Strona główna zdrowie Kawa kontra herbata: nowe badanie pokazuje, który napój zwiększa ryzyko udaru, a...

Kawa kontra herbata: nowe badanie pokazuje, który napój zwiększa ryzyko udaru, a który je zmniejsza

9
0


Co jest lepsze dla zdrowia – kawa czy herbata?

Obaj twierdzą, że mają wiele korzyści zdrowotnych, w tym zwiększenie energii, obniżenie stanu zapalnego i zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Ale jeśli chodzi o ryzyko zawału serca lub udaru mózgu, wydaje się, że jedno z nich króluje.

Międzynarodowe badanie przeprowadzone na ponad 25 000 osób wykazało, że picie więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko udaru mózgu o prawie 40 procent.

Tymczasem ta sama ilość herbaty zmniejszyła ryzyko o prawie jedną piątą.

Eksperci od dawna debatują, czy kawa czy herbata ma więcej korzyści zdrowotnych. Jednak nowe badanie sugeruje, że kawa może zwiększać ryzyko udaru, podczas gdy herbata je obniża

Eksperci od dawna debatują, czy kawa czy herbata ma więcej korzyści zdrowotnych. Jednak nowe badanie sugeruje, że kawa może zwiększać ryzyko udaru, podczas gdy herbata je obniża

Naukowcy zasugerowali, że może to wynikać z tego, że osoby często pijące kawę mogą częściej mieć problemy z sercem, takie jak wysokie ciśnienie krwi, które zwiększają ryzyko udaru.

W badaniu opublikowanym w lipcu w czasopiśmie „ Międzynarodowy dziennik udaru mózgubadacze zrekrutowali 26 950 dorosłych z 32 krajów, w tym Wielkiej Brytanii i Kanady, z których około połowa przeżyła udar w ciągu ostatnich kilku dni.

Pacjenci byli rekrutowani średnio około dwóch i pół dnia po udarze mózgu.

Średni wiek uczestników wynosił 61 lat, a większość stanowili mężczyźni. Większość pacjentów miała również nadwagę, która jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu.

Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące historii choroby, diety, aktywności fizycznej i innych czynników ryzyka udaru, takich jak palenie i wysokie ciśnienie krwi.

Zapytano ich także, ile filiżanek dziennie wypijają kawy, chińskiej/japońskiej herbaty zielonej, czarnej i innych rodzajów herbaty.

Około jeden na pięciu uczestników nie pił żadnego napoju, a prawie połowa pozostała przy samej herbacie. Około 15 procent osób piło samą kawę, a prawie co piąty spożywał obie.

Zespół odkrył, że picie czterech lub więcej filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko udaru mózgu o 37 procent. Jednak wypicie tej samej ilości dowolnego rodzaju herbaty obniżyło ryzyko o 19 procent.

Czarne herbaty, do których zaliczają się herbaty Earl Grey i herbaty śniadaniowe, charakteryzują się najniższym ogólnym ryzykiem udaru mózgu wynoszącym 29 procent, podczas gdy zielona herbata zmniejsza ryzyko o 27 procent.

Nie stwierdzono związku pomiędzy wypiciem trzech lub mniej filiżanek kawy a wystąpieniem udaru mózgu.

Naukowcy zauważyli, że nadmierne picie kawy może mieć tak szkodliwy wpływ, ponieważ u osób, które wypiły taką ilość kawy, częściej występowały problemy takie jak wysokie ciśnienie krwi i przyspieszone tętno.

Kawa ma wyższy poziom kofeiny niż herbata – około 80–100 miligramów na filiżankę o pojemności 8 uncji w porównaniu do 50 w herbacie.

Wykazano, że kofeina sprzyja uwalnianiu adrenaliny, która zwiększa tętno i ciśnienie krwi.

Przez dłuższy czas skutki te mogą uszkadzać naczynia krwionośne w mózgu, zwiększając ryzyko zakrzepów i udarów.

Naukowcy zauważyli jednak, że dodanie mleka do dowolnego rodzaju herbaty niweczy wszelkie potencjalne korzyści związane z udarem.

Zespół nie brał pod uwagę wpływu cukru, syropów, przypraw czy innych dodatków do kawy czy herbaty.

Zespół stwierdził, że może to wynikać z tego, że mleko blokuje przeciwutleniacze – cząsteczki zwalczające choroby występujące zarówno w kawie, jak i herbacie, które, jak wykazano, zmniejszają stan zapalny mogący prowadzić do udaru.

Badanie miało kilka ograniczeń. Naukowcy zauważyli, że wyniki mogą być obarczone błędem przypominania, ponieważ uczestnicy przeszli udar zaledwie kilka dni przed wywiadem.

Ponadto największą grupę demograficzną stanowili uczestnicy z Chin i Azji Południowej. Ponieważ herbata jest szczególnie popularna na tych obszarach, może wystąpić potencjalna stronniczość.



Link źródłowy