scott Morton, która zrezygnowała ze stanowiska głównego ekonomisty w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji po kontrowersjach wokół jej nominacji ze względu na brak obywatelstwa UE.

[Edited by Alice Taylor-Braçe]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy