Strona główna zdrowie Kobiety popełniają błąd na siłowni, który może spowodować bolesną infekcję – ostrzega...

Kobiety popełniają błąd na siłowni, który może spowodować bolesną infekcję – ostrzega lekarz

10
0


Obcisłe spodenki i legginsy mogą być idealne do pocenia się na zajęciach ze spinningu, ale mogą też być przyczyną bolesnej infekcji – ostrzegają lekarze.

Dzieje się tak dlatego, że potreningowa odzież sportowa wykonana z tkaniny syntetycznej stanowi idealne środowisko dla bakterii.

Zbyt długie siedzenie po treningu w wilgotnych ubraniach gimnastycznych może wiązać się z ryzykiem wystąpienia choroby zwanej zapaleniem pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego, które dotyka aż jedną trzecią kobiet, jest najczęstszym rodzajem zakażenia dróg moczowych (UTI).

Ból, pieczenie i kłucie podczas oddawania moczu, a także częsta i pilna potrzeba pójścia do toalety są charakterystycznymi objawami infekcji.

Lekarze ostrzegają, że spocona odzież sportowa wykonana z tkanin syntetycznych to idealne środowisko do siedliska bakterii. Podstawowy obraz

Lekarze ostrzegają, że spocona odzież sportowa wykonana z tkanin syntetycznych to idealne środowisko do siedliska bakterii. Podstawowy obraz

Jeśli zbyt długo po treningu będziesz siedzieć w wilgotnych ubraniach gimnastycznych, możesz być narażony na ryzyko zapalenia pęcherza moczowego. Podstawowy obraz

Jeśli zbyt długo po treningu będziesz siedzieć w wilgotnych ubraniach gimnastycznych, możesz być narażony na ryzyko zapalenia pęcherza moczowego. Podstawowy obraz

Zapalenie pęcherza moczowego występuje, gdy bakterie dostają się do pęcherza moczowego przez cewkę moczową – rurkę odprowadzającą mocz z organizmu.

Może się to zdarzyć, jeśli bakterie naturalnie występujące w odbytnicy lub pochwie przedostaną się do ujścia cewki moczowej.

Odzież sportowa jest często wykonana z tkanin syntetycznych, które nie są oddychające, więc gdy się pocisz, wilgoć zostaje uwięziona, tworząc idealną pożywkę dla bakterii.

Ponieważ legginsy przylegają również ściśle do kroku, cewka moczowa i okolice mogą stykać się z tarciem podczas ćwiczeń.

To w połączeniu ze spoconym i wilgotnym środowiskiem na dole oraz możliwym odwodnieniem zwiększa ryzyko przedostania się bakterii do cewki moczowej i spowodowania infekcji pęcherza.

„Odzież aktywna, taka jak legginsy, ściśle przylega do kroku i umożliwia niewielki przepływ powietrza, dzięki czemu mogą się tam rozwijać bakterie” – wyjaśnia dr Catherine Hood, ekspertka i doradczyni ds. zdrowia kobiet Tabletki Effercytratumarka leków na zapalenie pęcherza moczowego.

Dodała: „Materiały, z których zwykle jest wykonana odzież sportowa, nie są oddychające. Tkaniny syntetyczne, takie jak nylon i lycra, w rzeczywistości zatrzymują wilgoć, co stanowi idealną pożywkę dla bakterii.

Jest to jednak problem tylko wtedy, gdy zbyt długo przebywasz w przepoconych i wilgotnych ubraniach gimnastycznych.

Dlatego dr Hood namawiała kobiety, aby przebierały się zaraz po ćwiczeniach, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

„Aby zapobiec nadmiernemu obciążaniu odzieży sportowej, unikaj zbyt długiego pozostawania w spoconym stroju i zmieniaj go niezwłocznie po ćwiczeniach” – podkreśla dr Hood.

Namawiała także kobiety, aby po treningu myły genitalia wodą, ale dodała, aby unikały kąpieli z bąbelkami, talku i chusteczek dla kobiet, ponieważ mogą one powodować podrażnienia.

Szacuje się, że u jednej trzeciej kobiet zapalenie pęcherza moczowego wystąpi przed ukończeniem 24. roku życia, jednak częściej występuje ono w czasie ciąży, u kobiet aktywnych seksualnie i po menopauzie.

W przypadku zapalenia pęcherza moczowego należy zwrócić uwagę na kilka objawów.

„Oprócz pieczenia lub kłucia podczas oddawania moczu, inne objawy zapalenia pęcherza moczowego obejmują potrzebę regularnego oddawania moczu, ale oddawanie niewielkiej ilości moczu lub nie oddawanie go wcale, mętny, ciemny lub silnie pachnący mocz, ból w dolnej części brzucha, nietrzymanie moczu, wysoką temperaturę i ogólnie nie czuję się dobrze” – stwierdził dr Hood.

Łagodne przypadki często ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Jednakże u niektórych osób epizody zapalenia pęcherza moczowego często występują i mogą wymagać regularnego lub długotrwałego leczenia.

Istnieje również ryzyko, że w niektórych przypadkach zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do poważniejszej infekcji nerek, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy nie ustąpią.

Szacuje się, że u jednej trzeciej kobiet zapalenie pęcherza moczowego wystąpi przed ukończeniem 24. roku życia, jednak częściej występuje ono w czasie ciąży, u kobiet aktywnych seksualnie i po menopauzie.

Szacunki sugerują, że u jednej trzeciej kobiet zapalenie pęcherza moczowego wystąpi przed ukończeniem 24. roku życia, jednak częściej występuje ono w czasie ciąży, u kobiet aktywnych seksualnie i po menopauzie

Łagodne przypadki można leczyć, pijąc dużo wody, unikając seksu i przyjmując paracetamol. Ale lekarz rodzinny może wypisać receptę na trzydniowy cykl antybiotyków, jeśli ból będzie się utrzymywał.

Oprócz szybkiej zmiany stroju gimnastycznego pomocne może być również noszenie oddychającej bawełnianej bielizny, wyjaśnia dr Hood.

Dodaje, że „wycieranie od przodu do tyłu” po oddaniu moczu pomoże uniknąć rozprzestrzeniania się bakterii do dróg moczowych i pochwy, podobnie jak mycie okolic narządów płciowych przed i po stosunku płciowym oraz opróżnianiu pęcherza.

„Spróbuj opróżnić pęcherz po seksie. Podczas oddawania moczu należy także oprzeć się na toalecie i poczekać, aż wypłynie kilka ostatnich kropli” – radzi dr Hood.

„Najlepiej w ogóle unikać stosunków seksualnych w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, ponieważ seks może powodować tarcie i podrażnienie cewki moczowej, która jest wrażliwa podczas infekcji” – dodała.

Utrzymanie nawodnienia jest również istotne, aby zapobiec wystąpieniu zapalenia pęcherza moczowego.

„Staraj się pić dwa litry wody każdego dnia, włączając w to dużą szklankę wody jako ostatnią rzecz przed pójściem spać i pierwszą rzeczą po wstaniu, a także po seksie” – radzi dr Hood.

„Picie wody wzmocni strumień moczu i zmniejszy ryzyko przyklejenia się bakterii do ścianek pęcherza i dróg moczowych. Poza tym picie dużej ilości sprawi, że będziesz częściej siusiać, co pomoże wypłukać bakterie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach dróg moczowych (UTI)

Infekcja dróg moczowych, bardziej znana jako ZUM, to infekcja dowolnej części układu moczowego.

ZUM mogą mieć różne nazwy w zależności od tego, która część dróg moczowych jest zakażona.

Zapalenie pęcherza moczowego wpływa na pęcherz, odmiedniczkowe zapalenie nerek wpływa na nerki, a zapalenie cewki moczowej wpływa na moczowód i cewkę moczową.

Oznaki i objawy obejmują:

  • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu
  • Częsta potrzeba oddania moczu, pomimo niewielkiej ilości moczu wydalanego przy oddawaniu moczu
  • Ciemny, mętny lub dziwnie pachnący mocz
  • Zmęczenie
  • Gorączka i dreszcze
  • Ból w dolnej części brzucha lub pleców

Kobiety są znacznie bardziej narażone na ZUM, a ich ryzyko wynosi aż 1 na 2 w ciągu życia w porównaniu do 1 na 10 wśród mężczyzn.

Najczęstszą przyczyną ZUM jest przeniesienie bakterii z odbytu do cewki moczowej. Ponieważ kobiety mają krótsze cewki moczowe i mniejszą odległość między obiema częściami ciała, łatwiej jest wprowadzić bakterie.

Najczęściej stosuje się antybiotyki, po których należy pić dużo wody, aby wypłukać bakterie z organizmu.

ZUM zazwyczaj nie prowadzą do śmierci, ale nieleczone mogą powodować sepsę – stan zagrażający życiu, w którym substancje chemiczne uwalniane przez układ odpornościowy do krwioobiegu w celu zwalczania infekcji powodują zamiast tego stan zapalny w całym organizmie.

Terminem określającym sepsę spowodowaną ZUM jest uropepsa.

Objawy urosepsy obejmują:

  • gorączka
  • ból w dolnej części pleców
  • nudności i wymioty
  • trudności w oddychaniu
  • niezdolność do jasnego myślenia
  • dezorientacja lub delirium

2019 badanie odkryli, że ryzyko zakażenia krwi było ponad siedmiokrotnie większe u pacjentów, którzy nie otrzymali antybiotyków natychmiast po wizycie u lekarza z powodu ZUM.

Szacowana śmiertelność z powodu urosepsy wynosi od 30% do 40%.



Link źródłowy