Strona główna Biznes Komisarz Ferreira, niemiecki Lindner idą łeb w łeb w sprawie przyszłości polityki...

Komisarz Ferreira, niemiecki Lindner idą łeb w łeb w sprawie przyszłości polityki spójności – Euractiv

61
0


W poniedziałek (15 lipca) ustępująca unijna komisarz ds. spójności Elisa Ferreira starła się z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem (FDP/Renew), po tym jak zasugerował on, że polityka spójności może zostać „przefinansowana” ze względu na jej „powolny” wskaźnik absorpcji.

Przemawiając podczas wydarzenia poświęconego przyszłości funduszy spójności i funduszy strukturalnych UE, które odbyło się w Brukseli, Lindner podwoił swoją krytykę dotyczącą obecnego wykorzystania funduszy UE.

„To smutny fakt, że polityka spójności jest znana z problemów z absorpcją” – stwierdziła Lindner, dodając, że problemy te „pogorszyłyby się w wyniku równoległego istnienia polityki spójności i UE nowej generacji”.

Lindner zwrócił uwagę, że dotychczas rozdysponowano jedynie 5% środków spójności na lata 2021–2027.

„Dla mnie oczywiście od razu nasuwa się pytanie, czy powolna absorpcja ogromnej ilości zasobów polityki spójności nie jest oznaką nadmiernego finansowania? Czy nie powinniśmy więcej myśleć o ograniczeniu budżetu lub przeniesieniu środków na inne pilne potrzeby polityczne, takie jak bezpieczeństwo czy obrona?” on zapytał.

Lindner podkreślił potrzebę zreformowania polityki spójności bloku, podkreślając rolę „największego płatnika” Niemiec.

„Niemieccy podatnicy pokrywają jedną czwartą wszystkich wydatków UE. Jako minister finansów Niemiec jestem odpowiedzialny za pieniądze naszych podatników. I oczywiście chcę, żeby było ono wykorzystywane w najlepszy i najbardziej efektywny sposób” – powiedział.

„Fałszywa dychotomia”

Jednak szefowa Komisji Europejskiej ds. spójności i reform, Portugalka Ferreira – która nie oczekuje renominacji przez nowy centroprawicowy rząd jej kraju – szybko odrzuciła argumenty Lindnera, uznając je za oparte na wprowadzającej w błąd narracji.

„Nie podoba mi się fałszywa dychotomia między płatnikami netto a beneficjentami netto” – powiedziała w poniedziałek podczas tego samego wydarzenia – „ponieważ [EU] budżet jest z definicji instrumentem redystrybucji”.

Polityka spójności jest dziś „bardziej aktualna niż kiedykolwiek” – stwierdziła, dodając, że UE „nie będzie w stanie wygrać globalnej rywalizacji z Chinami i Stanami Zjednoczonymi bez zmobilizowania sił każdego regionu”.

Reforma budżetu UE w celu uwzględnienia nowych i zmienionych priorytetów nie powinna skutkować „ograniczeniem spójności”, stwierdziła Ferreira, ale powinna raczej opierać się na „rozszerzaniu[ing] zdolność inwestycyjna innych polityk wykraczająca poza ograniczenie 1% europejskiego PKB.”

„Ale w tej chwili jest to osobista opinia” – zauważyła, biorąc pod uwagę jej rolę opiekunki do czasu przejęcia władzy przez nową Komisję.

Podkreślając znaczenie wszelkich przyszłych decyzji lub reform polityki spójności bloku – które będą musiały przejść oficjalne negocjacje pomiędzy państwami członkowskimi – Ferreira powiedziała: „Z niecierpliwością czekam na ostateczne stanowisko niemieckiego rządu federalnego w tej ważnej kwestii”.

wewnętrznego procesu decyzyjnego w Niemczech, w wyniku którego może dojść do rozbieżności między ministrem gospodarki Robertem Habeckiem (Zieloni) a stanowiskiem Lindnera, a także między rządem federalnym a regionami (Länder), które głośno opowiadają się za kontynuacją roli funduszy spójności.

Ferreira podziękowała niemieckim regionom „za ich ciągłe wsparcie i zaangażowanie w podkreślaniu zalet tej polityki”.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy