Strona główna zdrowie Kobiety rzadziej otrzymują właściwe leczenie na ostrym dyżurze, ponieważ są postrzegane jako...

Kobiety rzadziej otrzymują właściwe leczenie na ostrym dyżurze, ponieważ są postrzegane jako „histeryczne i wyolbrzymiające”

56
0


Nowe badania pokazują, że kobiety zgłaszające się na oddział ratunkowy z bólem rzadziej otrzymują leki potrzebne do jego leczenia w porównaniu z mężczyznami.

Analiza wypisów ze szpitala ponad 21 000 pacjentów z Missouri i Izraela wykazała, że ​​kobietom rzadziej przepisywano leki przeciwbólowe, a ich objawy częściej były ignorowane.

Doktor Alex Gileles-Hillel, współautor i lekarz w Centrum Medycznym Uniwersytetu Hadassah-Hebrew w Jerozolimie, powiedział: „Kobiety są postrzegane jako osoby przesadzające lub histeryczne, a mężczyzn uważa się za bardziej stoickich, gdy skarżą się na ból”.

Jest to najnowszy dowód na uprzedzenia ze względu na płeć w medycynie, przy czym kobiety są również mniej narażone na leczenie zawału serca niż mężczyźni.

Lekarze wystawiają na próbę uprzedzenia związane z płcią w medycynie, przedstawiając pielęgniarkom i pielęgniarkom identyczne fikcyjne winiety przedstawiające pacjenta płci męskiej i pacjentkę zgłaszającą się z silnym bólem pleców.

Pielęgniarki poproszone o przypisanie punktacji leczenia bólu pacjentom płci męskiej i żeńskiej z dokładnie takimi samymi dolegliwościami i historią zdrowia, postrzegały ból pacjentek jako mniej intensywny i mniej zasługujący na leczenie.

Ból jest subiektywny, a lekarze i pielęgniarki polegają na tym, że pacjenci oceniają go w skali od jednego do 10, gdzie 10 oznacza nie do zniesienia.

Lekarze podejmują decyzję o podaniu leku przeciwbólowego i jego sile na podstawie informacji przekazywanych przez pacjentów.

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Postępowanie Narodowej Akademii Nauk podali, że kobiety, nawet jeśli oceniały swój ból jako wysoki na skali, były o prawie 20% mniej skłonne do przyjmowania leków przeciwbólowych niż mężczyźni, nawet jeśli ich samoocena bólu była taka sama.

Korzystając z notatek opisujących leczenie pacjenta spisanych po opuszczeniu szpitala, lekarze ustalili, że 38 procent otrzymało jakiś rodzaj leku przeciwbólowego, w porównaniu z 47 procentami mężczyzn z podobnymi objawami.

Kobiety zazwyczaj oceniały ból nieco niżej niż mężczyźni – 6,64 w porównaniu z 6,81.

Naukowcy uwzględnili to jednak i odkryli podobnie odmienny wzór we wszystkich ocenach bólu.

Dalsza analiza wykazała, że ​​prawdopodobieństwo, że pielęgniarki w ogóle rejestrowały poziom bólu kobiet, było o 10 procent mniejsze, co zwiększało ryzyko, że nie otrzymają one potrzebnej opieki.

Kobiet zwykle nie traktuje się poważnie, gdy skarżą się na problemy zdrowotne, takie jak ból w klatce piersiowej, co zwiększa ryzyko, że będą cierpieć lub umrą z powodu choroby, której można było zapobiec

Kobiet zwykle nie traktuje się poważnie, gdy skarżą się na problemy zdrowotne, takie jak ból w klatce piersiowej, co zwiększa ryzyko, że będą cierpieć lub umrą z powodu choroby, której można było zapobiec

Kobiety spędzały średnio dodatkowe 30 minut w oczekiwaniu na pielęgniarkę lub lekarza, który przyjmie je na oddziale ratunkowym w porównaniu z mężczyznami, którzy spędzali mniej czasu w poczekalni.

Aby jeszcze bardziej przetestować swoją hipotezę – że na ostrym dyżurze istnieje uprzedzenie ze względu na płeć – badacze przekazali krótkie pisemne opisy pacjentów 109 pielęgniarkom ze szpitala w Missouri, aby oceniły intensywność bólu pacjenta.

Scenariusze pisemne dla pacjenta płci męskiej i pacjentki były dokładnie takie same. Jedyną różnicą była płeć fikcyjnej pacjentki: „Ms. [Mr.] Jones zgłasza się na oddział ratunkowy.

’Ona [he] to 44-letnia kobieta [male], wcześniej zdrowy. Ona [he] ma ostry i pulsujący ból pleców, który zaczął się stopniowo poprzedniego dnia.

’Ona [he] ocenia ją [his] ból jako 9 na 10 i twierdzi, że jej to przeszkadza [his] funkcjonowanie. SM. [Mr.] Według doniesień Jones nie próbował jeszcze żadnych środków łagodzących ból, jest zwykle zdrowy i nie przyjmuje obecnie innych leków”.

Następnie każdą pielęgniarkę poproszono o ocenę odczuwania tego bólu w skali od jednego do 100 (ból maksymalny).

Kiedy pielęgniarce przedstawiono winietę opisującą mężczyznę, oceniała jego ból na poziomie bliższym 90, przy średniej 80.

Jednak gdy przedstawiono opis opisujący kobietę, średnia ocena bólu wyniosła 72. Rozbieżność utrzymywała się niezależnie od tego, czy oceniającą pielęgniarką był mężczyzna czy kobieta.

Naukowcy nazwali tę lukę objawem ogólnego „przeoczania” bólu kobiet, co ma „niepokojące konsekwencje społeczne i medyczne”.

Kobiety, które zwracają się o pomoc do lekarza z powodu bólu, są po prostu traktowane mniej poważnie niż mężczyźni, co jest efektem stuleci przedstawiania kobiet jako bardziej emocjonalne i dramatyczne niż mężczyźni i częściej wyolbrzymiające swój ból.

Badanie przeprowadzone w 2009 roku w Journal of Women’s Health wykazało, że kobiety były dwa razy bardziej prawdopodobne jak mężczyźni, którzy zgłaszają się do lekarza z objawami choroby serca, powinni zostać poddani diagnozie stanu psychicznego.

szwedzcy badacze powiedział w 2018 r.: „Kobiety cierpiące na ból mogą być postrzegane jako histeryczne, emocjonalne, narzekające, nie chcące wyzdrowieć, symulujące i fabrykujące ból, jakby wszystko działo się w jej głowie.

„Inne badania wykazały, że kobietom cierpiącym na ból przewlekły przypisuje się raczej psychologiczne niż somatyczne przyczyny bólu”.

Rozbieżność pomiędzy opieką, jaką otrzymują kobiety, a opieką, jaką otrzymują mężczyźni, jest najbardziej wyraźna w przypadku kobiet zgłaszających się na oddział ratunkowy z objawami zawału serca.

Badanie przeprowadzone w 2022 roku wykazało, że w pobliżu byli mężczyźni 22 procent częściej niż kobiety zgłaszały się do lekarza natychmiast po wystąpieniu bólu w klatce piersiowej.

Kobiety musiały czekać na wizytę u lekarza o 29 procent dłużej niż mężczyźni, czyli około 11 dodatkowych minut. A kiedy dana osoba przechodzi zawał serca, te 11 minut może oznaczać różnicę między przeżyciem a śmiercią.



Link źródłowy