Strona główna zdrowie Kluczowe zmiany w organizmie w dzieciństwie powodujące alarmujący wzrost zachorowań na cukrzycę...

Kluczowe zmiany w organizmie w dzieciństwie powodujące alarmujący wzrost zachorowań na cukrzycę u osób poniżej 40. roku życia

32
0


Eksperci odkryli proste badanie krwi, które może przewidzieć, czy u dziecka w młodym wieku dorosłym zachoruje na cukrzycę i choroby serca.

Duńscy naukowcy twierdzą, że oferowanie czeku we wczesnym wieku mogłoby wskazać najmłodszym najbardziej narażonym na ryzyko chorób związanych z otyłością i szybciej zapewnić im leczenie.

Test eksperymentalny polega na wykryciu we krwi substancji zwanych lipidami. Najbardziej znanym lipidem we krwi jest cholesterol, który jest powszechnie powiązany z chorobami serca.

Jednak wcześniejsze badania tej samej grupy wykazały, że istnieją tysiące różnych lipidów – znanych również jako kwasy tłuszczowe – o różnych funkcjach w organizmie.

Wysoki poziom niektórych z tych lipidów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy i chorób serca. W nowym badaniu stwierdzono, że poziom ten zaczął gwałtownie rosnąć w dzieciństwie.

Duńscy naukowcy twierdzą, że oferowanie czeku we wczesnych latach życia mogłoby wykryć dzieci najbardziej narażone na schorzenia związane z otyłością i zapewnić im szybsze leczenie

Duńscy naukowcy twierdzą, że oferowanie czeku we wczesnych latach życia mogłoby wykryć dzieci najbardziej narażone na schorzenia związane z otyłością i zapewnić im szybsze leczenie

Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 mln osób. Kolejne 850 000 osób choruje na cukrzycę i zupełnie nie jest tego świadomych, co jest niepokojące, ponieważ nieleczona cukrzyca typu 2 może prowadzić do powikłań, w tym chorób serca i udarów mózgu

Odkrycia mogą pomóc w walce z rosnącą falą zachorowań na cukrzycę typu 2 u młodych ludzi – dlatego najnowsze dane wskazują, że u osób poniżej 40. roku życia zapada na tę chorobę o 39%.

Rośnie także liczba śmiertelnych zawałów serca u osób poniżej 75. roku życia.

Doktor Karolina Sulek, autorka badania, która przeprowadziła analizę w Steno Diabetes Centre w Kopenhadze, powiedziała: „Kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoznawanie dzieci zagrożonych tymi chorobami zagrażającymi życiu.

„Badanie dostarcza mocnych dowodów na ogromną potrzebę leczenia otyłości i daje rodzicom pewność, że mogą z większą współczuciem interweniować w życie swoich dzieci, pomagając im schudnąć”.

W badaniu naukowcy ocenili poziom tłuszczu we krwi u 184 dzieci w średnim wieku 11 lat, z których wszystkie zostały zaklasyfikowane jako osoby z nadwagą lub otyłością.

Wszyscy zostali objęci modelem Holbaek – popularnym w Danii programem dla osób z otyłością.

W ciągu roku obserwacji odkryli, że poziom kwasów tłuszczowych u nich spadł, co zmniejszyło ryzyko cukrzycy i ciśnienia krwi.

Pisanie w dzienniku Medycyna Naturystwierdzili, że wyniki wykazały, że wzrost poziomu lipidów we krwi można odwrócić.

Doktor Cristina Legido-Quigley, jedna z autorek badania z King’s College w Londynie, powiedziała: „Przez dziesięciolecia naukowcy polegali na systemie klasyfikacji lipidów, który dzielił je na dobry i zły cholesterol.

„Ale teraz za pomocą prostego badania krwi możemy ocenić znacznie szerszy zakres cząsteczek lipidów, które mogą służyć jako istotne wczesne sygnały ostrzegawcze choroby.

„W przyszłości może to być zupełnie nowy sposób oceny osobistego ryzyka choroby, a badając, w jaki sposób zmieniać cząsteczki lipidów w organizmie, moglibyśmy nawet całkowicie zapobiegać chorobom metabolicznym, takim jak cukrzyca”.

Cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub wytwarzana przez nią insulina nie działa prawidłowo.

Hormon ten jest niezbędny do obniżenia poziomu cukru we krwi.

Wysoki poziom cukru we krwi z biegiem czasu może powodować zawały serca i udary, a także problemy z oczami, nerkami i stopami.

Osoby cierpiące na tę chorobę mogą wymagać zmiany diety, codziennego przyjmowania leków i regularnych badań kontrolnych.

Objawy choroby, którą diagnozuje się na podstawie badania krwi, obejmują nadmierne pragnienie, zmęczenie i potrzebę częstszego oddawania moczu. Ale wiele osób nie ma żadnych znaków.

Według najnowszych danych dla Wielkiej Brytanii w roku 2021/22 na cukrzycę chorowało prawie 4,3 miliona osób.

Około 90 procent przypadków cukrzycy to cukrzyca typu 2, która jest powiązana z otyłością i jest zwykle rozpoznawana w średnim wieku, a nie cukrzyca typu 1, choroba genetyczna zwykle rozpoznawana na wczesnym etapie życia.



Link źródłowy