Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland nie wykazało mocnych dowodów łączących spożycie kawy w czasie ciąży z trudnościami neurorozwojowymi u dzieci.
Badania te, obejmujące obszerną analizę genetyczną norweskich rodzin, potwierdzają dalsze przestrzeganie istniejących wytycznych dotyczących spożycia kofeiny w czasie ciąży.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland nie wykazało silnego związku między piciem kawy w czasie ciąży a trudnościami neurorozwojowymi u dzieci. Jednak badacze nadal zalecają przyszłym matkom przestrzeganie wytycznych medycznych dotyczących spożycia kofeiny.
Spostrzeżenia ze skandynawskiej kultury kawy
Doktor Gunn-Helen Moen i doktorantka Shannon D’Urso z Instytutu Biologii Molekularnej (IMB) Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadziły wszechstronną analizę genetyczną, wykorzystując dane pochodzące od dziesiątek tysięcy norweskich rodzin.
„Skandynawczynie są jednymi z największych konsumentów kawy na świecie. Piją co najmniej 4 filiżanki dziennie i nie są negatywnie nastawieni do picia kawy w czasie ciąży” – stwierdziła dr Moen.
„W naszym badaniu wykorzystaliśmy dane genetyczne matek, ojców i dzieci, a także kwestionariusze dotyczące spożycia kawy przez rodziców przed ciążą i w jej trakcie.
„Uczestnicy odpowiadali także na pytania dotyczące rozwoju ich dziecka do 8. roku życia, w tym jego umiejętności społecznych, motorycznych i językowych”.
„Nasza analiza nie wykazała związku między spożyciem kawy w czasie ciąży a trudnościami neurorozwojowymi u dzieci”.
Analiza wpływu kofeiny na rozwój układu nerwowego
Naukowcy stwierdzili, że zmiany fizjologiczne zachodzące w czasie ciąży uniemożliwiają łatwy rozkład kofeiny, która może przenikać przez łożysko i docierać do płodu, gdzie nie ma enzymów metabolizujących ją.
Uważano, że akumulacja kofeiny ma wpływ na rozwijający się mózg płodu, jednak dr Moen stwierdziła, że poprzednie badania obserwacyjne nie mogły wyjaśnić innych czynników środowiskowych, takich jak alkohol, dym papierosowy czy niewłaściwa dieta.
Metodologia analizy genetycznej w badaniach ciąży
„Zastosowaliśmy metodę zwaną randomizacją mendlowską, która wykorzystuje warianty genetyczne, które pozwalają przewidzieć zachowania związane z piciem kawy i mogą oddzielić wpływ różnych czynników podczas ciąży” – powiedziała.
„Naśladuje to randomizowane, kontrolowane badanie, w którym nie naraża się ciężarnych matek i ich dzieci na jakiekolwiek złe skutki.
„Zaletą tej metody jest to, że w danych można rozdzielić wpływ kofeiny, alkoholu, papierosów i diety, dzięki czemu możemy przyjrzeć się wyłącznie wpływowi kofeiny na ciążę”.
Naukowcy wykorzystują analizę genetyczną do zrozumienia złożonych cech i chorób, zwłaszcza na wczesnym etapie życia poprzednie badanie autorstwa dr Moena wykazującego, że picie kawy w ciąży nie wpływa na masę urodzeniową, ryzyko poronienia ani urodzenia martwego dziecka.
Znaczenie porad medycznych dotyczących kofeiny
Podkreślają znaczenie stosowania się do porad lekarzy w celu ograniczenia spożycia kofeiny w czasie ciąży, ponieważ kofeina może wpływać na inne wyniki ciąży.
Naukowcy zamierzają teraz zastosować podobne analizy, aby lepiej poznać genetyczne i środowiskowe przyczyny różnorodności neurologicznej oraz jej wpływ na rozwój mózgu w czasie ciąży.
Badanie opublikowano dzisiaj (9 października) w Medycyna Psychologiczna.
Odniesienie: „Mendlowska analiza randomizacji spożycia kawy przez matkę podczas ciąży na temat trudności neurorozwojowych potomstwa w norweskim badaniu kohortowym matki, ojca i dziecka (MoBa)” 9 października 2024 r., Medycyna Psychologiczna.
DOI: 10.1017/S0033291724002216
W skład zespołu badawczego wchodzili międzynarodowi współpracownicy z Norwegii, w tym profesor Alexandra Havdahl z Centrum Epidemiologii Genetycznej i Zdrowia Psychicznego PsychGen, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo i Anglii, a także Caroline Brito Nunes z IMB, dr Daniel Hwang i profesor David Evans. Do badania wykorzystano dane z norweskiego badania Mother, Father, and Child Cohort Study (MoBa).
Finansowanie: Krajowa Rada ds. Zdrowia i Badań Medycznych, Australijska Rada ds. Badań Naukowych