Kobiety rozpoczynają zapłodnienie in vitro zbyt późno – średni wiek po raz pierwszy osiąga 35 lat – ostrzegł brytyjski organ regulacyjny ds. płodności.
Coraz więcej kobiet decyduje się na zamrażanie komórek jajowych, aby opóźnić macierzyństwo, mimo że wskaźnik powodzenia maleje wraz z wiekiem.
Z raportu Human Fertilisation and Embryology Authority wynika, że kobiety rozpoczynające leczenie niepłodności są obecnie zazwyczaj o sześć lat starsze niż te, które urodziły pierwsze dziecko w sposób naturalny.
Za tę tendencję – zmniejszającą szanse powodzenia zapłodnienia in vitro – obwinia się długie listy oczekujących w NHS, opóźnienia związane z Covid-19 i zaporowe koszty prywatnego leczenia.
Dzieje się tak dlatego, że rosnąca liczba kobiet korzysta z zapłodnienia in vitro również w celu zostania samotnymi rodzicami – w 2022 r. odbyło się 3548 prób w porównaniu z 1953 w 2019 r., co oznacza skok o 83%.
W 2022 r. przeciętna kobieta urodziła pierwsze dziecko w wieku 29 lat, czyli o sześć lat mniej niż kobiety, które po raz pierwszy poddały się zapłodnieniu in vitro
Wykorzystywanie wcześniej zamrożonych komórek jajowych i zarodków do starania o dziecko po latach jest najszybciej rozwijającą się metodą leczenia niepłodności w Wielkiej Brytanii
Z raportu rocznego wynika, że w tym samym okresie liczba osób pozostających w związkach tej samej płci również wzrosła o ponad jedną trzecią, z 1628 do 2200.
Autorzy zauważają, że wykorzystywanie wcześniej zamrożonych komórek jajowych i zarodków do starania o dziecko po latach to najszybciej rozwijająca się metoda leczenia bezpłodności w Wielkiej Brytanii.
Julia Chain, przewodnicząca HFEA, ostrzegła, że „leczenie niepłodności nie gwarantuje posiadania dziecka”.
Powiedziała: „Wskaźniki powodzenia zapłodnienia in vitro stale się poprawiają, ale ponieważ szansa na poród gwałtownie maleje wraz z wiekiem, wczesny dostęp do leczenia niepłodności ma kluczowe znaczenie dla tych, którzy go potrzebują.
„Nasze dane pokazują, że średni wiek pacjentek rozpoczynających leczenie po raz pierwszy jest obecnie prawie o sześć lat starszy niż średni wiek, w którym kobiety w Anglii i Walii rodziły pierwsze dziecko.
„Ważne jest, aby zasięgnąć porady dotyczącej problemów z płodnością, aby w przypadku konieczności leczenia pacjenci mogli jak najszybciej uzyskać do niego dostęp, co pozwoli ograniczyć opóźnienia”.
Pomimo rosnącego wieku pacjentek dzięki postępom w zakresie zapłodnienia in vitro zaobserwowano, że ogólny wskaźnik ciąż w przypadku transferu świeżych zarodków i własnych komórek jajowych pacjentki wzrósł z 21 do 31 procent w latach 2012–2022.
Obecnie skuteczność leczenia niepłodności sięga 40%. W 2019 r. w Wielkiej Brytanii około jedna trzecia cykli zapłodnienia in vitro wśród osób poniżej 35. roku życia zakończyła się urodzeniem żywym. Jednak wśród osób powyżej 44. roku życia odsetek ten spadł do zaledwie 4%.
Chociaż wskaźniki poczęć są różne u poszczególnych kobiet, statystyki Narodowego Instytutu Doskonałości Zdrowia i Opieki pokazują, że poziom płodności na ogół zaczyna spadać pod koniec lat 20., a następnie gwałtownie spada od połowy lat 30.
Dane Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) pokazują, że średni wiek matek w Anglii i Walii wzrósł od lat 70. XX wieku i według najnowszych danych wynosi obecnie 30,9 lat
Kobiety w wieku od 18 do 34 lat miały najwyższy wskaźnik ciąż na przeniesiony zarodek, a ponad cztery na dziesięć (42%) zakończyły się sukcesem.
Odsetek ten spadł do 34 procent w przypadku osób w wieku od 35 do 37 lat – obecnie jest to największy odsetek pacjentów – 26 procent w grupie wiekowej od 38 do 39 lat, 16 procent w grupie wiekowej od 40 do 42 lat i dziewięć procent w grupie wiekowej 43 i 44 lata. starcy.
Chociaż wszystkie te liczby oznaczają znaczną poprawę, w porównaniu z odpowiednio 22, 17, 10 i 5 procent, eksperci namawiali pary, aby próbowały rozpocząć leczenie wcześniej, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces.
Dane Urzędu Statystyk Narodowych pokazują, że w 2022 r. przeciętna kobieta urodziła pierwsze dziecko w wieku 29 lat, czyli o sześć lat mniej niż kobiety, które po raz pierwszy poddały się zapłodnieniu in vitro.
Zamrożenie i przechowywanie jaj również wzrosło ogółem o 81 procent, z 2576 cykli w 2019 r. do 4647 w 2022 r., co stanowi pięć procent całkowitej liczby cykli.
Dane HFEA pokazują, że średni wskaźnik urodzeń po zapłodnieniu in vitro również wzrósł w ciągu dekady z 18 procent do wstępnej wartości 24 procent.
Jednakże odsetek cykli IVF finansowanych przez NHS spadł do 27 procent w porównaniu do czterech na dziesięć dziesięć lat wcześniej.
Mniej niż jedna czwarta (24 procent) prób jest finansowana przez NHS w Anglii, w porównaniu z ponad połową (53 procent) w Szkocji i jedną trzecią (34 procent) w Walii.
Liczba zabiegów spadła w większości regionów, przy czym w East Midlands odnotowano największy spadek liczby cykli finansowanych przez NHS z 1451 do 753 (48 procent) w okresie trzech lat.
Największy wzrost odnotowano w Yorkshire i Humber, z 1009 cykli w 2019 r. do 1183 w 2022 r.
Sarah Norcross, dyrektor Progress Educational Trust (PET), stwierdziła, że to „przerażające”, że w Anglii mniej niż 25 procent leczenia niepłodności finansowane jest przez NHS.
Powiedziała: „W przypadku wielu kobiet w Anglii dostęp do leczenia niepłodności finansowanego przez NHS może zająć co najmniej dwa lata. I to zanim uwzględni się dodatkowe opóźnienia, na przykład jeśli kobieta musi schudnąć, aby się kwalifikować.
„Osoby, które nie kwalifikują się do leczenia w ramach NHS, będą następnie szukać sposobów na sfinansowanie leczenia prywatnego, w którym to czasie nie będą się młodnieć.
„Nic więc dziwnego, że wzrasta średnia liczby kobiet poddawanych pierwszemu cyklowi zapłodnienia in vitro”.
Rzecznik NHS powiedział: „Chociaż decyzje te zgodnie z prawem należą do lokalnych komisarzy ds. zdrowia, absolutnie słuszne jest, aby zapewniały one równy dostęp do usług zgodnie z potrzebami mieszkańców na danym obszarze”.