Komisja Europejska rozważa utworzenie megafunduszu na rzecz badań naukowych i innowacji (B+R), ale krytyczni interesariusze twierdzą, że utrata autonomii w przypadku poszczególnych projektów w zakresie finansowania jest odwrotnością tego, co jest potrzebne.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen obiecała, że badania i innowacje będą „w centrum uwagi”. [the European] ekonomia”, jak stwierdziła wytyczne na drugą kadencję przed nominacją w lipcu, obiecując zwiększenie wydatków na badania i rozszerzenie programów badań i innowacji.
Wewnętrzny wniosek Komisji, który wyciekł sugeruje że władza wykonawcza UE może spróbować to osiągnąć, łącząc istniejące inicjatywy w ogromny Europejski Fundusz na rzecz Konkurencyjności (ECF), kierując się „jedną zasadą i wszystkimi strategicznymi programami finansowania UE”.
Spowodowałoby to połączenie znacznie różnych programów, takich jak „Horyzont Europa”, który finansuje badania naukowe i innowacje, oraz InvestEU, który finansuje projekty wspierające zrównoważone inwestycje, innowacje i tworzenie miejsc pracy, pod jednym dachem w kolejnych wieloletnich ramach finansowych (WRF), UE budżet na lata 2028-2034.
Jednak dla Marii Leptin, przewodniczącej Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), kluczowego programu badań i innowacji, może to być zły pomysł.
To „brzmi dobrze, wygląda dobrze, ale co z tymi pudełkami [in the slide] całkowicie zaprzecza wszystkiemu, na co byśmy liczyli i czego potrzebowaliśmy” – Leptin powiedział Euractiv.
Według strony internetowej Komisji ERBN „jest wiodącą europejską organizacją finansującą doskonałe badania pionierskie. „
„ERBN odniosła sukces właśnie dlatego, że ma autonomię w decydowaniu o własnych procedurach i procesach, a w każdym razie potrzebujemy tego więcej, a nie mniej” – dodał Leptin.
„Albo [the designers of the proposal] nie wiem, o co chodzi w ERBN, albo wygląda na to, że zrezygnuje ona z oddolnego podejścia opartego na doskonałości stosowanego przez ostatnie 17 lat, co byłoby bardzo negatywną zmianą” – powiedział Kurt Deketelaere, Sekretarz Generalny ds. Ligę Europejskich Uniwersytetów Badawczych (LERU), która reprezentuje 24 „wiodące” uniwersytety, które ostrzegały przed ograniczaniem autonomii ERBN w oświadczenie wydany w piątek.
„Myślę, że podjęli już szereg decyzji, że po prostu idą do przodu i zaskoczą wszystkich” – dodał.
Leptin twierdzi jednak, że kontekst nie jest wystarczający, aby zinterpretować slajdy Komisji, które wyciekły.
„Schemat pozostawia każdemu możliwość zobaczenia swoich najgorszych obaw lub największych nadziei, w zależności od tego, na czym stoi” – powiedział Leptin.
Chociaż jednak plan Komisji dotyczący funduszu konkurencyjności może nie być ostateczny, wzbudził on duże zainteresowanie, biorąc pod uwagę skalę proponowanych zmian.
„Głucha cisza” ze strony DG RTD
W piątek LERU wezwało komisarz i dyrektor generalną ds. badań naukowych i innowacji Ilianę Ivanovą i Marca Lemaître do przerwania „ogłuszającego milczenia” i wyjaśnienia toczących się dyskusji na temat ram badań naukowych i innowacji w kolejnych WRF.
„W połowie przyszłego roku Komisja przedstawi swoje propozycje” dotyczące następnych WRF, rzecznik Komisji Eric Mamer powiedział 7 października zapytany o plan ECF, skutecznie odmawiając komentarza na temat wycieku.
To zdecydowanie za długo dla Deketelaere, który powiedział Euractiv, że w przypadku wyrzucenia programu „Horyzont Europa” społeczność naukowa zmarnowała już dużo czasu na pisanie raportów na temat jego udoskonalania.
„Nie będziemy się marnować [another] osiem miesięcy, myśląc, że idą w kierunku ewolucji, jeśli naprawdę pracują nad rewolucją”.
„Rozmiar uniwersalny”
„Jedna miara dla wszystkich nie jest właściwą odpowiedzią” – powiedział rumuński eurodeputowany Siegfried Mureșan, wiceprzewodniczący centroprawicowej grupy Europejskiej Partii Ludowej (PPE) i współsprawozdawca ds. budżetu UE na lata 2028–2034.
W prezentacji, która wyciekła, proponuje się także rezygnację z wszystkich funduszy spójności, rolnictwa, rybołówstwa i funduszy wewnętrznych na rzecz jednolitych planów krajowych dla każdego kraju, co wywołuje silne reakcje od burmistrzów z całego bloku UE.
Mureșan zgodził się, że potrzebna jest większa skala, uproszczenie i elastyczność, ale pozostał sceptyczny w stosunku do propozycji dotyczących ECF i planów krajowych.
„Potrzebujesz autonomii, potrzebujesz decentralizacji, musisz przekazać władzę szczeblowi lokalnemu, regionalnemu, samym uniwersytetom” – powiedział, powtarzając obawy dotyczące „gospodarka planistyczna”ryzyka.
W rozmowie z Euractiv określił je jako ogólne przemyślenia, zastrzegając szczegółowe uwagi na moment, gdy Komisja przedstawi oficjalne propozycje.
Deketelaere i LERU liczą na pewną jasność ze strony DG ds. Badań Naukowych i Innowacji, gdy w środę przedstawi ona swoje sprawozdanie okresowe w sprawie programu „Horyzont Europa”. w przeciwnym razie Deketelaere powiedział, że zapyta ich podczas prezentacji.
„Będziemy to kontynuować tak długo, jak będzie to konieczne” – dodał.
[Edited by Eliza Gkritsi/Alice Taylor-Braçe]