Miliony lat temu klimat był znacznie cieplejszy i bardziej wilgotny niż obecnie. Ale o ile dokładnie cieplej i bardziej wilgotno?
Nasz badania pokazuje, że 26 milionów lat temu średnia temperatura zimą w Wielkiej Brytanii i Irlandii wynosiła ponad 18°C, czyli mniej więcej tyle samo, co dzisiejsza średnia temperatura latem.
Czytając warstwy skał, możemy cofnąć się w czasie. Badając zawarte w nich skamieliny, możemy zrekonstruować dawny klimat. Możemy więc zrekonstruować klimat Ziemi w okresach, zanim ludzie zmierzyli pogodę i klimat. W naszym ostatnim badaniu zbadaliśmy klimat Wielkiej Brytanii i Irlandii w okresie od 33 do 20 milionów lat temu.
W tym okresie stężenie dwutlenku węgla było takie samo jak obecne i przez następne 50 lat. W tamtych czasach Antarktyda miała lodowce, ale Grenlandia nie. A ponieważ pokrywa lodowa Grenlandii może zapaść się w ciągu najbliższego stulecia, odczytanie skał z tego przedziału czasowego ma znaczenie dla tego, jaki będzie klimat bez obecności lodu Grenlandii.
Do odtworzenia klimatu tego 13-milionowego okresu w Wielkiej Brytanii i Irlandii wykorzystaliśmy 25 lokalizacji, analizując statystycznie 82 zbiory skamieniałych pyłków roślin, które zostały zamrożone w czasie. Ponieważ rośliny są ściśle powiązane z klimatem (nie mogą po prostu ruszyć dalej, gdy warunki stają się niesprzyjające), pyłek, który pozostawiają w zapisie kopalnym, stanowi doskonały sposób na rekonstrukcję dawnego klimatu. Ponieważ pyłek ten przechodzi przez warstwy osadów, możemy udokumentować zmianę klimatu w czasie.
Korzystając ze statystycznego modelu komputerowego, zrekonstruowaliśmy różne cechy klimatu, takie jak na przykład średnia roczna temperatura i średnie roczne opady, dla każdego z naszych skupisk pyłków.
Nasze wyniki pokazują, że 26 milionów lat temu średnia temperatura zimą w Wielkiej Brytanii i Irlandii wynosiła ponad 18°C. Jest to porównywalne ze średnią temperaturą występującą obecnie w lecie. Temperatura w zimie przekraczająca 18°C sklasyfikowałaby Wielką Brytanię i Irlandię sprzed 26 milionów lat jako tropikalne.
Średnia temperatura latem w tym czasie wynosiła 25°C. Tym wyższym temperaturom towarzyszyło 1100–1400 mm opadów rocznie. Nasze wyniki wskazują, że klimat jest znacznie cieplejszy i bardziej wilgotny, a zawartość gazów cieplarnianych mieści się w przedziale od obecnego poziomu do poziomu, który może zostać osiągnięty do 2075 r.
Klimat sprzed 26 milionów lat, kiedy Grenlandia nie miała lodu, byłby prawdopodobnie porównywalny z przyszłością, kiedy cały lód na Grenlandii stopi się. Wielu osobom podoba się pomysł tropikalnej wyspy na zasłużony odpoczynek, życie w takim klimacie do 2075 roku nie byłoby rajem.
Jeśli w ciągu najbliższych 50 lat poziom emisji gazów cieplarnianych będzie się nadal zwiększał, lód na Grenlandii stopi się. Cała ta woda dostanie się do oceanów świata, co doprowadzi do globalnego wzrostu poziomu mórz o ok do 7m. Naraziłoby to miliony ludzi na całym świecie na powodzie na wybrzeżach i spowodowałoby wiele zniszczeń piękne plaże.
Lód na Grenlandii jest słodkowodny. Dodanie tego do mórz wpłynie na prądy oceaniczne i spowoduje bardziej nieprzewidywalną pogodę. To byłaby zła wiadomość dla produkcja żywności. Między październikiem 2022 r. a marcem 2024 r. na gleby Wielkiej Brytanii spadło prawie 1,7 mln deszczu, niszczycielskie uprawy.
Z naszych rekonstrukcji wynika, że wielkość opadów może przekroczyć 1,4 m rocznie, co będzie stanowić nową normę. Miałoby to ogromne konsekwencje dla przyszłości bezpieczeństwa żywnościowego w Wielkiej Brytanii i Irlandii w nadchodzącym stuleciu.
Cywilizacja ludzka rozkwitła w stosunkowo łagodnym i łagodnym klimacie. Wnioski wyciągnięte z przeszłych klimatów w długiej historii Ziemi powinny dać nam motywację do zmian i, miejmy nadzieję, uda nam się przystosować do cieplejszej i bardziej burzliwej przyszłości.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.
Cytat: Klimat Wielkiej Brytanii i Irlandii był tropikalny 26 milionów lat temu — oto dlaczego ma to znaczenie teraz (2024, 14 września) pobrano 15 września 2024 z https://phys.org/news/2024-09-uk-ireland-climate-tropical -milion.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.