Strona główna nauka/tech Kawa w czasie ciąży bezpieczna dla rozwoju mózgu dziecka

Kawa w czasie ciąży bezpieczna dla rozwoju mózgu dziecka

32
0


Kobieta W Ciąży Trzyma Filiżankę Kawy
Badania nie wskazują na związek między spożyciem kawy w okresie prenatalnym a problemami neurorozwojowymi u dzieci, co potwierdza zachowanie ostrożności w przypadku stosowania kofeiny w czasie ciąży.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland nie wykazało mocnych dowodów łączących spożycie kawy w czasie ciąży z trudnościami neurorozwojowymi u dzieci.

Badania te, obejmujące obszerną analizę genetyczną norweskich rodzin, potwierdzają dalsze przestrzeganie istniejących wytycznych dotyczących spożycia kofeiny w czasie ciąży.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Queensland nie wykazało silnego związku między piciem kawy w czasie ciąży a trudnościami neurorozwojowymi u dzieci. Jednak badacze nadal zalecają przyszłym matkom przestrzeganie wytycznych medycznych dotyczących spożycia kofeiny.

Spostrzeżenia ze skandynawskiej kultury kawy

Doktor Gunn-Helen Moen i doktorantka Shannon D’Urso z Instytutu Biologii Molekularnej (IMB) Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadziły wszechstronną analizę genetyczną, wykorzystując dane pochodzące od dziesiątek tysięcy norweskich rodzin.

„Skandynawczynie są jednymi z największych konsumentów kawy na świecie. Piją co najmniej 4 filiżanki dziennie i nie są negatywnie nastawieni do picia kawy w czasie ciąży” – stwierdziła dr Moen.

„W naszym badaniu wykorzystaliśmy dane genetyczne matek, ojców i dzieci, a także kwestionariusze dotyczące spożycia kawy przez rodziców przed ciążą i w jej trakcie.

„Uczestnicy odpowiadali także na pytania dotyczące rozwoju ich dziecka do 8. roku życia, w tym jego umiejętności społecznych, motorycznych i językowych”.

„Nasza analiza nie wykazała związku między spożyciem kawy w czasie ciąży a trudnościami neurorozwojowymi u dzieci”.

Analiza wpływu kofeiny na rozwój układu nerwowego

Naukowcy stwierdzili, że zmiany fizjologiczne zachodzące w czasie ciąży uniemożliwiają łatwy rozkład kofeiny, która może przenikać przez łożysko i docierać do płodu, gdzie nie ma enzymów metabolizujących ją.

Uważano, że akumulacja kofeiny ma wpływ na rozwijający się mózg płodu, jednak dr Moen stwierdziła, że ​​poprzednie badania obserwacyjne nie mogły wyjaśnić innych czynników środowiskowych, takich jak alkohol, dym papierosowy czy niewłaściwa dieta.

Metodologia analizy genetycznej w badaniach ciąży

„Zastosowaliśmy metodę zwaną randomizacją mendlowską, która wykorzystuje warianty genetyczne, które pozwalają przewidzieć zachowania związane z piciem kawy i mogą oddzielić wpływ różnych czynników podczas ciąży” – powiedziała.

„Naśladuje to randomizowane, kontrolowane badanie, w którym nie naraża się ciężarnych matek i ich dzieci na jakiekolwiek złe skutki.

„Zaletą tej metody jest to, że w danych można rozdzielić wpływ kofeiny, alkoholu, papierosów i diety, dzięki czemu możemy przyjrzeć się wyłącznie wpływowi kofeiny na ciążę”.

Naukowcy wykorzystują analizę genetyczną do zrozumienia złożonych cech i chorób, zwłaszcza na wczesnym etapie życia poprzednie badanie autorstwa dr Moena wykazującego, że picie kawy w ciąży nie wpływa na masę urodzeniową, ryzyko poronienia ani urodzenia martwego dziecka.

Znaczenie porad medycznych dotyczących kofeiny

Podkreślają znaczenie stosowania się do porad lekarzy w celu ograniczenia spożycia kofeiny w czasie ciąży, ponieważ kofeina może wpływać na inne wyniki ciąży.

Naukowcy zamierzają teraz zastosować podobne analizy, aby lepiej poznać genetyczne i środowiskowe przyczyny różnorodności neurologicznej oraz jej wpływ na rozwój mózgu w czasie ciąży.

Badanie opublikowano dzisiaj (9 października) w Medycyna Psychologiczna.

Odniesienie: „Mendlowska analiza randomizacji spożycia kawy przez matkę podczas ciąży na temat trudności neurorozwojowych potomstwa w norweskim badaniu kohortowym matki, ojca i dziecka (MoBa)” 9 października 2024 r., Medycyna Psychologiczna.
DOI: 10.1017/S0033291724002216

W skład zespołu badawczego wchodzili międzynarodowi współpracownicy z Norwegii, w tym profesor Alexandra Havdahl z Centrum Epidemiologii Genetycznej i Zdrowia Psychicznego PsychGen, Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego w Oslo i Anglii, a także Caroline Brito Nunes z IMB, dr Daniel Hwang i profesor David Evans. Do badania wykorzystano dane z norweskiego badania Mother, Father, and Child Cohort Study (MoBa).

Finansowanie: Krajowa Rada ds. Zdrowia i Badań Medycznych, Australijska Rada ds. Badań Naukowych



Link źródłowy