Strona główna zdrowie Kojące serce po wypiciu? Ekspert ujawnia, jaki rodzaj alkoholu najbardziej wywołuje stany...

Kojące serce po wypiciu? Ekspert ujawnia, jaki rodzaj alkoholu najbardziej wywołuje stany lękowe

48
0


Jeśli po nocy pełnej alkoholu obudzisz się z bijącym sercem i uczuciem lęku, nie jesteś sam.

„Niepokój”, „strach”, a nawet „piwny smutek” są powszechnie używane do opisania okropności przytłaczającego niepokoju po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Chociaż nie ma udowodnionego wpływu napoju na zdrowie psychiczne, istnieją napoje, które zdaniem ekspertów powodują większy niepokój niż inne.

Niektóre z nich nie tylko zawierają wyższy poziom alkoholu, ale zawierają także inne substancje chemiczne, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia takich objawów, jak kołatanie serca – twierdzą eksperci.

„Niepokój”, „strach”, a nawet „piwny smutek” są powszechnie używane do opisania okropności budzenia się z przytłaczającym niepokojem po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu

„Niepokój”, „strach”, a nawet „piwny smutek” są powszechnie używane do opisania okropności budzenia się z przytłaczającym niepokojem po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu

Lisa Gunn, kierownik ds. profilaktyki zdrowia psychicznego w Nuffield Health, ostrzega, że ​​stany lękowe są częstym skutkiem ubocznym wypicia zbyt dużej ilości alkoholu.

Powiedziała HuffPost UK, że chociaż alkohol jest środkiem depresyjnym, który początkowo może wywoływać uczucie uspokojenia, ostatecznie prowadzi do „efektu odbicia”, w wyniku którego wzrasta poziom lęku.

„Dzieje się tak częściowo dlatego, że alkohol zakłóca równowagę neuroprzekaźników i przekaźników chemicznych w mózgu” – stwierdziła.

Konkretnie substancja zakłóca Twoją reakcję „walcz lub uciekaj” – czyli naturalną reakcję na niebezpieczeństwo.

Alkohol może również wywoływać uczucie paniki, ponieważ wpływa na GABA, substancję chemiczną w mózgu, która zwykle ma działanie relaksujące.

Rob Hobson, dyplomowany dietetyk i autor książki Unprocessed your life, wyjaśnił: „W miarę jak alkohol zanika podczas kaca, aktywność GABA spada, co prowadzi do zwiększonej pobudliwości i niepokoju”.

Ale pani Gunn sugeruje, że niektóre napoje mogą być gorsze od innych.

Eksperci twierdzą, że im wyższa zawartość alkoholu, tym silniejsze wydają się skutki lęku

Eksperci twierdzą, że im wyższa zawartość alkoholu, tym silniejsze wydają się skutki lęku

Alkohole Sprits mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu alkoholu we krwi, co „może prowadzić do nasilenia lęku z odbicia” – mówi.

Koktajle, które często łączą alkohole wysokoprocentowe z cukrem, również mogą pogorszyć sytuację, ponieważ mogą również powodować wzrost i spadek poziomu cukru we krwi w ciągu nocy, co prowadzi do ekstremalnych przypływów energii – dodaje.

Najgorsze może być czerwone wino; twierdzi, że zawiera tyraminę i histaminy, które mogą wywoływać stany lękowe u osób podatnych.

Niższa i większa zawartość alkoholu w piwie oznacza, że ​​następnego ranka ryzyko dla zdrowia psychicznego jest niskie – pod warunkiem, że wypijesz niewielką ilość.

Jednak niezależnie od tego, jaki napój preferujemy, często po wypiciu stajemy się „beztroscy” i robimy rzeczy, których nie zrobilibyśmy na trzeźwo.

Pani Gunn podkreśla, że ​​jeśli obudzisz się po okresach utraty pamięci spowodowanej alkoholem, prawdopodobnie będziesz trochę zaniepokojony tym, co mogło się wydarzyć.

Dodaje, że osoby cierpiące na fobię społeczną na początku mogą częściej pić, aby złagodzić swoje zmartwienia, gdy wychodzą, co, jak wiadomo, pogarsza objawy.

Alkohol może również wywoływać uczucie paniki, ponieważ wpływa na GABA, substancję chemiczną w mózgu, która zwykle ma działanie relaksujące.

Wycisza aktywność nerwową związaną ze zmniejszonym lękiem, a także hamuje pobudzający neuroprzekaźnik zwany glutaminianem, co dodatkowo sprzyja relaksacji.

Według Drink Aware, choć w małych ilościach alkohol może stymulować GABA, powodując uczucie zrelaksowania, picie w dużych ilościach może powodować uczucie paniki.

Rob Hobson, dyplomowany dietetyk i autor książki Unprocessed your life, powiedział MailOnline: „W miarę jak alkohol przestaje działać podczas kaca, aktywność GABA spada, a aktywność glutaminianu wzrasta, co prowadzi do zwiększonej pobudliwości i niepokoju”.

„Alkohol również tymczasowo poprawia nastrój poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy, ale ich poziom spada po wypiciu, co może powodować „zawieszenie” – dodał.

Odwodnienie może również powodować stany lękowe. Hobson wyjaśnia, że ​​ponieważ alkohol jest środkiem moczopędnym, ludzie mogą odczuwać zawroty głowy i zmęczenie z powodu odwodnienia, co przyczynia się do uczucia niepokoju i paniki.

„Może zostać zakłócona równowaga elektrolitowa, co może pogorszyć objawy lękowe, powodując nieregularne bicie serca, w zależności od ilości spożytego alkoholu” – powiedział.



Link źródłowy